Skocz do zawartości

Zaksięgowanie udzielonej pożyczki

pożyczka

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Hagor

Guest_Hagor
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2018 - 12:39

Witam, w jaki sposób zaksięgować udzieloną pożyczkę. Dla przykładu kwota udzielonej pożyczki to 100 zł, okres spłaty 10 miesięcy, razem z ostatnią ratą otrzymane będą odsetki w wysokości 10 zł. Wiem tylko tyle, że nie mogę zaksięgować tego w ten sposób, ale nie wiem dlaczego ?

1. Wypłata pożyczki
Wn: Krótkoterminowe aktywa finansowe --> analitycznie: Pożyczka dla firmy X
Ma: Rachunek bankowy

2. Spłata rat
Ma: krótkoterminowe aktywa finansowe --> analitycznie: Pożyczka dla firmy X
Wn: rachunek bankowy

3. Spłata odsetek
Ma: przychody finansowe --> analitycznie: przychody z pożyczki dla firmy X
Wn: Rachunek bankowy

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12425 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2018 - 22:03

Zamiast konta "Krótkoterminowe aktywa finansowe" zastosowałabym konto "Rozrachunki z tytułu udzielonej pożyczki". 

#3 Hagor

Hagor

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 04 styczeń 2018 - 23:29

Dziękuję za odpowiedź :)

Takie właśnie odpowiedzi otrzymywałem, tylko nie rozumiem dlaczego miałoby to być księgowane na koncie rozrachunkowym, razem z rozrachunkami z firmą x,y,z. a nie zaksięgowane na koncie inwestycji firmy. Dokładniej chodzi mi o czytelność tego zapisu. Bo przecież jeśli firma będzie chciała przejrzeć wszystkie swoje inwestycje krótko i długoterminowe, powinno to znajdować się chyba w jednym miesjcu. Wiem, że nikt tak nie księguje ale dopiero się uczę i tym bardziej chciałbym wiedzieć dlaczego się mylę.

Pozdrawia.

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12425 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 styczeń 2018 - 08:40

"Wiem, że nikt tak nie księguje " - a skąd wziąłeś taki przykład księgowania ?

Rozrachunki z dostawcami/odbiorcami to inne konto syntetyczne niż rozrachunki z tytułu pożyczek, więc nie będzie sprzeczności w księgowaniu tych operacji. Dla mnie takie księgowania są czytelne i zgodne z przepisami.

Co rozumiesz przez konto inwestycji, co tam twoim zdaniem miałoby być księgowane ? 

#5 Hagor

Hagor

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 06 styczeń 2018 - 14:52

"Wiem, że nikt tak nie księguje " - a skąd wziąłeś taki przykład księgowania ?

Z książki ( nie jestem księgowym a tylko się uczę)

Rzeczywiście wydaje się to być bardziej czytelne, ale z drugiej strony istnieje też takie konto jak 140-2 Weksle ( Wykaz kont zaczerpnięty z materiałów pomocniczych). A więc skoro pożyczka zabezpieczona jest wekslem (nie wiem czy w praktyce tak jest) to nie powinno się tego zaksięgować na takim koncie ?.

Jeśli chodzi o udzielną pożyczkę, to na koncie" pożyczki udzielone" zaksięgować kwotę pożyczoną czy kwotę pożyczoną + należne odsetki?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12425 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 styczeń 2018 - 22:36

Co do weksla nie wypowiem się, nie mam z tym do czynienia. Ale gdyby był, to raczej bym go nie ujmowała, bo to tylko papier, a pożyczka fizycznie była przelana z rachunku bankowego. 

Ja mam konto syntetyczne Rozrachunki z tyt. pożyczek, i w analityce z numerem 01 kwota pożyczki, a z numerem 02 kwota odsetek. 

#7 Hagor

Hagor

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 07 styczeń 2018 - 12:11

Ale skoro rozbijemy zaksięgowaną kwotę pożyczki wraz z odsetkami z konta Rozrachunki z tyt. pożyczek, na konta analityczne kwota pożyczki oraz odsetki, to jak w momencie spłaty odsetek zaksięgować przychód, skoro zarówno na koncie analitycznym "odsetki" jak i "przychód finansowy" zapis wystąpi po stronie Ma.

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12425 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 styczeń 2018 - 21:31

Niczego tu nie rozbijamy, coś źle myślisz

- najpierw przelew udzielonej pożyczki księguje się na rozrach. z tyt. pożyczki 24x-01/bank.

- następnie /na koniec roku czy na koniec okresu/ księgujemy naliczenie odsetek, czyli 24x-02/przychody    finansowe. Odsetki naliczone są przychodem niepodatkowym. Dopiero po ich otrzymaniu wchodzą do przychodów podatkowych.

- wpływ pożyczki bank/24x-01 a wpływ odsetek bank/24x-02   

#9 Hagor

Hagor

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 09 styczeń 2018 - 18:49

Dziękuję za odpowiedź, teraz rozumiem :)

#10 Karimus

Karimus

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 marzec 2018 - 19:55

Pożyczki na konta można otrzymać przy pomocy strony https://kredytoff.pl/ - znajdziesz tam ogromny wybór firm kredytowych.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pożyczka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych