Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obniżony wymiar pracy dla ojca


wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Artur1990

Artur1990

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 luty 2018 - 18:10

Dzień dobry!

  Na początek chciałbym przedstawić sytuację, ponieważ szukając na forum i w internecie nie mogłem znaleźć precyzyjnych informacji jasno opisujących rozwiązanie mojego problemu.

  Pracuję w firmie w której pracujemy trzy dni/noce po dwanaście godzin, po których mamy trzy dni wolnego, czasem wpisują nas na nadgodziny bez naszej wiedzy i konsultacji z nami. Czasem pięć dni/nocek po dwanaście godzin i jeden dzień odpoczynku.
  Za miesiąc będę ojcem, lecz nie mam ślubu z moją kobietą. Jako, że zakład zatrudnia ponad 300 osób jest parę młodych ojców i usłyszałem, że jest możliwość skrócenia wymiaru pracy z dwunastu godzin pracy do ośmiu i zwolnienia z pracy w nocy oraz z nadgodzin, czy to prawda i jakie pismo musiałbym przedstawić mojej firmie? Próbowałem się dowiedzieć więcej w internecie ale przykłady zazwyczaj opisują sytuację kiedy jest się w małżeństwie i kobieta pracuje na cały etat albo nie pracuje. Moja ma pracę na 5/8 etatu na umowę o pracę na czas określony, a ja cały etat również na czas określony.

  Jeżeli jest taki przepis czy ktoś mógłby mi go objaśnić lub naprostować?

  Serdecznie dziękuję i pozdrawiam!



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 luty 2018 - 07:24

Prawo do czasu pracy nieprzekraczającego 8 godz. wynika z art. 148 pkt 3 kodeksu pracy, a zwolnienie z godzin nocnych i nadgodzin z art. 178 par. 2 kp.

Z powyższych uprawnień skorzystać może tylko jedno z rodziców dziecka, ale w okresie, kiedy matka przebywa na urlopach związanych z rodzicielstwem nie ma przeszkód, żeby korzystał z tego ojciec. Nie ma tu znaczenia czy pozostaje się w związku formalnym. Wzory oświadczeń dostępne są w sieci.



#3 Artur1990

Artur1990

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 luty 2018 - 15:32

Prawo do czasu pracy nieprzekraczającego 8 godz. wynika z art. 148 pkt 3 kodeksu pracy, a zwolnienie z godzin nocnych i nadgodzin z art. 178 par. 2 kp.

Z powyższych uprawnień skorzystać może tylko jedno z rodziców dziecka, ale w okresie, kiedy matka przebywa na urlopach związanych z rodzicielstwem nie ma przeszkód, żeby korzystał z tego ojciec. Nie ma tu znaczenia czy pozostaje się w związku formalnym. Wzory oświadczeń dostępne są w sieci.

Dziękuję za odpowiedź, temat do zamknięcia!





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy