Skocz do zawartości


13-kowe problemy


wróć do serwisu Kadry 34 odpowiedzi w tym temacie

#21 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19028 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 styczeń 2018 - 12:47

www.serwisbudzetowy.pl/artykul,1953,11021,dodatek-stazowy-za-czas-choroby-w-podstawie-trzynastki.html

#22 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2018 - 13:02

Znam treść tego pisma, my wliczamy całość dodatku stażowego do trzynastki. Chodzi mi o ten jeden przypadek, gdzie pracownik był nieobecny cały rok, ale jest składnik, z którego możemy naliczyć 13 - dodatek stażowy chorobowy. Czy mimo całorocznej nieobecności należy się jej 13stka?



#23 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19028 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 styczeń 2018 - 13:28

A znasz też to co jest napisane w #14?

#24 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2018 - 13:54

"..wynagrodzenie urlopowe (odpowiednio ekwiwalent za urlop, a w omawianej sytuacji dodatkowe wynagrodzenie roczne) ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem składników wskazanych w tej regulacji. Wśród wyłączeń zawartych we wskazanym paragrafie nie ma dodatków stażowych"

Czyli należy naliczyć trzynastkę z samego dodatku stażowego za czas choroby.



#25 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19028 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 styczeń 2018 - 14:19

Justyna, litości dziewczyno! nie potrafisz połączyć 2 interpretacji? Forum ma za ciebie rozstrzygać?

#26 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2018 - 14:24

Nie potrafię, dlatego zwróciłam się do Was o pomoc. Mógłby mi ktoś łopatologicznie to wyjaśnić?



#27 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19028 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 styczeń 2018 - 14:39

Popatrz 1)Departament Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 20 stycznia 2010 r. uznał, że dodatek za wieloletnią pracę przysługujący pracownikowi samorządowemu za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które otrzymuje wynagrodzenie, jak i za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego – powinien być w całości uwzględniony w podstawie wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego 2)korzystała z macierzyńskiego, chociażby 1 dzień, jesli ma czas przepracowany też chociaż 1 dzień - 13 ka przysługuje

#28 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19028 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 styczeń 2018 - 14:40

wypowiedział się Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który w stanowisku z dnia 20 stycznia 2010 r. uznał, iż: "(...) dodatek za wieloletnią pracę przysługujący pracownikowi samorządowemu za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które otrzymuje wynagrodzenie (np. z powodu choroby, zwolnień od pracy na podstawie przepisów art. 37 i 188 k.p., rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy...) jak i za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego - powinien być w całości uwzględniony w podstawie wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego (...)."

#29 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2018 - 10:18

Moje drogie Panie,

jestem po szkoleniu z list płac pracowników samorządowych, nie mniej jednak mam w dalszym ciągu wątpliwości w zakresie wypłaty 13-stki.
Mianowicie, w naszym Urzędzie są przyznawane nagrody kwartalne. Nagrody te są przyznawane przez kierowników działów za złożeniem odpowiedniego wniosku.
Bywa tak, że w ciągu roku jeden pracownik nie otrzyma w ogóle nagrody kwartalnej, a drugi dostanie za dwa kwartały.

Pytanie czy uwzględniać te premie przy wyliczaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Czy zasugerować się tu wyrokiem z 22 września 2000 r. (sygn. akt I PKN 33/00), gdzie premia wypłacana co pewien czas za okresy zróżnicowane co do ich długości, jest świadczeniem periodycznym?

#30 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2018 - 10:40

Z kolei w publikacji "Dodatkowe wynagrodzenie roczne w oświacie - trzynastki 2016 w pytaniach i odpowiedziach" w zakresie Nagrody dla pracowników samorządowych znajduję, iż w przypadku premii, jeśli regulamin przewiduje, że premia ta zależy od spełnienia ściśle określonych przesłanek, wówczas podlega ona uwzględnieniu w postawie trzynastki, natomiast jeśli przyznanie premii będzie zależało od uznania pracodawcy, wówczas w istocie nie jest to premia, lecz nagroda. Tak uregulowane świadczenie nie może być uwzględnione w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

#31 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13423 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 styczeń 2018 - 22:28

piszesz o nagrodach kwartalnych i potem o premiach 

 

Za co u was są przyznawane te nagrody ?



#32 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 09:14

Proszę o pomoc w rozwianiu wątpliwości w sprawie trzynastki:

 

- pracownik zatrudniony do 31.08., ale do 14.03 na urlopie macierzyńskim, potem w różnych okresach 40 dni zwolnienia lekarskiego - należy się ze względu na macierzyński?

- pracownik zatrudniony do 31.08, ale do 20.05 urlop macierzyński, potem 23 dni zwolnienia - nalezy się ze względu na macierzyński?

- pracownik zatrudniony cały rok, ale w ciągu roku ma 117 dni nieobecności (w tym ojcowski14 dni  i 92 dni bezpłatnego) - należy się

- pracownik zatrudniony do 30.09, ale nie był w pracy ani jednego dnia (zwolnienie lekarskie i św. rehabilitacyjne) - nie należy się pomimo wypłaconego dodatku stażowego?

 

dziękuję za pomoc



#33 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19028 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 styczeń 2019 - 15:36

Ale dlaczego Forum ma ci to pisać kiedy wszystko jest wyżej?
Wystarczy przeczytać :)

#34 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 16:55

Czy premie uznaniową należy wliczyć do 13-stki ? Jedni pracownicy dostają ją co miesiąc inni co jakiś czas. Zależy od przełożonego.



#35 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19028 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 styczeń 2019 - 17:01

Czy premie uznaniową należy wliczyć do 13-stki ? Jedni pracownicy dostają ją co miesiąc inni co jakiś czas. Zależy od przełożonego.

A jak sądzisz?
Zakładam, że przeczytałaś ustawę i "wyłączenia"



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy