Skocz do zawartości


Zdjęcie

Potrącenia z wynagrodzenia


wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 515966 postów

Napisano 06 luty 2018 - 21:15

Pracodawca w regulaminie wprowadził zapis, że za każde spóźnienie do pracy do 5 minut będzie potrącał wynagrodzenie za 5 minut powyżej za 10 minut. Ta zasada ma być stosowana również, gdy pracownik będzie miał dłuższe spóźnienia, których nie usprawiedliwi. Czy takie zasady potrąceń z wynagrodzeń mogą być przez pracodawcę stosowane?

Powrót do artykułu: Potrącenia z wynagrodzenia

#2 Guest_Prac

Guest_Prac
 • Goście

Napisano 06 luty 2018 - 21:15

Czy pracodawca może potracic z wynagrodzenia za spoznienia do pracy a dokładniej odjąć godziny spoznien z dni pozostałych z urlopu. Np pracowałem w firmie 4.5 r. Zostałem zwolniony w październiku z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia po czym przy odbiorze świadectwa pracy dowiedziałem się ze pracodawca od września skrupulatnie sobie notował moje spóźnienia po czym w lutym przy odbiorze świadectwa pracy odliczyć sobie kilkadziesiąt godzin z od kwoty wynagrodzenia. Wsteczne. Dodam że nie informował mnie o takiej sytuacji. Nie mogłem tego tez odpracowac. Ďodatkow dodam że prace teoretycznie miałem od godziny 9do17 a prawie codziennie zostawał do godziny minimum wysokości spóźnienia a nawet dluzej. Ze względu na wykonywana prace realizacja projektu

#3 Dorota

Dorota

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 4926 postów

Napisano 06 luty 2018 - 22:39

Powinieneś mieć prawo do odpracowania wyjść prywatnych. Jeśli miałeś potrącone to pracodawca musi mieć twoją zgodę- bez zgody może potrącić z miesiąca w następnym miesiącu.

#4 Guest_Anna

Guest_Anna
 • Goście

Napisano 07 luty 2018 - 08:20

 

Powinieneś mieć prawo do odpracowania wyjść prywatnych. Jeśli miałeś potrącone to pracodawca musi mieć twoją zgodę- bez zgody może potrącić z miesiąca w następnym miesiącu

 

Że powinien mieć zgodę to prawda, ale nie pisz głupot że "bez zgody może potrącić z miesiąca w następnym miesiącu.bez zgody może potrącić z miesiąca w następnym miesiącu."
Co za niekompetencja!!!! pracodawca może sam potracić w następnym m-cu tylko to co wynika z rozliczenia zwolnień lekarskich a nie to co sam nadpłacił albo niedopłacił.
podaj podstawę prawną do swoich "mądrości"
Zanim użyjesz klawiatury zastanów się co piszesz!

#5 Dorota

Dorota

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 4926 postów

Napisano 07 luty 2018 - 09:08

No to może Aniu tak łopatologicznie, nawet z zacytowaniem kp, specjalnie dla ciebie.Art. 80. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.Art. 87. § 7. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

#6 Guest_Quest

Guest_Quest
 • Goście

Napisano 07 luty 2018 - 12:21

Dziękuję za odp.
Czy pracodawca wsteczne może odliczyć spóźnienia? Czy nie powinien tego robić na bieżąco? Za każdy z tych miesięcy otrzymałem pełne wynagrodzenie. Odliczenie nastąpiło po zwolnieniu. Za 5 miesięcy wstecz.

Ale co w przypadku kiedy pracodawca planujac zwolnic pracownika podjol wczesnien takie kroki ze od września 2017 do 31 stycznia 2018 sobie skrupulatnie notował spóźnienia? ? Pomijam fakt ze każde spóźnienie było odpracowywane w postaci nadgodzin. Dlatego tez przychodzilem pozniej bo notorycznie zostawalem dluzej. Pracodawca mnie nie informował o notatkach. Pracodawca nie pytał mnie o zdanie. Pracodawca nie odliczyl mi ani we wrześniu, ani w październiku,listopadzie,grudniu,styczniu tylko jak przyszedłem odebrać świadectwo pracy.odliczyć mi za pozostały urlop. Dodatkowo miałem od ponad 2 lat problem żeby móc korzystać z urlopu. Bo ciągle zwalal ze mam projekt do wykonania wiec nie mogę iść na urlop. Dodatkowo mimo skończenia pracy formalnie 31 stycznia faktycznie pracowałem do 2 lutego bez żadnej umowy o pracę w celu dokończenia pracy. Za co mi mial zaplacic. I to zrobil. Obiecałem ze skończę swoją pracę . Pracodawca wiedział kiedy kończę prace a mimo to dodawał do projektu nowe zadania do wykonania. Skończyło się tym że pracowałem po zwolnieniu z pracy.

#7 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 18499 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 luty 2018 - 12:34

"....Ale co w przypadku .....' Nikt tutaj ci nie rozstrzygnie co w takim przypadku. Jeśli masz jakieś żale i pretensje do byłego pracodawcy, zbierz dowody na to że jesteś pokrzywdzony, wyceń swoją krzywdę i skieruj sprawę do Sądu Pracy, to sad oceni czy twoje roszczenia są zasadne i rozstrzygnie.

#8 Guest_Quest

Guest_Quest
 • Goście

Napisano 08 luty 2018 - 23:22

Dzięki za odpowiedź. Wiem ze nikt tego tutaj nie rozstrzygnie. Ale powinien ktoś wiedzieć jak wygląda kwestia odliczeń za 5 miesięcy do tylu. Co mówi prawo w moim przypadku. I nie chodzi o żal tylko o prawo.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 09 luty 2018 - 07:24

Jaka była praktyka udzielania urlopu w twojej firmie?
Zgodnie z kodeksem pracodawca nie może udzielać urlopu na godziny - art. 154 kp, więc odliczanie sobie spóźnień z puli urlopowej w godzinach jest niedopuszczalne. Jeżeli w praktyce urlopu udzielało się na pisemny wniosek pracownika, to pracodawca w ogóle nie ma możliwości wykazania zasadności dokonanego potrącenia, i było to potrącenie wynikające z wcześniej błędnie naliczonego wynagrodzenia (bez uwzględnienia nieobecności), na co pracodawca musi mieć zgodę pracownika - art. 91 kp.
Jeżeli masz możliwość udowodnienia dłuższego, niż obowiązujący cię, czasu pracy to możesz wystąpić o wypłatę wynagrodzenia z tytułu nadgodzin - skoro pracodawca uznał za stosowne potrącić za spóźnienia, to powinien wypłacić wynagodzenie za czas przepracowany po obowiązujących cię godzinach pracy - może wtedy będzie bardziej skłonny do wypłaty ekwiwalentu w prawidłowej wysokości.

#10 Guest_Quest

Guest_Quest
 • Goście

Napisano 09 luty 2018 - 11:05

Dziękuję za wyjaśnienie. Cześć mam wpisane do systemu. Ostatnie 3 miesiące moge udowodnić poprzez juwentus wyciągi z uzbrojenia alarmu w firmie wyjście oraz przyjścia. Firma jest 3 osobowa. 1 kolega kończył zawsze o 17 drugi o 16 a ja zostawalem. Tylko nie wiem czy wyciągi z systemu uzbrojenia alarmu w firmie mogą byc dowodem. Oraz koledzy. Ale nie chciałbym zmuszać kolegów do przeciwstawiania się pracodawcy obecnemu dla nich dla mnie już nie. Koledzy dobrze wiedzieli że zostawalem w firmie

#11 Guest_Gosc

Guest_Gosc
 • Goście

Napisano 14 luty 2018 - 09:37

Ile czasu ma pracownik po odebraniu świadectwa pracy na roszczenia w stosunku do pracodawcy kiedy pracodawca nie wypłaca ekwiwalentu bądź inne nieprawidłowości np nadgodziny 7 czy obecnie 21 dni od otrzymania świadectwa pracy

#12 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 18499 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 luty 2018 - 10:03

Roszczenia w stosunku do pracodawcy maja okres 3 lat od daty wymagalności a nie odebrania świadectwa , potem się przedawniają, ale jeśli pytasz o złożenie pozwu do sądu pracy to tez nie od daty odebrania świadectwa, ale od daty otrzymania wypowiedzenia i to zależy od trybu rozwiązania umowy, masz to w pouczeniach.#13 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 19 luty 2018 - 00:31

Dzięki za odp. W jakich pouczeniach? A swadectwie pracy mam napisane u dni na ewentualne reklamacje. Ale co w przypadku niedociągnięć ze strony pracodawcy. Dajmy na to wyrównania zapłaty za nadgodziny 2 letnie. ?? Są to 3 lata czy 7 dni ? Czy 21 dni ??czy w końcu ile. Nie mam żadnych pouczeń.

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 19 luty 2018 - 06:54

ZosiaA juz ci odpowiedziała - roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się po upływie 3 lat od daty wymagalności, w tym przypadku dodatek z tytułu nadgodzin po trzech latach od daty, w której powinien być wypłacony.

#15 Guest_Gosc

Guest_Gosc
 • Goście

Napisano 14 marzec 2018 - 20:05

Dziękuję za odpowiedź. Teraz juz będę wiedzialDodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych