Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy policjant może odstąpić od mandatu i dać pouczenie?


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 671843 postów

Napisano 15 luty 2018 - 14:06

Funkcjonariusze policji nie mają bezwzględnego obowiązku  nakładania mandatów karnych za wykroczenia, jednakże dość często korzystają z możliwości ukarania mandatem. Niemniej jednak w pewnych okolicznościach funkcjonariusz może skorzystać z upomnienia zamiast mandatu.

Powrót do artykułu: Kiedy policjant może odstąpić od mandatu i dać pouczenie?

#2 Guest_fazi

Guest_fazi
 • Goście

Napisano 15 luty 2018 - 14:06

KPoW (kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia) jasno mówi, że to policjant decyduje czy nałozyć mandat a w sprawach mniejszej wagi może pouczyć. Ta decyzja należy do polcjanta nakładającego karę. Nie rozumiem dlaczego więc polcyjni komendanci wydają podwładnym polecenia o zakazie stosowania pouczeń tylko mandatu. Kodeks został uchwalony przez sejm i senat i jest on aktem prawnym w postaci ustawy. Jakim prawem jakiś policyjny komendancina zmienia zapisy w ustawie. Kto dał prawo jakiejś komendancinie do zmiany postanowień ustawodawcy zawartych w ustawach. Czy to przypadkiem nie jest przestępstwo przekroczenia uprawnień ? Na forach wiele już było głosów dotyczących poleceń o zakazie stosowania pouczeń i stosowaniu tylko mandatów. .

#3 Guest_Rtg

Guest_Rtg
 • Goście

Napisano 15 luty 2018 - 15:59

"panowie nie ma pouczeń trzeba mkk" nie raz to każdy słyszał

#4 Guest_Zenek

Guest_Zenek
 • Goście

Napisano 15 luty 2018 - 16:55

Co więcej. Policyjne rozp. regulujące postępowanie w sprawach o wykroczenia jasno mówi, że nakłada się mandat bądź kieruje wniosek do sądu jeśli nie można poprzestać wobec sprawcy na środkach oddziaływania wychowawczego. Tyle, że za zbyt dużą liczbę pouczeń chodzi się później w nagrodę piechotą. Wiem z praktyki.

#5 Guest_aaa

Guest_aaa
 • Goście

Napisano 15 luty 2018 - 17:47

ZAWSZE MOŻE!!! Chyba, że przepis stanowi inaczej! Policjant na miejscu jest panem i bogiem i amen! i Sobie tabelki wsadzcie w nos!

#6 Guest_Kasper

Guest_Kasper
 • Goście

Napisano 15 luty 2018 - 18:26

Trudno się zgodzić z twierdzeniem że policjant może nakazać uprzątnięcie butelki. Według mnie jest przywrócenie do stanu poprzedniego i takie uprawnienie ma tylko sąd. Sprawca może oczywiście sprzątnąć butelkę z własnej woli ale tutaj wchodzimy już w zagadnienie czynnego żalu i skutku itp.

#7 Guest_pracujący

Guest_pracujący
 • Goście

Napisano 15 luty 2018 - 19:57

głupoty piszą bo jeżeli zastosujemy pouczenie to możemy w ciągu roku skierować wniosek do sądu

#8 Guest_Ta

Guest_Ta
 • Goście

Napisano 15 luty 2018 - 22:10

"...Zastosowanie przez uprawniony podmiot upomnienia lub innego środka wychowawczego uniemożliwia późniejsze wystąpienie z wnioskiem o ukaranie...", nie wiem czy wypada pisać takie rzeczy ale z tego co mi wiadomo zastosowanie jednego z środków wymienionych w art 41 kw - nie stanowi powagi rzeczy osądzonej, a tym samym nie kończy sprawy jak pisze autor artykułu. Komendant danej jednostki w dalszym ciągu może wystąpić z wnioskiem do sądu o ukaranie sprawcy wykroczenia. Nie słyszałem o takim przypadku, ale teoretycznie taka możliwość istnieje chyba, że coś się zmieniło.

#9 Guest_Było kiedyś

Guest_Było kiedyś
 • Goście

Napisano 15 luty 2018 - 22:27

1) Trzeba bylo napisać, że zachowanie sprawcy w czasie popelnienia wykroczenia, jak i trakcie czynności z jego idzialem, wpływa na szanse otrzymania pouczenia. Czyli przyznanie się i skrucha, gotowosc poniesienia kary itp. (żadne skomlenie). 2) Zastosowanie pouczenia nie zamyka drogi do skierowania wniosku o ukaranie do Sądu - zarówno przez no. Policję, jak i pokrzywdzonego 3) Problemem dodatkowo jest, ootrzeba eykazania się wynikami w służbie...

#10 Guest_joy

Guest_joy
 • Goście

Napisano 16 luty 2018 - 18:51

a co to jest upomnienie? proszę mi takie stwierdzenie znaleźć w kodeksie

#11 Guest_Be

Guest_Be
 • Goście

Napisano 17 luty 2018 - 09:50

O jakim upomnieniu wy piszecie???? Cytujecie art. 41 K.W. gdzie jest tam wymienione upomnienie??? Osoba pisząca taki artykuł powinna przyłożyć się bardziej merytorycznie!

#12 Guest_Kk

Guest_Kk
 • Goście

Napisano 17 luty 2018 - 09:56

Jeśli policjant zastosuje środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia (art. 41KW) to znaczy ze wykroczenie które popełnił sprawca zostało rozliczone. I z tego co wiem nie można dwa razy karać za popełnione wykroczenie. Myśle ze nawet komendant nie może przekroczyć swoich uprawnień karząc jako drugi (art. 231 KK).

#13 Guest_yyz

Guest_yyz
 • Goście

Napisano 19 luty 2018 - 17:31

Bzdura, bo w Małopolsce jest ustalony limit, że ilość pouczeń w stosunku do ujawnionych wykroczeń nie może być wyższy niż 10 procent, a najlepiej niższy.

#14 Guest_Olo

Guest_Olo
 • Goście

Napisano 27 luty 2018 - 18:39

Jak dasz mu w lape

#15 Guest_gosc

Guest_gosc
 • Goście

Napisano 10 maj 2018 - 21:23

Nie znam nikogo a znam wiele ludzi, by w okresie ostatnich kilku lat otrzymali pouczenie zamiast mandatu.

#16 Guest_lol

Guest_lol
 • Goście

Napisano 21 styczeń 2019 - 18:01

Błąd. Pouczenie nie jest środkiem definitywnie zamykającym sprawę. Osoba pouczona może zostać pociągnięta do odpowiedzialności w przyszłości, do póki nie nastąpi przedawnienie popełnionego wykroczenia. Powodem ukarania osoby, która wcześniej została pouczona, może być na przykład brak poprawy i dalsze popełnianie wykroczeń. Wówczas można przyjąć, że pouczenie było nieadekwatnym - nie wystarczającym środkiem do osiągnięcia zamierzonego celu i wówczas kieruje się wniosek o ukaranie do sądu. Ponadto jeżeli osoba znajdowała się w gronie osób, które na przykład śle się zachowywały w trakcie interwencji i została sporządzona dokumentacja, wówczas osoba pouczona może równie w trakcie trwających czynności zostać ukarana. Takie historie się zdarzają, jak się ma kolegów pajaców.

#17 Guest_lol

Guest_lol
 • Goście

Napisano 21 styczeń 2019 - 18:25

do mędrcy, co pisze, ze nie można karać dwa razy - pouczenie nie jest karą.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 22:04

Dobra wola policjanta... dobre sobie

#19 Guest_marek

Guest_marek
 • Goście

Napisano 13 sierpień 2019 - 09:23

Po jakim okresie przedawnia sie pouczenie od policjanta ?Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy