Skocz do zawartości

Zasiłek opiekuńczy a miesięczny wymiar czasu pracy

zasiłek opiekuńczy czas pracy

wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_pracownikTom

Guest_pracownikTom
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2018 - 18:35

Opiszę tutaj konkretną sytuację i bardzo proszę o komentarz kogoś, kto jest dobrze zorientowany w temacie.

Pracuję w systemie pracy w ruchu ciągłym, praca na 3 zmiany. Po narodzeniu dziecka szpital wystawił mi zaświadczenie o narodzeniu dziecka i wskazaniem mnie jako osoby do sprawowania opieki na okres 7 dni, tj od 26 stycznia do 1 lutego.
Do dnia 25 stycznia włącznie przepracowałem 15 dni tj. 120 godzin. Jako że wymiar czasu pracy w styczniu wynosi 21 dni , do wypracowania pozostało mi 6 dni.
Jednak na okres w którym przysługuje mi opieka nad dzieckiem, w grafiku zaplanowane miałem dni pracy w sobotę i niedzielę. Kadrowa poinformowała mnie , że muszę wypisać wniosek urlopowy na 2 dni, ponieważ opieka nie pokrywa weekendu , tzn. do moich wypracowanych 15 dni doda 4 dni opieki, a więc braknie mi 2 dni do wypracowania normy tj. 168 godzin. Zaznaczam że wniosek urlopowy wypisany został na termin inny niż ten , który obejmuje opieka.
Czy jest to prawidłowe działanie ? Czy w takim wypadku zostanie mi wypłacony zasiłek opiekuńczy tylko za 4 dni bo nie obejmuje on sobót i niedziel ? Czy może wypłata zasiłku a wymiar czasu pracy nie są zależne ?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5736 postów

Napisano 31 styczeń 2018 - 20:27

Możesz doprecyzować co miałeś na myśli pisząc: "zaświadczenie o narodzeniu dziecka i wskazaniem mnie jako osoby do sprawowania opieki na okres 7 dni, tj od 26 stycznia do 1 lutego".
Czy to było zwolnienie lekarskie-opieka do której wypełniłeś druk Z-15?
Kadrowa myli się, jeśli masz mieć wypłaconą opiekę do za 7 dni, tu nie ma znaczenia że obejmuje sobotę i niedzielę.

#3 Guest_PracownikTom

Guest_PracownikTom
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2018 - 21:08

Możesz doprecyzować co miałeś na myśli pisząc: "zaświadczenie o narodzeniu dziecka i wskazaniem mnie jako osoby do sprawowania opieki na okres 7 dni, tj od 26 stycznia do 1 lutego".
Czy to było zwolnienie lekarskie-opieka do której wypełniłeś druk Z-15?
Kadrowa myli się, jeśli masz mieć wypłaconą opiekę do za 7 dni, tu nie ma znaczenia że obejmuje sobotę i niedzielę.

Nie wiem czy da się to bardziej doprecyzować. Zaswiadczenie o urodzeniu dziecka - tak nazywał się ten dokument. Otrzymaliśmy go w 2 kopiach przy wypisie żony ze szpitala. Jedna kopia dla pracodawcy żony, potrzebna do wniosku o urlop macierzyński, druga dla mnie, wykazująca niezdolność żony do opieki nad dzieckiem i wskazująca mnie jako osobę sprawującą opieke nad dzieckiem przez okres 7 dni, do której załączyłem Z-15. U obydwu pracodawców te zaświadczenia były znane i zostały zaakceptowane.
Czy to, że powinienem miec wyplaconą opiekę za 7 dni oznacza również, że wszystkie dni opieki liczą się do wymiaru czasu pracy?
Czy przepisów odnoszących się do tej sytuacji należy szukac w kodeksie pracy, czy regulaminach ZUS-u ?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek, opiekuńczy, czas, pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy