Skocz do zawartości

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a zatrudnienie w nowej firmie

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 14 luty 2018 - 09:50

Drodzy kadrowicze, 

1 lutego br otrzymałam wypowiedzenie w ramach zwolnień grupowych. Mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia, który ruszy od marca. Zamiast w okresie wypowiedzenia pracodawca wysłał mnie na zaległy urlop już teraz. Czy mógł tak zrobić? Czy mój podpis pod wypowiedzeniem można uznać za to że się zgodziłam?

Urlopy, odbiory za święto itp kończą mi się 12 marca. Od 13 marca będę zwolniona ze świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. W piśmie nie ma żadnych zapisów o zakazie konkurencji. Czy w takim razie mogę podjąć pracę u nowego pracodawcy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy i czy muszę starego pracodawcę informować, że podpisałam już umowę w innym miejscu?

Nie ukrywam, że fajnie byłoby zachować odprawy i wynagrodzenie do końca okresu wypowiedzenia, który upłynie z końcem maja.

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17047 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 luty 2018 - 09:58

1. Pracodawca mógł cię wysłać na urlop w okresie wypowiedzenia, ma takie prawo.

2. W czasie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy możesz podjąć inną pracę, nie musisz informować o tym fakcie pracodawcy.

Ale pamiętaj o tym, że pracodawca u którego korzystasz ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy może cię zawezwać do stawia się w pracy (np. złośliwie)

#3 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 14 luty 2018 - 10:06

Zosiu dziękuję za szybką odpowiedź. Odnośnie pkt pierwszego to pracodawca wysłał mnie na urlop już w lutym, gdy nie jestem w okresie wypowiedzenia. Stąd pytanie czy może tak zrobić. Dostałam wypowiedzenie pierwszego dnia miesiąca bo wróciłam po macierzyńskim i nawet nie zostałam dopuszczona do pracy - od razy dostałam papier. 

1. Pracodawca mógł cię wysłać na urlop w okresie wypowiedzenia, ma takie prawo.

2. W czasie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy możesz podjąć inną pracę, nie musisz informować o tym fakcie pracodawcy.

Ale pamiętaj o tym, że pracodawca u którego korzystasz ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy może cię zawezwać do stawia się w pracy (np. złośliwie)

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17047 postów

Napisano 14 luty 2018 - 10:36

No to raczej nie mógł, ponieważ żeby pracownik mógł skorzystać z urlopu powinien złożyć taki wniosek, a ty rozumiem wniosku nie złożyłaś.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 luty 2018 - 12:26

Okres wypowiedzenia biegnie od dnia jego wręczenia, a nie 'rusza' z odliczeniem odpowiedniego okresu do rozwiązania umowy,  więc pracodawca mógł spokojnie realizować swojej uprawnienia związane z udzieleniem urlopu.

#6 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8360 postów

Napisano 14 luty 2018 - 13:13

pracodawca nie może jednostronnie wezwać pracownika do stawienia się na stanowisku pracy, jesli wczesniej zwolnil go z obow. świadczenia pracy

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17047 postów

Napisano 14 luty 2018 - 13:17

Może, jeśli zaznaczy to w piśmie

#8 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8360 postów

Napisano 14 luty 2018 - 13:23

w jaki sposób  ma zaznaczyć ?  zwalnia w całości, zwalnia w części od -do  lub nie ;

http://kadry.infor.p...o-zmianach.html

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17047 postów

Napisano 14 luty 2018 - 14:18

To nie chodzi o wyznaczenie konkretnych dat a o możliwość w ogóle. Jeżeli pracodawca przewiduje choćby potencjalną konieczność wezwania pracownika do pracy, powinien to zapisać w oświadczeniu o zwolnieniu z obowiązku jej świadczenia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych