Skocz do zawartości


zwolnienie art 113 ust 1 i 9 + transakcje UE

vat wnt wdt vat ue zwolnienie podmiotowe

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_vacikue

Guest_vacikue
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2017 - 21:13

W innym wątku zacząłem o JPK, ale generalnie chyba chybiłem z pytaniem, bo problem leży gdzie indziej.
 
Chyba proste pytania:
PYTANIE 1
Czy jeżeli jestem podadnikiem zwolnionym z VAT (art 113 ust 1 i 9) zarejestrowanym do VAT UE w zakresie nabywania i świadczenia usług, to czy mogę korzystać ze zwolnienia do WNT?
Konkretnie chodzi o: 
Art. 10. 1. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9, nie występuje w przypadku, gdy:
2) dotyczy towarów innych niż wymienione w pkt 1 nabywanych przez:
c) podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
– jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty 50 000 zł;
 
Czy sama rejestracja do VAT UE automatycznie wymusza na mnie WNT?
 
 
Niby mając NIP UE muszę się nim posługiwać (ale czy w zakresie zgłoszenia na VAT-R, czy zawsze?) co wypełni przełankę z art. 10 ust 6. Podatnicy oraz osoby prawne niebędące podatnikami, do których ma zastosowanie ust. 1 pkt 2, mogą wybrać opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o takim wyborze albo przez podanie dokonującemu dostawy towarów numeru, o którym mowa w art. 97 ust. 10.
 
Czytając art. 97 ust. 10. Podmioty, o których mowa w ust. 1–3, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, podając numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, przy:
1) dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
2) dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
3) świadczeniu usług, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
4) nabywaniu usług, do których stosuje się art. 28b, dla których są podatnikami z tytułu importu usług
– są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.
 
Wydaje się proste jak drut, ale będąc zwolnionym z VAT podmiotowo niby nie dokonuję WNT do czasu zakupu na łączną wartość 50000zł w danym roku.
 
PYTANIE 2
 
Czy podatnik zwolniony zarejestrowany do VAT UE może sprzedawać na terenie UE innym firmom także zarejestrowanym do VAT UE (no wysyłkowo oczywiście) i ująć to jako sprzedaż krajową i doliczyć do limitu zwolnienia z VAT krajowego? Czy też będzie to WDT i trzeba zostać czynnym vatowcem?
 

 





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat, wnt, wdt, vat ue, zwolnienie podmiotowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych