Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wypowiedzenie i odprawa

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosia74

Gosia74

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 18 styczeń 2018 - 10:49

Witam. 

Jeśli powtarzam temat to przepraszam. Zależy mi na szybkiej odpowiedzi, może ktos miał podobną sytuację.

Zostałam zatrudniona 1 października 2015r. w firmie produkującej jaja (kurniki, sortownie itd), jako pracownik sortowni. Praca niełatwa, czasem bez wolnego dnia, z łamaniem wszelkich przepisów pracy i bhp. Tego typu działania i zachowanie kierowniczki doprowadziło do sytuacji, że 15 maja 2017 roku wylądowałam z zawałem na kardiologii (nie miałam skończonych 43 lat jeszcze), ale generalnie nie o to chodzi. Miesiąc później, czyli w połowie czerwca grupowo zwolniono ponad 20-tu pracowników ( ja miałam L4), z zachowaniem 1-miesięcznych okresów wypowiedzenia i jednocześnie zwalniając z obowiązku świadczenia pracy. Wszystkim wypłacono miesięczne odprawy.

Ja, po upływie 182 dni zwolnienia i po przejściu badań wróciłam do pracy. Jako, że sortownia nie istniała, w dniu 15 listopada 2017r. podpisano ze mną porozumienie zmieniające rodzaj umówionej pracy na: pracownik hodowli. Przyszła do mnie kierowniczka i zapytała czy chcę pracować, czy nie będę  chodzić na L4, powiedziałam, że chcę ale tego czy nie wyląduję na L4 nie mogę obiecać (w tej pracy nabawiłam się dodatkowo dyskopatii w stopniu umiarkowanym, w 2017r. otrzymałam decyzję o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności). Po czym w dniu 16 listopada (dzień później) rozwiązano ze mną umowę o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynął 31 grudnia 2017r. (miałam jeszcze 25 dni urlopu, którym pokryto okres wypowiedzenia, więc generalnie przebywałam cały grudzień w domu).

Odprawy mi nie wypłacono. Pytanie brzmi czy mam prawo domagać się od nich wypłaty odprawy? Gdybym nie była na L4 odprawę bym otrzymała, bo byłabym w grupie osób zwalnianych grupowo.

#2 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8461 postów

Napisano 18 styczeń 2018 - 17:48

czy pracodawca podlega  pod ustawę z 13 marca 2003 ?

jesli zatrudnia co najmniej 20 osób , to równiez  przy zwolnieniu  indywidualnym  (wypowiedzenie z przyczyn niedot. pracownika) ma obowiązek wypłacić odprawę

#3 Gosia74

Gosia74

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 18 styczeń 2018 - 22:35

zatrudnia koło 1000 osób

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18083 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 19 styczeń 2018 - 08:04

Czyli domagaj się odprawy.

#5 Gosia74

Gosia74

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 18 luty 2018 - 18:51

Wzięłam się właśnie za pisanie wezwania. Niestety dopiero teraz, bo w międzyczasie znalazłam sobie nową pracę  odpowiednią do mojej niepełnosprawności.

Na świadectwie pracy pracodawca wpisał, że: "Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, art. 30 par.1 pkt 2 KP". Przyczyna nie została podana. Wyczytałam, że zwolnionemu na tej podstawie nie należy się odprawa.

I teraz się zastanawiam czy pisać to wezwanie czy nie?

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18083 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 luty 2018 - 19:34

Masz odpowiedzi wyżej

#7 Gosia74

Gosia74

Nowy użytkownik