Skocz do zawartości


Zdjęcie

Potrącenia z wynagrodzenia


wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 515757 postów

Napisano 06 luty 2018 - 21:15

Pracodawca w regulaminie wprowadził zapis, że za każde spóźnienie do pracy do 5 minut będzie potrącał wynagrodzenie za 5 minut powyżej za 10 minut. Ta zasada ma być stosowana również, gdy pracownik będzie miał dłuższe spóźnienia, których nie usprawiedliwi. Czy takie zasady potrąceń z wynagrodzeń mogą być przez pracodawcę stosowane?

Powrót do artykułu: Potrącenia z wynagrodzenia

#2 Guest_Prac

Guest_Prac
  • Goście

Napisano 06 luty 2018 - 21:15

Czy pracodawca może potracic z wynagrodzenia za spoznienia do pracy a dokładniej odjąć godziny spoznien z dni pozostałych z urlopu. Np pracowałem w firmie 4.5 r. Zostałem zwolniony w październiku z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia po czym przy odbiorze świadectwa pracy dowiedziałem się ze pracodawca od września skrupulatnie sobie notował moje spóźnienia po czym w lutym przy odbiorze świadectwa pracy odliczyć sobie kilkadziesiąt godzin z od kwoty wynagrodzenia. Wsteczne. Dodam że nie informował mnie o takiej sytuacji. Nie mogłem tego tez odpracowac. Ďodatkow dodam że prace teoretycznie miałem od godziny 9do17 a prawie codziennie zostawał do godziny minimum wysokości spóźnienia a nawet dluzej. Ze względu na wykonywana prace realizacja projektu

#3 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4680 postów

Napisano 06 luty 2018 - 22:39

Powinieneś mieć prawo do odpracowania wyjść prywatnych. Jeśli miałeś potrącone to pracodawca musi mieć twoją zgodę- bez zgody może potrącić z miesiąca w następnym miesiącu.

#4 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 07 luty 2018 - 08:20

 

Powinieneś mieć prawo do odpracowania wyjść prywatnych. Jeśli miałeś potrącone to pracodawca musi mieć twoją zgodę- bez zgody może potrącić z miesiąca w następnym miesiącu

 

Że powinien mieć zgodę to prawda, ale nie pisz głupot że "bez zgody może potrącić z miesiąca w następnym miesiącu.bez zgody może potrącić z miesiąca w następnym miesiącu."
Co za niekompetencja!!!! pracodawca może sam potracić w następnym m-cu tylko to co wynika z rozliczenia zwolnień lekarskich a nie to co sam nadpłacił albo niedopłacił.
podaj podstawę prawną do swoich "mądrości"
Zanim użyjesz klawiatury zastanów się co piszesz!

#5 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4680 postów

Napisano 07 luty 2018 - 09:08

No to może Aniu tak łopatologicznie, nawet z zacytowaniem kp, specjalnie dla ciebie.



Art. 80. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.



Art. 87. § 7. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

#6 Guest_Quest

Guest_Quest
  • Goście

Napisano 07 luty 2018 - 12:21

Dziękuję za odp.
Czy pracodawca wsteczne może odliczyć spóźnienia? Czy nie powinien tego robić na bieżąco? Za każdy z tych miesięcy otrzymałem pełne wynagrodzenie. Odliczenie nastąpiło po zwolnieniu. Za 5 miesięcy wstecz.

Ale co w przypadku kiedy pracodawca planujac zwolnic pracownika podjol wczesnien takie kroki ze od września 2017 do 31 stycznia 2018 sobie skrupulatnie notował spóźnienia? ? Pomijam fakt ze każde spóźnienie było odpracowywane w postaci nadgodzin. Dlatego tez przychodzilem pozniej bo notorycznie zostawalem dluzej. Pracodawca mnie nie informował o notatkach. Pracodawca nie pytał mnie o zdanie. Pracodawca nie odliczyl mi ani we wrześniu, ani w październiku,listopadzie,grudniu,styczniu tylko jak przyszedłem odebrać świadectwo pracy.odliczyć mi za pozostały urlop. Dodatkowo miałem od ponad 2 lat problem żeby móc korzystać z urlopu. Bo ciągle zwalal ze mam projekt do wykonania wiec nie mogę iść na urlop. Dodatkowo mimo skończenia pracy formalnie 31 stycznia faktycznie pracowałem do 2 lutego bez żadnej umowy o pracę w celu dokończenia pracy. Za co mi mial zaplacic. I to zrobil. Obiecałem ze skończę swoją pracę . Pracodawca wiedział kiedy kończę prace a mimo to dodawał do projektu nowe zadania do wykonania. Skończyło się tym że pracowałem po zwolnieniu z pracy.

