Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy następuje uznanie za zmarłego, a kiedy sądowe stwierdzenie zgonu

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671115 postów

Napisano 13 styczeń 2018 - 13:28

Zarówno uznanie osoby za zmarłą jak i stwierdzenie przez sąd zgonu danej osoby wywołuje określone skutki w sferze spadkowej. Instytucje te mimo, że wywołują ten sam skutek, różnią się jednak od siebie - sprawdź na czym polega różnica!

Powrót do artykułu: Kiedy następuje uznanie za zmarłego, a kiedy sądowe stwierdzenie zgonu

#2 Guest_Zażenowany

Guest_Zażenowany
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2018 - 13:28

Jestem pod wrażeniem błędów, zarówno merytorycznych, jak i leksykalnych. Po pierwsze piszemy "tę" instytucję , a nie - "tą" instytucję - nie wiem dlaczego podstawy gramatyki dla "rzekomego" dziennikarza (i to w dodatku w tematyce prawnej) stanowią tak duży problem. Ponadto - co już zakrawa o dramat - doszło do pomylenia zupełnie różnych instytucji, gdyż przy uznaniu za zmarłego - sąd nie stwierdza zgonu czy śmierci, a jak sama wskazuje - li UZNAJE jedynie osobę za zmarłą. W ujęciu prawniczym jest to dosyć istotne, zważywszy iż jest to podstawowa konstrukcja domniemania. I to domniemania wzruszalnego. Natomiast sąd faktycznie może w pewnych sytuacjach stwierdzić zgon - ale jest to zupełnie inna sytuacja - tak zwanego "sądowego stwierdzenia zgonu". Zainteresowanych odsyłam do właściwych aktów normatywnych (gdyż to nie mój artykuł), albo najlepiej - do prawdziwego prawnika. Pozdrawiam i przestrzegam :)

#3 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2018 - 15:36

Witam, mam takie pytanie. Jakie skutki dokładnie wywołuje uznanie za zmarłego w zakresie małżeństwa? Czy jeżeli jednego z małżonków uznano za zmarłego to można zawrzeć drugi związek małżeński?

#4 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2018 - 15:37

Witam, mam takie pytanie. Jakie skutki dokładnie wywołuje uznanie za zmarłego w zakresie małżeństwa? Czy jeżeli jednego z małżonków uznano za zmarłego to można zawrzeć drugi związek małżeński?

#5 Guest_JerzY232

Guest_JerzY232
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2018 - 12:36

Jak wygląda procedura stwierdzenia zgonu przez sąd? Gdzie można uzyskać wzór odpowiedniego wniosku?

Pozdrawiam

#6 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2018 - 18:48

Mariusz, tak, osoba taka może zawrzeć drugi związek małżeński. Jednak, jeśli nawet po orzeczeniu sądownym uznanym za zmarłego, jesli dana osoba się odnajdzie po tym czasie, to drugi związek małżeński jest nieważny.

#7 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2018 - 10:30

Basia, dziękuje za informację. Mogłabyś mi powiedzieć jakie przepisy o tym mówią?

Mariusz, tak, osoba taka może zawrzeć drugi związek małżeński. Jednak, jeśli nawet po orzeczeniu sądownym uznanym za zmarłego, jesli dana osoba się odnajdzie po tym czasie, to drugi związek małżeński jest nieważny.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych