Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem ze spłatą brata za dom

Spłata

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krolola89

Krolola89

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 12 luty 2018 - 09:40

Witam. Mam problrm, otóż przed smiercia taty, mama i tata spisali testament u notariusza, ze ja i brat dostajemy dom po 1/2. Obecnie moj brat wraz z żoną i moja mama zamieszkuja w tum domu, ja mieszkam "u męża". Dodatkowo w domu rodzinnym mieszka dwoje dzieci mojej siostry, nad ktorymi opieke sprawuje moja mama. Problem w tym ze chcemy z mężem wyprowadzic sie id jego rodzicow, ale do rodzinnego domu nie moge wtocic bo....nie ma miejsca dla kolejnej rodziny. W rym sensie ze wszyscy mieszkalibysmy na tzw kupe,ale brat powiedzial ze mnie nie splaci z polowy tego domu bo po 1. Nie ma kasy, a po 2. Mama zyje i dopiero po jej smierci moze to zrobic. Czy On ma racje? Doradzcie co mam w takiej sytuacji zrobic? Pozdrawiam.

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 12 luty 2018 - 10:50

Oczywiście, że brat ma rację. Dostaliście po pół domu, wiec brat nie ma powodu, by Cię spłacać. Nie wiem co zostało ustalone między Wami w czasie podpisywania aktu.

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 12 luty 2018 - 11:01

Takie sprawy załatwia się u Notariusza, jeśli brat się zgodzi oczywiście, przepisujesz na jego rzecz 1/2 domu a on ci za niego płaci (po uprzedniej wycenie). Ale jeśli brat nie zgadza się na to to zapomnij, będzie mieszkał, nawet po śmierci drugiego rodzica nic ci nie musi płacić, ponieważ zawsze może powstać niezgoda, on nie sprzeda a tobie każe zająć zapisaną połowę

#4 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 12 luty 2018 - 12:46

Niezupełnie... Można wystąpić o fizyczny podział nieruchomości na 2 i zająć swoją część - jeśli to możliwe. Jednakże jeśli mama żyje to trudno ją przecież wyrzucić (być może ma nawet zapisane w akcie dożywotnie prawo zamieszkania). Po śmierci mamy brat może zając połowę nieruchomości, pozostałe osoby nie mieszkające u brata ale sprowadzone przez mamę możesz eksmitować lub nałożyć na nie konieczność płacenia czynszu. Jeśli fizyczny podział nieruchomości nie jest możliwy sąd może nakazać spłatę jednemu z rodzeństwa - drugą osobę. oczywiście egzekucja może trwać latami...Reasumując póki mama żyje ciężko cokolwiek doradzić...

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 12 luty 2018 - 13:11

No też niezupełnie......ty radzisz przez sąd a ja polubownie

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Spłata

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0