#7 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17119 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 luty 2018 - 12:34

"....Ale co w przypadku .....' Nikt tutaj ci nie rozstrzygnie co w takim przypadku. Jeśli masz jakieś żale i pretensje do byłego pracodawcy, zbierz dowody na to że jesteś pokrzywdzony, wyceń swoją krzywdę i skieruj sprawę do Sądu Pracy, to sad oceni czy twoje roszczenia są zasadne i rozstrzygnie.

#8 Guest_Quest

Guest_Quest
  • Goście

Napisano 08 luty 2018 - 23:22

Dzięki za odpowiedź. Wiem ze nikt tego tutaj nie rozstrzygnie. Ale powinien ktoś wiedzieć jak wygląda kwestia odliczeń za 5 miesięcy do tylu. Co mówi prawo w moim przypadku. I nie chodzi o żal tylko o prawo.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 luty 2018 - 07:24

Jaka była praktyka udzielania urlopu w twojej firmie?
Zgodnie z kodeksem pracodawca nie może udzielać urlopu na godziny - art. 154 kp, więc odliczanie sobie spóźnień z puli urlopowej w godzinach jest niedopuszczalne. Jeżeli w praktyce urlopu udzielało się na pisemny wniosek pracownika, to pracodawca w ogóle nie ma możliwości wykazania zasadności dokonanego potrącenia, i było to potrącenie wynikające z wcześniej błędnie naliczonego wynagrodzenia (bez uwzględnienia nieobecności), na co pracodawca musi mieć zgodę pracownika - art. 91 kp.
Jeżeli masz możliwość udowodnienia dłuższego, niż obowiązujący cię, czasu pracy to możesz wystąpić o wypłatę wynagrodzenia z tytułu nadgodzin - skoro pracodawca uznał za stosowne potrącić za spóźnienia, to powinien wypłacić wynagodzenie za czas przepracowany po obowiązujących cię godzinach pracy - może wtedy będzie bardziej skłonny do wypłaty ekwiwalentu w prawidłowej wysokości.

#10 Guest_Quest

Guest_Quest
  • Goście

Napisano 09 luty 2018 - 11:05

Dziękuję za wyjaśnienie. Cześć mam wpisane do systemu. Ostatnie 3 miesiące moge udowodnić poprzez juwentus wyciągi z uzbrojenia alarmu w firmie wyjście oraz przyjścia. Firma jest 3 osobowa. 1 kolega kończył zawsze o 17 drugi o 16 a ja zostawalem. Tylko nie wiem czy wyciągi z systemu uzbrojenia alarmu w firmie mogą byc dowodem. Oraz koledzy. Ale nie chciałbym zmuszać kolegów do przeciwstawiania się pracodawcy obecnemu dla nich dla mnie już nie. Koledzy dobrze wiedzieli że zostawalem w firmie

#11 Guest_Gosc

Guest_Gosc
  • Goście

Napisano 14 luty 2018 - 09:37

Ile czasu ma pracownik po odebraniu świadectwa pracy na roszczenia w stosunku do pracodawcy kiedy pracodawca nie wypłaca ekwiwalentu bądź inne nieprawidłowości np nadgodziny 7 czy obecnie 21 dni od otrzymania świadectwa pracy

#12 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17119 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 luty 2018 - 10:03

Roszczenia w stosunku do pracodawcy maja okres 3 lat od daty wymagalności a nie odebrania świadectwa , potem się przedawniają, ale jeśli pytasz o złożenie pozwu do sądu pracy to tez nie od daty odebrania świadectwa, ale od daty otrzymania wypowiedzenia i to zależy od trybu rozwiązania umowy, masz to w pouczeniach.



#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 luty 2018 - 00:31

Dzięki za odp. W jakich pouczeniach? A swadectwie pracy mam napisane u dni na ewentualne reklamacje. Ale co w przypadku niedociągnięć ze strony pracodawcy. Dajmy na to wyrównania zapłaty za nadgodziny 2 letnie. ?? Są to 3 lata czy 7 dni ? Czy 21 dni ??czy w końcu ile. Nie mam żadnych pouczeń.

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 luty 2018 - 06:54

ZosiaA juz ci odpowiedziała - roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się po upływie 3 lat od daty wymagalności, w tym przypadku dodatek z tytułu nadgodzin po trzech latach od daty, w której powinien być wypłacony.

#15 Guest_Gosc

Guest_Gosc
  • Goście

Napisano 14 marzec 2018 - 20:05

Dziękuję za odpowiedź. Teraz juz będę wiedzial



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych