Skocz do zawartości

Zdjęcie

Taryfy na wodę i ścieki-projekt rozporządzenia

wróć do serwisu Księgowość 192 odpowiedzi w tym temacie

#21 Henryka58

Henryka58

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 21 luty 2018 - 21:50

&19 rozp.o taryfach mowi:"informacje o których mowa w art.24b ustawy powinny zostac uwzględnione odrebnie dla kazdych 12 mcy (a wiec tak jak pisała ona)z okresu 3 lat obowiązywania taryfy." I tu sie zastanawiam czy podstawą do naliczania taryf na te 3 lata beda dane z ostatnich 2-3 lat??? No moze faktycznie jutro cos sie rozjaśni to podzielę się wiedzą.

#22 Henryka58

Henryka58

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 21 luty 2018 - 21:53

Tam jest "dla wniosku przekazanego w 2018 roku wynosi 12 miesięcy"

#23 Anna8888

Anna8888

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 23 luty 2018 - 10:21

Heniu proszę podziel się wiadomościami. Jakie brać okresy do taryf?

#24 Henryka58

Henryka58

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 23 luty 2018 - 12:27

Przykro mi ale nie mam żadnych konkretnych informacji ze szkolenia, ponieważ Pan szkolący zagłębiał się w tematykę zagadnień Prawa wodnego; opłat retencyjnych, kąpielisk, wydawania decyzji środowiskowych (tematy nie dotyczących nas bezpośrednio) a temat taryf pobieżnie przeleciał i wspomniał o zmianach ustawy, rozporządzenia króciutko,terminy składania regulaminów i taryf i zadania Organu Regulacyjnego. Żadnych technicznych objaśnień co do sporządzania taryf. Na konkretne zapytania odpowiadał, że nie chce wprowadzać w błąd bo nie zna się na rachunkowości i to tyle w temacie szkolenia. Szkoda było mojego czasu. Niby w programie szkolenia były zagadnienia dot. opracowywania nowych taryf i regulaminu odpr. ścieków ale niestety nic konkretnego. To już więcej dowiedziała się na swoim szkoleniu "ona"założycielka tegoż postu. Chyba pozostanie nam działać intuicyjnie i sporządzać taryfy wg naszego rozumowania. Jedna z uczestniczek mówiła, że dzwoniła z zapytaniem do Organu Regulacyjnego z zapytaniem w konkretnej sprawie taryf to odesłała ja do przepisów ustawy i rozporządzenia którego niestety nie ma jeszcze podpisanego. Sam prowadzący mówił, że jeśli np. sporządzimy taryfy i odeślemy do Organu regul. przed podpisaniem rozporządzenia to może byc tak że oni z kolei odeślą nam je do poprawy. Sugerował jednak czekać do czasu podpisania rozp. Tylko, że czas biegnie a my mamy coraz mniej czasu.

#25 Henryka58

Henryka58

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 23 luty 2018 - 12:45

Z kolei znalazłam artykuł odnośnie taryf i jest w nim napisane tak: " Różne ceny w kolejnych latach Mateusz Faron z Kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy podkreśla, że nowy projekt daje przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym możliwość kształtowania ścieżki cenowej w taryfach tj. różnych cen i stawek opłat obowiązujących w kolejnych latach. Tym samym, taryfa wodociągowa i taryfa kanalizacyjna będą mogły prawdopodobnie przewidywać dla każdych kolejnych 12 miesięcy z okresu 3 lat obowiązywania taryf – różne ceny i stawki opłat. Prawnik zwraca też uwagę na brzmienie § 5 projektu rozporządzenia taryfowego, z którego wykreślono stawkę opłaty za przyłączenie. Kontrowersyjny zakaz wliczania do taryf amortyzacji od środków trwałych wytworzonych lub nabytych z dotacji lub subwencji został utrzymany w nowym projekcie. Uwzględniono natomiast postulaty branży, by nie wprowadzać 5% ograniczenia marży zysku."

#26 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 23 luty 2018 - 13:50

Dziewczyny, bo prawda jest taka, że specjalistów z naszej branży jest garstka. Ja już nawet nie wybieram się na szkolenia ludzi, których nie znam, o których nigdy nie słyszałam, bo to strata czasu. Temat nowy więc i szkoleń się porobiło mnóstwo. Co do okresu, to ja jestem pewna na 99% że jest to 12 miesięcy. O ile nie zmienią wersji ostatecznej rozporządzenia. I tak będę składać wniosek, tzn tak się przygotowuję. Czekam jeszcze z niecierpliwością na decyzję o wysokości stałych opłat za usługi wodne od WP. Obiecali do końca lutego wysłać. To będzie miało wpływ na cenę,no i trzeba je wpisać w odpowiednie rubryki w tabelach. A co z informacją do WP o pobranej wodzie i odpr.ściekach do końca lutego? Składacie? W jaki sposób skoro nie ma żadnych druków?

#27 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 23 luty 2018 - 14:42

O tę informację, co do województwa się składało dotychczas Ci chodzi ona_?

#28 Henryka58

Henryka58

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 23 luty 2018 - 14:49

Chodzi o te którą Wody Polskie do końca lutego miało przesłać wszystkim którzy dokonywali opłat. Mieli sami ustalic i nam przesłać

#29 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 23 luty 2018 - 15:11

Tak Szym17, o to chodzi

#30 Gargulec

Gargulec

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 23 luty 2018 - 16:37

Ja bym popytał o to znajomych. To się naprwdę bardzo często opłaca :)

You gave me a forever within the numbered days, and I'm grateful.

#31 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 27 luty 2018 - 14:56

Szukam,szukam ale nigdzie nie znalazłam żeby to rozporządzenie o taryfach w końcu weszło w życie. Na szkoleniu facet radził żeby sie wstrzymac ze sporzadzaniem taryf do czasu wejścia ich w życie. A ile nam czasu zostało? 😣

#32 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 27 luty 2018 - 20:02

9 marca "deadline". Rozporządzenie nanstronach rcl wciąż w jakiejś komisji prawniczej czy jak... ja robię.. zmienili trochę tabelki,to przerobiłam. Liczę,piszę opisówkę. Mało czasu zostało i potem nie zrobię tego w jeden dzień

#33 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 28 luty 2018 - 10:20

Ona_ robisz taryfy na projekcie z 07.02.?
Ja siedzę chora w domu, a beze mnie taryf się nie zrobi😞
Ale masz rację, czasu nie ma. Zwłaszcza, że czytałam, ze rozporządzenie ma wejść w życie dzień po podpisaniu☺

#34 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 28 luty 2018 - 10:25

Jest nowsza wersja. Pismo z 13 lutego, na stronie ukazało się 14.02. Na stronie RCL, nr projektu 430. Trochę tabelki zmienione w porównaniu z poprzednią wersją

#35 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 28 luty 2018 - 10:39

Ale na samym projekcie jest 07.02.?
Poziome tabele są?

#36 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 28 luty 2018 - 10:41

KP - MGMIiŻŚ - pismo z prośbą o rozpatrzenie projektu przez kp + projekt.pdf

W tym piśmie jest ten aktualny wniosek?

#37 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 28 luty 2018 - 10:43

No na to wygląda

#38 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 28 luty 2018 - 10:45

Ok. Dzięki.

#39 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 28 luty 2018 - 10:46

Tabele poziome. Może ja nie wcześniej nie zauważyłam, że dodali podział na lata w tabeli A,B i C. Ale D, E, F, G,H trzeba robić chyba oddzielnie dla każdego roku

#40 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 28 luty 2018 - 10:58

Czyli kolumny 3,4,5 to 12.06.2018-11.06.2019.
6,7,8 to 2019-2020
9,10,11 to 2020-2021?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych