Skocz do zawartości

Wymiar urlopu przy 1/2 etatu wg umowy i 3/4 wg wypracowanych godzin

urlop 1/2 etatu dodatkowe godziny

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gośka3

Guest_Gośka3
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2018 - 17:54

Witam
Pracuję na umowie na 1/2 etatu, ale mam w niej zapis że co miesiąc mogę mieć dodatkowo 40 godzin pracy, które de facto są normalnymi godzinami pracy. Pracuję tak już ponad rok i co miesiąc mam również te dodatkowe godziny, czyli zamiast nieco ponad 80 godzin miesięcznie pracuję po ok 120 (i więcej). Dlatego mój faktyczny wymiar pracy wynosi ok 3/4 a nie 1/2 etatu. Czy jakaś możliwość uwzględnienia tych godzin przy wyliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego?

#2 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 22 styczeń 2018 - 09:25

Nie. Masz 1/2 etatu i tak liczy się urlop ale jest to tak skonstruowane żebyś nie była na tym stratna. 

Przykład (zakładam że masz powyżej 10 letni staż pracy): 

Przy 1/2 etatu masz dni urlopowych: 26*1/2 etatu = 13 dni ; 13*8 h= 104 h 

Jeśli pracujesz po 4 h dziennie to z tej puli godzin za każdy dzień urlopu i tak odliczają ci się 4h (czyli masz 26 "twoich" 4-godzinnych dni). 

Gdyby pracodawca policzył ci urlop od 3/4 etatu (coś koło 160h) a potem odliczał 4 h zgodnie z harmonogramem (bo przecież tych nadgodzin nie wpisuje w harmonogram) to zrobiłoby cię się 40 "twoich" dni czyli prawie dwa razy tyle ile mają pełnoetatowcy. 

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2018 - 13:50

To super, tyle, że ja odchodzę właśnie z pracy i nie wyślą mnie na ten urlop, a za niego zapłacą, więc kwestia rozkładu tego na dni schodzi na dalszy plan (z resztą inaczej to robili, ale nie ważne) istotna jest liczba należnych godzin. Jednak ja w zeszłym roku nie przepracowałam 1000 godzin, które są normą dla 1/2 etatu, a 1456, co de facto jest prawie normą dla 3/4 etatu. Nie wliczam w to oczywiście nadgodzin. Ponieważ prawie co miesiąc pracowałam również te dodatkowe 40 godzin, nie będące nadgodzinami, a normalnie płatnymi godzinami. Więc w tym wypadku jeśli policzą mi należne dni, a dokładniej godziny urlopu dla 1/2 etatu, to faktycznie te prawie 500 godzin, które wypracowałam są czym? Skoro za nieprzepacowane godziny, np bodajże przy urlopie bezpłatnym odlicza się je przed wyliczeniem urlopu i wylicza się go na podstawie przepracowanych, no to w drugą stronę również to powinno obowiązywać.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2018 - 13:57

Czyli innymi słowy jeśli pracowadca zechce mi wyliczyć ten urlop poprostu dzieląc te 26 dni na pół, to dostanę tyle samo co gdybym przepracowała jedynie 1000 godzin, a więc pracowałam jak na 3/4 etatu, a uprawnienia jak na 1/2.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2018 - 14:04

i podkreślam po raz kolejny godziny o których piszę nie były nadgodzinami, bo te są płatne dodatkowo i nie wliczane do urlopu, tamtych nie uwzględniałam w tych wyliczeniach. a 160h miesięcznie o których piszesz, to bliżej pełnego etatu niż 3/4, zależnie od miesiąca jest to nieco więcej lub mniej. W każdym razie łączny wymiar czasu pracy za zeszły rok wynosił 2000h, no więc moje 1456, to w żadnym wypadku nie jest połowa z nich.

#6 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 23 styczeń 2018 - 08:47

No ok. Źle się wyraziłam. Są dopełnieniem godzin a nie nadgodzinami. Ale miałaś za te 500 godzin dopełnienia zapłacone. Były twoim czasem pracy. Urlop nie liczy się nadal tak samo - chodzi w uproszczeniu o to żebyś rocznie miała 26 dni w których nie idziesz do pracy choć z rozkładu pracy wynikałoby że masz iśc. Stąd takie a nie inne wyliczenia. Sposób obliczania ekwiwalentu jest ich konsekwencją.

I ja rozumiem,że gdybyś w te dni była w pracy i akurat miałabyś zlecone dopełnienie to zarobiłabyś być może więcej niż dostaniesz ekwiwalentu. Ale może nie, bo pracodawca akurat nie zleciłby dopełnienia. Takie są konsekwencje umowy którą podpisałaś. 

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 luty 2018 - 11:00

Ekwiwalent, który mają ci zapłacić wyjdzie prawie tak, jakby płacili ci za urlop z 3/4 etatu, bo stawka wyliczana jest z wynagrodzenia z ostatnich trzech miesięcy, ale przeliczana proporcjonalnie do eatu z umowy, więc im więcej godzin ponad etat wypracowałaś w ostatnich trzech miesiącach, tym wyższa stawka za godzinę ekwiwalnetu wyjdzie.
Przyjmijmy, że stawkę za godzinę miałaś 15 zł. W listopadzie, grudniu i styczniu miałaś przepracować 240 godzin, a przepracowałaś 360 co daje wynagrodzenie 5400:3=1800 zł
stawka za godzinę ekwiwalentu 1800/(20,92/2)/8= 21,51 zł za 1 godzinę urlopu.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop, 1/2 etatu, dodatkowe godziny

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych