Skocz do zawartości

Podpisywanie, autoryzacja list płac

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Bartek

Guest_Bartek
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 12:20

Witam,

Mam pytanie do specjalistów w zakresie rachunkowości oraz płac. W pewnej firmie, list płac jest podpisywana przez osobę przygotowującą listę z działu, płac, kierownika tego działu a następnie przekazywana dalej do podpisu dla niżej wymienionych ról:
- kontrola merytoryczna - kieornik działy HR
- kontrola formalno-rachunkowa - główna księgowa
- autoryzacja wypłaty - dyrektor ekonomiczny + prezes.
Czy waszym zdaniem te wszystkie podpisy są potrzebne? Jak można by to sprawnie zwęzić? Dochodzi tutaj problem, iż w przypadku nieobecności np Głównej Księgowej, osobą za nią podpisującą się (posiada upoważnienie) jest jeden ze specjalistów z księgowości - taka osoba ma w tym przypadku dostęp do listy płac, wynagrodzeń pracowników mimo iż moim zdaniem nie powinna jako iż zadania nie wymagają dostępu do takich danych.
Celem jest aby lista płac, informacje o wynagrodzeniach trafiały do jak najmniejszej listy osób pozostając przy tym w zgodzie z regulacjami zewnętrznymi (wewnętrzne można zmienić).

Dzięki za pomoc,
Bartek

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 luty 2018 - 12:30

U mnie jest podobnie. Zwróć uwagę, ze osoba zastępująca głównego księgowego, czy kierownika kadr, osobę w płacach, musi mieć dostęp do tych danych, inaczej jak rozwiążesz zastępowalność, a ludzie chorują, mają urlopy....etc

#3 Sonia8921

Sonia8921

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 21 luty 2018 - 16:53

Witam bardzo serdecznie.

#4 Guest_Bartek

Guest_Bartek
  • Goście

Napisano 27 luty 2018 - 15:23

U mnie jest podobnie.Zwróć uwagę, ze osoba zastępująca głównego księgowego, czy kierownika kadr, osobę w płacach, musi mieć dostęp do tych danych, inaczej jak rozwiążesz zastępowalność, a ludzie chorują, mają urlopy....etc

Ale czy te wszystkie podpisy są wymagane, potrzebne? . Z tego co wyczytałem, lista jako dokument księgowy musi zostać podpisana wyłącznie przez osobę sporządzającą.
Czy np: nie można by zaproponować poniższego rozwiązania:
>>Kierownik działu płac dokonuje weryfikacji formalno-rachunkowej (listę przygotowuje inna osoba z działu płac - jego pracownik),
>>Kierownik HR - merytorycznej lub jej zastępca,
>>Autoryzacja do wypłaty - Podpis samego Prezesa lub jego zastępcy (przelew bankowy i tak jest podpisywany elektronicznie przez 2 osoby w systemie bankowym ).

Dzięki,
Bartek

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 luty 2018 - 15:30

A gdzie zadanie dla głównego księgowego? przecież GK ma nadzór nad finansami

Dodaj odpowiedź