Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie pracownika po świadczeniu rehabilitacyjnym

wróć do serwisu Kadry 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 paulinye

paulinye

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 luty 2018 - 10:09

Witam,

nasz pracownik uległ wypadkowi w pracy. Wyczerpał mu się już okres zasiłku i otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące. Chcemy zwolnić pracownika bez wypowiedzenia, tylko nie wiem kiedy mogę to zrobić. 3 miesięczny okres świadczenia mija w niedzielę, a pracownik czeka na termin komisji, bo stara się o rentę. Czy mogę go zwolnić już w poniedziałek, czy muszę czekać na dalszą decyzję o niezdolności do pracy ? Czy jeśli taka decyzja padnie np 2 tygodnie po zakończeniu świadczenia ?

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 luty 2018 - 10:30

Moim zdaniem nie można zwolnić pracownika w oczekiwaniu na rentę, masz przecież wiedzę, że złożył dokumenty

#3 Guest_Paulinye

Guest_Paulinye
  • Goście

Napisano 08 luty 2018 - 11:25

Dzwoniłam do ZUSu i otrzymałam informację, że już dawno powinien mieć taką informację, czy mu przyznano tę rentę, on twierdzi, że nie ma.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów

Napisano 08 luty 2018 - 11:33

Daj mu skierowanie na badania LMP może dostanie zdolność, a jak nie to zwolnisz. Może w ten sposób zmobilizujesz pracownika do jakiegoś ruchu

#5 Guest_ada

Guest_ada
  • Goście

Napisano 08 luty 2018 - 11:37

Czy pracownikowi należy wypłacić odprawę, jeżeli po świadczeniu zostanie przyznana mu renta. Jak rozwiązać umowę o pracę? Jak wypisać świadectwo pracy? Proszę o pomoc

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów

Napisano 08 luty 2018 - 11:43

Jeśli renta zostanie przyznana i umowa zostanie rozwiązana odprawa przysługuje. Ale może przecież pracownik dalej pracować. Umowa może zostać rozwiązana za porozumieniem stron, albo przez wypowiedzenie. Świadectwo? o co pytasz? jak wypisać? zgodnie z instrukcją....nie wiem o co ci chodzi

#7 Guest_ada

Guest_ada
  • Goście

Napisano 08 luty 2018 - 12:39

Jeśli renta zostanie przyznana i umowa zostanie rozwiązana odprawa przysługuje.Ale może przecież pracownik dalej pracować.Umowa może zostać rozwiązana za porozumieniem stron, albo przez wypowiedzenie.Świadectwo? o co pytasz? jak wypisać? zgodnie z instrukcją....nie wiem o co ci chodzi

Odprawa w jakiej wysokości- jednomiesięczna gdzie mogę o tym poczytać. A na świadectwie pracy art. rozw. umowy

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów

Napisano 08 luty 2018 - 12:43

Jak mam ci podać art. rozwiązania umowy jeśli jeszcze nie wiadomo jak umowa zostanie rozwiązana? Odprawa to zależy czy macie uregulowane w swoim Regulaminie, czy np. jesteście jednostką budżetową.....

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów

Napisano 08 luty 2018 - 12:45

Kodeks Pracy Odprawa rentowa lub emerytalna Art. 921. § 1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. § 2. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

#10 Guest_Paulinye

Guest_Paulinye
  • Goście

Napisano 12 luty 2018 - 14:13

A jeśli dalej nie mam żadnej informacji od pracownika, mogę prosić go o L4 i wtedy zwolnić jako, że występuje dalej niezdolność do pracy ?

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów

Napisano 12 luty 2018 - 14:18

Czy pracownik przyszedł do pracy? jak chcesz prosić o L4?

#12 Guest_Paulinye

Guest_Paulinye
  • Goście

Napisano 13 luty 2018 - 08:28

Na decyzję z ZUS będziemy czekać min. 2 miesiące. Co mogę zrobić w tym okresie ? Czy mogę zwolnić tego pracownika, czy powinien się stawić do pracy, przynieść jakieś zaświadczenie o dalszej niezdolności i oczekiwaniu na przyznanie renty, czy czekać te 2 miesiące i dopiero wtedy go zwolnić ?tr

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów

Napisano 13 luty 2018 - 08:50

Wezwij go do stawienia się w pracy. Daj mu skierowanie na badania do LMP, napisałam ci w #4

#14 Guest_Paulinye

Guest_Paulinye
  • Goście

Napisano 13 luty 2018 - 09:20

Właśnie otrzymałam telefon, że pracownik wysłał do nas L4 obejmujące okres od 12.02. tzn, że po 3 miesięcznym okresie świadczenia rehabilitacyjnego niezdolność dalej występuje. Tzn, że mogę już go zwolnić bez wypowiedzenia (art. 53 § 1 i 2 k.p.) nawet jeśli czeka on na decyzję o rencie ?

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów

Napisano 13 luty 2018 - 09:35

Zwolnić i zwolnić :angry:  co tak się spieszysz?

czeka na decyzję, jak teraz go zwolnisz, a decyzją ZUS zostanie przyznana renta to będziesz musiała odkręcać sprawę i odprawę rentową i tak wypłacasz.

Jeśli ma zwolnienie lekarskie to wpisuj mu NUN i już.

Chcesz to zwalniaj

#16 Guest_Paulinye

Guest_Paulinye
  • Goście

Napisano 14 luty 2018 - 08:04

ale co odkręcać ? Jak po okresie ochronnym niezdolność dalej występuje to pracownika można już chyba zwalniać

#17 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów

Napisano 14 luty 2018 - 08:45

Nie męcz już ;)  chcesz to zwalniaj, a odkręcać i tak będzie trzeba, doczytaj w przepisach

#18 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1557 postów

Napisano 14 luty 2018 - 09:12

Zosia, powiedz proszę gdzie jest w przepisach, że nie można go zwolnić jak czeka na rentę? Z tego co ja wiem to po 182 dniach choroby i 3 m-cach rehabilitacji można pracownika zwolnić (można, nie trzeba). Jak nie dostanie renty to rehabilitację przejmie ZUS, jak dostanie rentę to ZUS wypłaci ją od dnia... 

#19 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1557 postów

Napisano 14 luty 2018 - 09:19

OK doczytałam:)

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów

Napisano 14 luty 2018 - 09:20

Nic nie napisałam o przepisach, napisałam tak : "Moim zdaniem nie można zwolnić pracownika w oczekiwaniu na rentę"

Wystarczy poczytać orzeczenia sądów

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy