Skocz do zawartości

13-stka po zmarłym pracowniku

13 trzynastka dodatkowe wynagrodzenie

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2018 - 09:37

jak zaksięgowac na koniec 2017 roku naliczoną trzynastkę po zmarłym pracowniku? Czy księgujemy normalnie na koncie 231 z paragrafem 4040 i po drugiej stronie w koszty czy zobowiązanie powinno zawisnąć np na koncie pozostałe rozrachunki z pracownikami np 240?

#2 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3036 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 17 styczeń 2018 - 10:47

jeżeli pracownik zmarł w 2017 roku to kięgujesz normalnie bez skł.zus

jeżeli pracownik zmarł w 2018 to naliczenie za 2017 księgujesz ze składkami zus a w 2018 musisz wyksięgować skladki zus i księgujesz podatek

"13" wypłacasz proporcjonalnie na spadkobierców

#3 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2018 - 10:57

bardzo dziękuję za pomoc

#4 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2018 - 15:09

witam:) ja mam sytuację, że pracownik zmarł w 2016 r., w 2017 r. została wypłacona DWR bez składek ZUS. Robię teraz PIT na nazwisko zmarłego pracownika z wypłaconą DWR i jako, że rodzina nie jest uprawniona do renty rodzinnej po tej osobie to nie muszą się z nim rozliczyć? 

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13707 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 styczeń 2018 - 16:58

A komu w 2017 roku wypłaciłaś DWR, przecież nie zmarłemu w 2016 waszemu pracownikowi. 

I teraz dla zmarłego chcesz wystawić PIT-11 ? Zastanów się trochę.  

#6 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2018 - 15:44

Nie, wypłaciłam żonie, a proszę przeczytać co napisałam i samemu się zastanowić. Wyczytałam, że powinno się wystawić na jego nazwisko (mimo, że go nie odbierze) i taki PIT powinno się dołączyć do akt zmarłego pracownika, a należy go wystawić, gdyż podatek został odprowadzony do US i należy to wykazać. 

Nie każdy ma taką sytuację, a chyba po to forum jest żeby pytać, a nie się wyżywać.

Wystarczy trochę kultury i mniej uszczypliwości,a dzień staje się milszy, proszę mi uwierzyć na słowo :]

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13707 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 styczeń 2018 - 22:08

A gdzie tu widzisz wyżywanie się. Swoje mądre rady zachowaj dla siebie, ok ?

"a proszę przeczytać co napisałam i samemu się zastanowić." - sama kilka razy przeczytaj co napisałaś i się zastanów.

Jak możesz wystawić PIT-11 dla zmarłej osoby, której nie wypłaciłaś po jej śmierci żadnych pieniędzy. Wypłaciłaś żonie i na nią musisz wystawić PIT-11 za rok 2017, bo od niej pobrałaś zaliczkę na podatek.

Nie sądzę abyś gdzieś wyczytała to co napisałaś, bo to nieprawda.      

#8 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1663 postów

Napisano 23 styczeń 2018 - 07:20

PIT-11 mogłaś wystawić na zmarłego ale na jego przychody, które miał wypłacone przed śmiercią i wtedy taki PIT-11 za te przychody wystawia się, a PIT-11 zmarłego do akt.

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13707 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 styczeń 2018 - 19:45

niekoniecznie PIT-11 zmarłego do akt - jeśli miał żonę to jej należało przekazać ten PIT-11, by mogła rozliczyć się ze zmarłym mężem  

#10 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1663 postów

Napisano 24 styczeń 2018 - 07:18

niekoniecznie PIT-11 zmarłego do akt - jeśli miał żonę to jej należało przekazać ten PIT-11, by mogła rozliczyć się ze zmarłym mężem  

OK, masz rację:)
Ja miałam akurat dwa przypadki, że osoby były samotne i tak palnęłam na swoim przykładzie ;)

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: 13, trzynastka, dodatkowe wynagrodzenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych