Skocz do zawartości

Zdjęcie

Taryfy na wodę i ścieki-projekt rozporządzenia

wróć do serwisu Księgowość 192 odpowiedzi w tym temacie

#1 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 07 luty 2018 - 08:33

Wyszkoliłam się z taryf i ... wiem że nic nie wiem. Tzn jest projekt i to on był właściwie omawiany plus różne możliwości zmian przed jego zatwierdzeniem. Na dziś wiadomo, że do 9.03. składamy wnioski na 3 lata, odrębnie dla każdego roku zestaw tabel. Dane "historyczne" bierzemy tylko z 12 miesięcy (najlepiej 2017 bo najłatwiej, ale można cofnąć się aż do października teoretycznie). Konieczna jest bardzo dokładna opisówka do wszystkiego, co zapisujemy w tabelach plus dokładny opis działalności, warunków ekonomicznych itd. Stosowane wskaźniki mogą (zgodnie z projektem) pochodzić z Wieloletniej Prognozy Finansowej Państwa a nie tylko z ustawy budżetowej (nie ma przecież takiej ustawy na kolejne lata). Jeśli Wody Polskie nie wypowiedzą się w terminie 45 dni od złożenia wniosku, to taryfy wchodzą w życie po 120 dniach od dnia DORĘCZENIA wniosku. Co jeszcze... do końca lutego powinniśmy dostać decyzje o opłatach stałych

#2 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 07 luty 2018 - 09:52

Do 9.03. wniosek czy do 12.03.?

#3 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 07 luty 2018 - 09:53

A sam wniosek taryfowy uległ zmianie, ona_? Coś czytałam o zmianie w ujmowaniu amortyzacji do kosztów, że tylko amortyzacja od środków trwałych sfinansowanych ze środków własnych?

#4 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 07 luty 2018 - 10:01

W projekcie amortyzację od środków finansowanych dotacją lub subwencją wywalono. Jest jeszcze nadzieja, że to zniknie, ale jak będzie... Wniosek raczej do 9.03 bo to zależy jak liczymy, tzn. czy dzień wejścia w zycie ustawy jest liczony czy nie. Prawnicy się spierają co do tego, więc albo 10 albo 11 czerwca. Niby normalnie jeśli termin przypada w niedzielę, to przesuwa się na kolejny dzień pracujący, ale czy pracownicy WP nie odrzucą wniosku ze względu na to że nie został złożony w terminie 90 dni przed wejściem w życie planowanej taryfy - nie wiadomo. Bezpieczniej złożyć jednak w piątek 9.03, bo może się okazać, że wniosek złożony 12.03 jest złożony prawidłowo, ale zostanie odrzucony. Na szeroką wiedzę merytoryczną pracowników WP raczej nie ma co liczyć póki co

#5 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 07 luty 2018 - 10:19

A jak traktować amortyzację od gotowych środków trwałych przekazanych przez gminę? Też nie wliczać? U mnie gmina robi np. część wodociągu i mi go przekazuje w użytkowanie.

#6 Anna8888

Anna8888

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 07 luty 2018 - 10:47

Do ona proszę podpowiedz jaki jest termin na przesłanie regulaminu dot.dostarczania wody i odpr.ścieków do WP.

#7 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 07 luty 2018 - 11:35

Szym17 - niby tam jest napisane, że wypadają tylko te finansowane dotacją lub subwencją. Nie ma mowy o przekazaniach. Myślę, że duże znaczenie ma jeszcze to, czy to spółka czy zb. Ja nigdy tego nie brałam do taryf, bo to NKUP. I gdyby zapisali, że NKUP nie brać a KUP brać byłoby prościej. Obawiam się, że na dziś nikt Ci nie odpowie na to pytanie tak na 100%.

Anna - 6 miesięcy na złożenie do Rady Gminy, potem Rada ma 2 miesiące na wysłanie do WP po opinię. 6 miesięcy od wejścia w życie, więc też ten czerwiec (10 - 11 - wybieraj)

#8 Anna8888

Anna8888

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 07 luty 2018 - 12:10

Dziękuję.Ok

#9 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 07 luty 2018 - 12:54

Ja tez nie brałam takiej amortyzacji do taryf. Do czerwca mamy ten nowy regulamin złożyć do Rady Gminy, czy do czerwca ma być już złożony w Wodach Polskich?

#10 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 07 luty 2018 - 13:01

Znalazłam:-) Art. 8. 1. W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opracowują i przedstawiają radom gmin projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

#11 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 08 luty 2018 - 14:56

Czy można w 2018 roku kalkulować taryfę za ścieki opadowe?

#12 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 09 luty 2018 - 07:00

Ja nie miałam nigdy, ale z tego co się orientuję, to z ustawy znika pojęcie ścieków opadowych więc w taryfie nie może tylko być. Pozostają umowy cywilno-prawne. Ale ręki sobie nie dam za to uciąć

#13 Henryka58

Henryka58

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 20 luty 2018 - 12:36

"składamy wnioski na 3 lata, odrębnie dla każdego roku zestaw tabel"??? A dane z 1 roku? I one maja być podstawą do taryf na 3 lata? Jakoś czarno to widzę :( Ciekawe czy Wody Polskie są przygotowane do rozpatrywania tych wniosków. Czy nie będzie to znowu jakiś bubel jak ostatnio większość ustaw.

#14 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 20 luty 2018 - 16:25

Dane z 12 miesięcy. To jest w przepisach przejściowych. W tym roku tylko z 12 miesięcy

#15 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 13:42

Możesz podać dokładny art gdzie jest napisane że dane w tym roku z 12 m-cy? Proszę :-)

#16 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 21 luty 2018 - 13:53

&20 Rozporządzenia taryfoweo. Tzn projektu rozporządzenia,bo jeszcze nie podpisane jest. No ale póki co jest właśnie tak,że w tym roku 12 miesięcy

#17 Henryka58

Henryka58

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 21 luty 2018 - 14:24

A ja rozumuje tak: taryfy mają być sporządzane na okres 3 lat. I w przepisach przejściowych § 20 okres obrachunkowy poprzedzający wprowadzenie nowych taryf wynosi: - w 2018 r. 12 m-ce kolejnych m-cy poprzedzających wprowadzenie taryf, - w 2019 r. 24 m-ce kolejnych m-cy poprzedzających wprowadzenie taryf, - w 2020 r. 36 m-cy kolejnych m-cy poprzedzających wprowadzenie taryf, Tzn. że sporządzając taryfy na rok 2018 bierzemy podstawę rok w tył ale obliczając taryfy na dalszy rok tj. 2019 bierzemy pod uwagę już nie 12 m-cy ale 24 mce a przy taryfach na 2020 juz 36 mcy.???? Tylko czy to będą miesiące obrachunkowe planowane z 2 lat bądź 3 lat? Nie wiem czy jasno się wyraziłam. Ale na pewno sporządzając taryfy na dalsze kolejne lata nie może być podstawa ten sam okres 12 m-c wstecz. Jutro jadę na szkolenie może coś więcej się dowiem.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 14:56

Masakra jakaś :-( ja mam już dość pewnie jak wszyscy
Hendryka jak się coś dowiesz sensownego to proszę pisz

#19 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 21 luty 2018 - 15:46

Henryka, no właśnie nam szkolący mówił że ten sam okres bierzemy.

#20 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 21 luty 2018 - 15:47

Tam jest "dla wniosku przekazanego w 2018 roku wynosi 12 miesięcy"

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych