Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ograniczenie handlu w niedzielę i święta od marca 2018 r.

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515791 postów

Napisano 20 luty 2018 - 17:13

Od 1 marca 2018 r. zrobisz zakupy w supermarkecie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Dotychczas kwestie wykonywania pracy w niedzielę i święta w placówkach handlowych określał kodeks pracy. Zgodnie z dotychczasowymi zapisami praca w święta w placówkach handlowych była niedozwolona, jeśli zaś chodzi o pracę w niedzielę była ona dozwolona ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Powrót do artykułu: Ograniczenie handlu w niedzielę i święta od marca 2018 r.

#2 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 20 luty 2018 - 17:13

Dla mnie ta ustawa nie jest sprawiedliwa ja mam jedną pracująca niedzielę w miesiącu i są to dla mnie dodatkowe pieniądze a w tej chwili moja pracująca niedziela wypadnie raz na 2 miesiące.uważam że ta ustawa powinna obejmować markety i sklepy kture zatrudniają po wyzej 10 osób a nie małe sklepiki osiedlowe kture zatrudniają 3 osoby

#3 radek1234

radek1234

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 21 luty 2018 - 00:16

każdy weekend bez handlu!!!

#4 Guest_Piotr58

Guest_Piotr58
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 06:38

Zgadzam się z Tobą ANNA.
To powinno dotyczyć tylko dużych sklepów. A nie małych prywatnych sklepików.
Do tej pory w święta można było zatrudnić kogoś chociaż na umowę zlecenie, a teraz to już nie wiem. Jak to jest ze świętami, czy mogę kogoś zatrudnić czy nie. Bo w niedziele z zakazu handlu nie można, a w święta ?
Orientuje się ktoś może, bo nic nie mogę na ten temat znaleźć. :(

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 06:56

A w małych prywatnych sklepikach to roboty pracują nie ludzie? Właściciel może sam stanąć za ladą, swoją rodzinę zagonić do roboty - będą spędzać dzień razem, tak jak pozostali pracownicy ze swoimi rodzinami. A w święta już dawno nie można nakazywać ludziom pracy.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 13:11

Zgadzam się z Tobą ANNA.
To powinno dotyczyć tylko dużych sklepów. A nie małych prywatnych sklepików.
Do tej pory w święta można było zatrudnić kogoś chociaż na umowę zlecenie, a teraz to już nie wiem. Jak to jest ze świętami, czy mogę kogoś zatrudnić czy nie. Bo w niedziele z zakazu handlu nie można, a w święta ?
Orientuje się ktoś może, bo nic nie mogę na ten temat znaleźć. :(

Przeczytaj cały artykuł, masz tam dokładnie wyjaśnione, jeśli chodzi o święta.Ustawa mówi, że nie wolno handlować w święta i w wyznaczone niedziele, czyli wynika z tego, że we wszystkie święta jest zakaz handlu.

#7 Guest_ANNA

Guest_ANNA
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 20:05

A w małych prywatnych sklepikach to roboty pracują nie ludzie? Właściciel może sam stanąć za ladą, swoją rodzinę zagonić do roboty - będą spędzać dzień razem, tak jak pozostali pracownicy ze swoimi rodzinami. A w święta już dawno nie można nakazywać ludziom pracy.

Nie to miałam na myśli. Chodziło mi o to że małe sklepy mogą "podreperować" zawsze mogą zyski w ndz, a tak to mniej zarobią. Sytuacja Węgier daje temu przykład. Małe firmy przez to poupadały.
A co do pracy to NIE ROBOTY A LUDZIE o co Ci chodzi ?!. A sądzisz że ja nie staje za ladą ?!! Tylko że w "święta" miałam 2 studentki które same pytały się czy mogą dorobić sobie w te dni i pracowały umowę zlecenie. Na dwie zmiany. A pytam się bo już się mnie pytały czy w święta wielkanocne mogą przyjść do pracy i powiedziałam że z tego co zrozumiałam z ustawy to nie mogą. I dlatego też się dopytuję.
KTO PYTA NIE BŁĄDZI.

#8 Guest_ANNA

Guest_ANNA
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 20:11

Przeczytaj cały artykuł, masz tam dokładnie wyjaśnione, jeśli chodzi o święta.Ustawa mówi, że nie wolno handlować w święta i w wyznaczone niedziele, czyli wynika z tego, że we wszystkie święta jest zakaz handlu.

Czyli dobrze zrozumiałam. No nic szkoda. Będę musiała odmówić 1 dziewczynie pracy. Bo tak to zawsze ze mną na zmaine stawała w sklepie i sobie dorabiała, jak wracałam na weekend do domu.
Szkoda mogli tylko tak zrobić z niedzielami że w ogóle i koniec. A święta mogły zostać jak do tej pory, czyli właściciel lub osoba na umowę zlecenie chętna do pracy.
Ale co tam, do wszytskiego trzeba się przyzwyczaić. Ale wg mnie jeżeli małe sklepiki mają być zamknięte to i stacje paliw (mają art spoż. i inne), kina itp. To też wyzysk ludzi przecież. Jak ktoś już wspomiał ROBOTY XD

#9 radek1234

radek1234

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 21 luty 2018 - 21:45

ZAKAZ HANDLU W KAŻDY WEEKEND !!! ZAKUPY ROBIMY PRZED LUB PO PRACY LUB WOLNE NA TYGODNIU A WEEKEND ODPOCZYWA, SPĘDZA SIĘ Z RODZINĄ CZY TAK CIĘŻKO TO ZROZUMIEĆ??? NIE JESTEŚMY ROBOTAMI !!! JAK KTOŚ CHCE ZATRUDNIĆ KOGOŚ TO NIECH WYBUDUJE SOBIE ROBOTA :)

#10 Guest_ANNA

Guest_ANNA
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 06:59

ZAKAZ HANDLU W KAŻDY WEEKEND !!! ZAKUPY ROBIMY PRZED LUB PO PRACY LUB WOLNE NA TYGODNIU A WEEKEND ODPOCZYWA, SPĘDZA SIĘ Z RODZINĄ CZY TAK CIĘŻKO TO ZROZUMIEĆ??? NIE JESTEŚMY ROBOTAMI !!! JAK KTOŚ CHCE ZATRUDNIĆ KOGOŚ TO NIECH WYBUDUJE SOBIE ROBOTA :)

Po CZĘŚCI zgadzam się z Tobą (czas z rodziną najważniejszy) ale uważam, że w niektórych przypadkach powinno się mieć WYBÓR, nie musowy oczywiście. "JAK KTOŚ CHCE ZATRUDNIĆ KOGOŚ TO NIECH WYBUDUJE SOBIE ROBOTA", z tym się nie zgadzam. Nie jak ktoś chce, jak ktoś chce to mieć dodatkowy zarobek to sam staje za kasą w święta nie z musu tylko są sytuacje gdzie ludzie sami się zgłaszają bo chcą sobie dorobić. Zawsze to dodatkowy i większy pieniądz. I to jest ich wybór.
Najwidoczniej CIĘŻKO CI ZROZUMIEĆ że dla niektórych taki dorobek w dzień wolny był dodatkowym zarobkiem np. dla studentów. I sam wtedy decydował chce pracować czy nie. Oczywiście wiem że były sytuacje gdzie ludzie chcąc nie chcąc musieli pracować i z tym się nie zgadzam. Bo mieli ultimatum przyjdziesz w ndz bedziesz pracował nie dostaniesz wymówienie. Wiele się o tym słyszy. :) :)

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 07:17

Problem w dużej mierze polega na tym, że jak się daje jakiekolwiek luki, to zaraz jest to nadużywane przez tych bardziej cwanych, do tego dochodzi uzależnienie ekonomiczne pracownika od pracodawcy - teraz mamy rynek pracownika, ale przy rynku pracodawcy często dzieje się tak, że jak chcesz pracować, to "dobrowolnie" musisz zgadzać się na to, co proponuje pracodawca - w tym na zatrudnienie na umowę zlecenie, kiedy ustawa nie dopuszczała wykonywania obowiązków przez pracownika zatrudnionego na umowę o pracę.
Niestety teoretyczny dopuszczalny wybór pracownika to często przymus ekonomiczy stosowany przez pracodawcę.

#12 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 17:41

[quote name="ANNA" post="2087656" timestamp="1519279196"]

Po CZĘŚCI zgadzam się z Tobą (czas z rodziną najważniejszy) ale uważam, że w niektórych przypadkach powinno się mieć WYBÓR, nie musowy oczywiście. "JAK KTOŚ CHCE ZATRUDNIĆ KOGOŚ TO NIECH WYBUDUJE SOBIE ROBOTA", z tym się nie zgadzam. Nie jak ktoś chce, jak ktoś chce to mieć dodatkowy zarobek to sam staje za kasą w święta nie z musu tylko są sytuacje gdzie ludzie sami się zgłaszają bo chcą sobie dorobić. Zawsze to dodatkowy i większy pieniądz. I to jest ich wybór. ..............

BARDZO DOBRZE NAPISANE ZGADZAM SIĘ.
> CZŁONKOWIE > Ty chyba nie wiesz o co tu chodzi dokładnie. Widać że nie prowadzisz własnej działalności skoro tak piszesz

#13 radek1234

radek1234

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 22 luty 2018 - 18:22

Wam zależy TYLKO na pieniądzach i nic więcej. Jak ktoś może pracować w weekendy to popracuje a ten, który pracuje na tygodniu pracodawca może go zwolnić, bo jest inny pracownik i na weekend i na tygodniu może pracować więc bez sensu żeby tak wprowadzali. Ma być zakaz handlu najlepiej w każdy weekend, święta i już.

#14 Guest_zett

Guest_zett
  • Goście

Napisano 29 marzec 2018 - 15:39

No i fajnie jest, dziś mamy wieczór, wielki czwartek, jutro wielki piątek. A ja przed chwilą dowiedziałem się z tv, że w sobotę, gdy wyjdę o 14 z pracy- miasto będzie handlową pustynią. Super, wielki piątek jutro poświecę po 15 na galopowanie po sklepach, abym ja i rodzina nie przymierali głodem przez 4 dni. Już widzę oczami wyobraźni te sterty zepsutych owoców i zeschniętego chleba na śmietnikach, które zostały zakupione w piątek lub sobotę rano "na zapas", bo przez 2 i pół dnia kłódki na sklepach.....

#15 Guest_Nn

Guest_Nn
  • Goście

Napisano 17 maj 2018 - 23:40

Witam czy orientuje się ktoś czy pracownik może stać za lada 1,3 i 31 maja.?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych