Skocz do zawartości


PIT-4R a śmierć pracownika


wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2018 - 07:21

W ubiegłym roku zmarł pracownik. Wynagrodzenie po nim otrzymała osoba z najbliższej rodziny (prawa majątkowe). Od tego wynagrodzenia pobrana została zaliczka na podatek dochodowy, którą wykażę w odpowiednim miesiącu w PIT-4R. Nie wiem jednak czy wykazywać tę osobę z rodziny w "liczbie podatników" za dany miesiąc?

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Przy okazji zamierzam wystawić PIT-11 na nazwisko zmarłego (za okres do jego śmierci) i inne PIT-11 na osobę z rodziny gdzie wykażę kwoty wypłacone po śmierci pracownika (jako prawa autorskie i inne prawa o których mowa w art. 18 ustawy). Czy tak to powinno wyglądać?

 

Z góry dzięki za pomoc



#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 styczeń 2018 - 22:42

Co do PIT-11 dobrze myślisz. 

W PIT-4R wypłatę z tytułu praw majątkowych moim zdaniem wykazuje się w wierszu 10, a nie tam gdzie wynagrodzenia. 



#3 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2018 - 07:22

Teraz analizuje PIT-4R i prawa majątkowe to chyba wiersz 9 (wymieniony jest tam art. 18 ustawy)?

#4 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2018 - 08:16

A czy odprawę pośmiertną należy wykazywać w rozliczeniu PIT (np. PIT 8C). Od wypłaconej odprawy nie pobrałem zaliczki na podatek (opodatkowałem stawką 18% tylko zasiłek chorobowy, ekwiwalent urlopowy i wynagrodzenie wypłacane obok chorobowego).

#5 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 styczeń 2018 - 19:31

Odprawa pośmiertna NIE jest opodatkowana i nigdzie się jej nie wykazuje ani nie rozlicza.



#6 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 styczeń 2018 - 19:31

Teraz analizuje PIT-4R i prawa majątkowe to chyba wiersz 9 (wymieniony jest tam art. 18 ustawy)?

 

Być może, nie zaglądałam do przepisu.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych