Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odszkodowanie za brak ochrona przeciwpożarowa odpowiedzialność gminy,

odszkodowanie hydrant wodociągi ochrona przeciwpożarowa

wróć do serwisu Sektor Publiczny Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Wikto19

Wikto19

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 styczeń 2018 - 04:22

Proszę o pomoc prawną.
Od 2011 r. jestem właścicielem nieruchomości składającej się z kilku osobnych budynków, w których od lat 80-tych mieścił się zakład stolarski. Posesja posiadała zabezpieczenie przeciwpożarowe w postaci hydrantu wewnętrznego. W studni wodomierzowej znajdował się zawór z obejściem wodomierza rurą stalową DN 50, tak zwany bypass. Po otworzeniu zaworu można było zasilić hydrant z instalacji sieci wodociągowej.

W trakcie pożaru, który miał miejsce w grudniu 2015 roku odkryłem, że we wspomnianej studni wodomierzowej nie ma opisanego bypassu. Jak się okazało został on wycięty przez ZWiK (Zakład Wodociągów i Kanalizacji).
W związku z tym wystąpiłem z wnioskiem o udzielenie mi wyjaśnień.
Dlaczego zostałem pozbawiony ochrony przeciwpożarowej i na jakiej podstawie?
W otrzymanej odpowiedzi przypomniano mi, że umowa zawarta w 2011 r. ze ZWiK dotyczy tylko i wyłącznie dostaw wody do nieruchomości w ilości wg wskazań wodomierza zgodnie z przeznaczeniem na cele socjalno-bytowe. I zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 r. ZWiK jako właściciel ujęć wody i sieci wodociągowej nie jest zobowiązany do utrzymania urządzeń ochrony przeciwpożarowej. Istniejące sieci wodociągowe są przystosowane tylko do eksploatacji w ilości zabezpieczającej potrzeby socjalno-bytowe mieszkańców i mogą służyć do celów ppoż. po uprzednim powiadomieniu ZWiK. Dalej poinformowano mnie, że sieci i urządzenia ppoż. charakteryzują się innymi parametrami technicznymi niż należące do ZWiK sieci wodociągowe.
Zadania narzucone przez ustawę o ochronie ppoż. Dz.U.2016.191 z dnia 201.02.17 z dnia 24 sierpnia 1991 r. jak i rozporządzenie MSWiA z dnia 24 lipca 2009 r. nakładają na właściciela sieci wodociągowej obowiązek ochrony p. ppoż. Więc odpowiednie umieszczenie, oznakowanie i sprawdzanie urządzeń należy do zadań własnych właściciela, czyli gminy. Gmina jest właścicielem spółki gminnej ZWiK. Zakres prowadzonej działalności został opisany w załączniku do uchwały Rady Miejskiej NR IX 57 z 2015 r. I obejmuje on w szczególności:
dokonywanie przeglądów i odbiorów technicznych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,
realizowanie zadań związanych z przeciwpożarowym zaopatrzeniem w wodę z hydrantów ppoż. zainstalowanych na sieci wodociągowej,

Jednak ZWik twierdzi, że nic o tym nie wie. Jak i że ochrona przeciw pożarowa nie mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy zaopatrzeniowej.
O co tu chodzi?
Wedle mojej wiedzy infrastruktura nie była być może zgodna z obowiązującymi dziś przepisami i być może również w momencie, kiedy powstała.
Jednakże była. Była sprawna, działała i stanowiła moją własność i stanowiła zabezpieczenie p. ppoż. Ustawa umożliwia likwidowanie nielegalnych ujęć wody bez opomiarowania, na co powołuje się ZWiK tłumacząc swoją decyzję.
Jednakże przecież to nie ja wykonałem tą instalację. Istniała ona tam kilkadziesiąt lat. Zakupując powyższą nieruchomość stałem się jej właścicielem, więc jeżeli chciano mi uniemożliwić pobieranie wody bez opomiarowania czy nie powinien zostać poinformowany pisemnie o tym zamiarze.

Czy zarządzający nie naruszył mojego prawa własności? Przyjęte jest, że instalacja wodociągowa do wodomierza należy do gminy, a od wodomierza stanowi moją własność.
Bypass był zainstalowany przed i za wodomierzem, więc siłą rzeczy dokonano ingerencji. Bez mojej wiedzy dokonano kradzieży mojej własności. Podnosząc zarzut obejścia punktu pomiarowego stwarzającego możliwość poboru wody niezgodnego z obowiązującymi przepisami - bez opomiarowania nie powinn mnie o tym zarzucie poinformować? A co za tym idzie dać mi czas na dostosowanie hydrantu wewnętrznego w celu ochrony przeciw pożarowej mojego obiektu?
Inną sprawą jest fakt, iż w promieniu 75 metrów usytuowane są trzy hydranty podziemne. Wiedziałem o jednym. Wymogi ochrony p. ppoż. dla prowadzonej przeze mnie w tym miejscu działalności usługowej były więc spełnione i tak naprawdę nie potrzebny był wewnętrzny hydrant.
Jednakże… Poniżej opisuję co się później wydarzyło.
Pierwszy wóz strażacki przyjechał po kwadransie, następne wozy pojawiały się około co 1,5 minuty. W sumie osiem wozów strażackich powstał niesamowity chaos, harmider coś okropnego.
Akcję ratowniczą należy nazwać tragifarsą.
W szczytowym momencie zabrakło wody. Strażacy nie odnaleźli hydrantów podziemnych. Znałem teren i wskazałem im, gdzie powinien znajdować się jeden z nich. Niestety, hydranty podziemne nie były oznaczone. Nie wiem jak są szkoleni strażacy, nie rozumiem tego. Dlaczego nie uczą ich podstawowej znajomości przepisów, a one są proste i jasne. W terenie zabudowanym hydranty zewnętrzne znajdują się co 150 metrów. Sprawdziłem to i tak jest.

Wspomniany hydrant wewnętrzny, usytuowany 30 metrów od miejsca pożaru przy pełnej przepustowości umożliwił by mi ugaszenie pożaru w zarodku! Dowódca pierwszego wozu strażackiego nie dokonał żadnego rozpoznania, nie reagował na mnie a znając teren próbowałem wskazać mu najlepsze miejsce, gdzie powinien się ustawić. Do akcji mogło wkroczyć jednocześnie trzy wozy strażackie. Niestety zatarasował cały wjazd i pozostałe wozy musiały ustawiać się za nim i łączyć wężami. Do tego wylał całą wodę w powietrze a nie w źródło ognia. Później tłumaczono mi tą decyzję celem ochrony przylegającego budynku magazynowego. Z tym, że powinien położyć zaporę z piany a nie zwykłej mżawki. Nie mieli środków pianotwórczych, zmarnował całą wodę i przyległy budynek magazynowy spłonął a wraz z nim towary. Poniosłem duże straty. Najgorsze było to, że spaliły się towary za które musiałem zapłacić. Ubezpieczyciel w świetle prawa robi ze mną co chce a firma w tym momencie jest windykowana.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: odszkodowanie, hydrant, wodociągi, ochrona przeciwpożarowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych