Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zadanie z nieruchomości inwestycyjnych problem

nieruchomość inwestycyjna

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 klaudiasz

klaudiasz

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 styczeń 2018 - 17:19

Witam,

mam problem z zadaniem o takiej treści:

Jednostka gospodarcza zajmująca się produkcją drzwi wybudowała budynek, który następnie przeznaczyła na wynajem. Koszt budowy budynku wyniósł 2 000 000zł. Po roku zainstalowano w całym budynku klimatyzację (koszt instalacji 200 000), co podniosło cenę za wynajem. Okres amortyzacji budynku w jednostce wynosi 40 lat.

Wartość godziwa na I dzień bilansowy wynosi 2 000 000zł, a na II dzień bilansowy 2 200 000 zł.

Na podstawie powyższych danych należy zakwalifikować budynek do odpowiedniej kategorii aktywów oraz zaksięgować operacje gospodarcze wynikające z treści.

Do czego doszłam.

W pierwszym roku wartość początkowa to po prostu wartość budynku. Jest to nieruchomość inwestycyjna, zgodnie z modelem wyceny kosztu historycznego zaksięgowałam odpowiednią amortyzację i doszłam do tego, że wartość bilansowa na koniec tego roku wyniosła 1 950 000 zł.

Problem zaczyna się w roku drugim. Czy zainstalowana klimatyzacja zwiększa wartość początkową nieruchomości? Co z amortyzacją? 

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: nieruchomość, inwestycyjna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy