Skocz do zawartości


Zdjęcie

Darowizna między członkami najbliższej rodziny


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 671287 postów

Napisano 09 luty 2018 - 13:56

Dokonanie darowizny na ogół rodzi po stronie obdarowanego obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. Czy członkowie najbliższej rodziny mogą być z niego zwolnieni?

Powrót do artykułu: Darowizna między członkami najbliższej rodziny

#2 Guest_Nika

Guest_Nika
  • Goście

Napisano 09 luty 2018 - 13:56

Jeśli chodzi o darowizny,to jak najdalej od tego A jeszcze broń Boże zapłacić darczyńcy.tn blad popelnilam zaplacilam nie mala sumkę i darczyńca uzurpuje sobie prawo do wszystkiego wbrew temu jakie były między nami uzgodnienia.więc przestrzegam wszystkich dobrze się zastanówcie zanim podejmiecie jakakolwiek decyzję.

#3 Guest_goliat

Guest_goliat
  • Goście

Napisano 07 marzec 2018 - 18:44

A tu inna interpretacja ale niestety niższej instancji: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 6 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 266/17 cytat: "Tym samym, w ocenie Sądu, skoro w stanie faktycznym sprawy, poza wszelką wątpliwością pozostaje fakt, że skarżąca otrzymała darowiznę środków pieniężnych, co wynika zarówno z dokumentów bankowych (tytuł wpłaty darowizna od ojca) jak i zgłoszenia otrzymania darowizny do urzędu skarbowego, to sama okoliczność przekazania tych środków do rąk własnych obdarowanej oraz jej własna wpłata na rachunek bankowy, nie jest wystarczająca do zakwestionowania prawa do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ust. 1 u.p.s.d. Podobnie stwierdził także NSA w wyroku z dnia 12 kwietnia 2013 r., sygn. akt II FSK 1628/11 oraz z dnia 9 marca 2011 r., sygn. akt II FSK 1953/09."

#4 Guest_ElKa

Guest_ElKa
  • Goście

Napisano 17 maj 2018 - 12:35

Czy jest jakieś ograniczenie z góry co do kwoty środków pieniężnych przekazanych w grupie I? "Poszczególni członkowie grupy I wchodzą w skład tzw. „grupy 0”. Należą do niej: małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha. Wymienione osoby są zwolnione z podatku od spadków i darowizn, nawet jeśli przedmiot darowizny przekracza kwotę wolną od podatku (9637 zł) – muszą wtedy w ciągu 6 miesięcy zgłosić fakt dokonania darowizny do właściwego urzędu skarbowego."

#5 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 17 maj 2018 - 13:24

nie ma



#6 Guest_orto

Guest_orto
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2018 - 11:00

Jeśli rodzic przekaże synowi/córce dom z działką o wartości np. 1 mln zł, to jaki będzie podatek? Jeśli po śmierci jednego z rodziców już sąd rozpisał udziały, to darowizna może dotyczyć pozostałej części, np. pół mln zł? Jeśli w remontach domu uczestniczyli rodzice i rodzina syna/córki, to wartość darowizny lub masy spadkowej można zmniejszyć o te udziały? Czy zachowki przy darowiźnie także istnieją? Czy rodzic może skutecznie zastrzec, że nieruchomość nie może być sprzedana przez spadkobiorców lub obdarowanych przez czas T (jeden ze spadkobierców sugeruje sprzedaż domu, co grozi jego zburzeniem przez nabywcę, a tego rodzic chce uniknąć)? Czy nieruchomość może być w części przekazana jako spadek (po odejściu pierwszego rodzica) oraz jako darowizna (dar drugiego rodzica)? Czy testament można ujawnić przed odejściem, aby ocenić zachowanie spadkobierców i ewentualnie zapoznać się z ich uwagami i na tej podstawie ewentualnie zmienić zapis? Czy jeden ze spadkobierców, który dawno wyjechał za granicę i nie daje oznak życia (a żyje) może być wydziedziczony i czy to osobny akt prawny, czy może być jednym z punktów testamentu? Czy można napisać jeden testament nt. nieruchomości, zaś po dłuższym czasie kolejny nt. kolekcji lub auta bez potrzeby powtórzenia treści pierwszego testamentu?

#7 Guest_Leo

Guest_Leo
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2018 - 10:42

Przepraszam, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na następujący problem. Jeśli mąż oddaje (przelewem) co miesiąc połowę swoje wypłaty żonie, na cele np. czynszowo-konsumpcyjne, to czy musi zgłaszać ten fakt do US jako darowiznę, I jak wygląda ta sprawa jeżeli jest lub nie ma rozdzielności majątkowej. Dziękuję za odpowiedź.

#8 Guest_Majka

Guest_Majka
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2018 - 07:25

Mam pytanie. Jeśli brat chce przepisać na drugiego brata otrzymaną w spadku po ojcu część - 1/4 - bo braci jest czterech, to czy trzeba sprawe załatwić u notariusza czy można zawrzeć ugodę w sądzie żeby nie płacić tak dużej kwoty? Notariusz życzy sobie od kwoty 22.tyś - bo tyle jest warta ta 1/4 - 1400 zł kosztów.Pozdrawiam

#9 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2018 - 07:37

Można w sądzie, choć nie oczekuj drastycznie niższych kosztów, bo pewnie notariusz wycenił Ci to wraz z wszelkimi wpisami do KW, a te kwoty i tak poniesiesz. Musisz w sądzie złożyć wniosek o zniesienie współwłasności i samo rozpatrywanie będzie trwało znacznie dłużej (pewnie kilka miesięcy).





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych