Skocz do zawartości

Niewypłacenie części wynagrodzenia.Pozew?

pozew wynagrodzenie opóźnienie sąd pracy pracodawca niewypłacenie części wynagrodzenia

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 08:32

Witam.

Zatrudniłem się w firmie kurierskiej jako kurier rowerowy w sierpniu 2017 r.1 grudnia zwolniłem się z pracy,bez składania wypowiedzenia.Pracowałem na umowę-zlecenie.Pracodawca za listopad wypłacił mi wynagrodzenie,ale jestem pewny na 90%,że nie wypłacił go w całości.I teraz mam pytanie czy mogę wnieść pozew do sądu pracy?

Kilka faktów :

-Umawialiśmy się na początku pracy,że będę miał płacone od każdej przesyłki,ale na umowie mam wpisaną stawkę 16 zł Brutto,czyli ok 2600 zł miesięcznie.Jest to duża większa kwota niż ta którą faktycznie zarobiłem.Czy mogę się ubiegać o wypłacenie należności zgodnie z umową?

-W październiku 2017 r. firma wypożyczyła dla mnie skuter.Po miesiącu stwierdzili,że muszę się dokładać do wynajmu tego skutera w związku z czym potrącili mi z dwóch wypłat po 200 zł,mimo,że na początku przy wynajmie nie było o tym mowy i firma miała pokrywać wynajem.Czy mogę się ubiegać również o dopłatę tych pieniędzy? Na papierze nic nie podpisywałem,że się na to zgadzam.

Czytałem też ,że pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca.Czy jest tak zawsze bez wyjątku czy dotyczy to tylko umowy o pracę?Tutaj wynagrodzenie było płacone 20 dnia i zdarzały się opóźnienia.

Umowę miałem podpisaną do 30 września 2018 r.Zdarzały się sytuację ,że pogoda nie pozwalała na jazdę w związku z czym nie mogłem pracować.Czy w takiej sytuacji przysługuje mi jakieś wynagrodzenie?

Mam 20 lat i nie wiem co mam z tym zrobić,bardzo proszę o jakieś rady

Z góry dziękuje

#2 gosia kadry

gosia kadry

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 79 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 08:53

Witam.

Zatrudniłem się w firmie kurierskiej jako kurier rowerowy w sierpniu 2017 r.1 grudnia zwolniłem się z pracy,bez składania wypowiedzenia.Pracowałem na umowę-zlecenie.Pracodawca za listopad wypłacił mi wynagrodzenie,ale jestem pewny na 90%,że nie wypłacił go w całości.I teraz mam pytanie czy mogę wnieść pozew do sądu pracy?

Kilka faktów :

-Umawialiśmy się na początku pracy,że będę miał płacone od każdej przesyłki,ale na umowie mam wpisaną stawkę 16 zł Brutto,czyli ok 2600 zł miesięcznie.Jest to duża większa kwota niż ta którą faktycznie zarobiłem.Czy mogę się ubiegać o wypłacenie należności zgodnie z umową?

-W październiku 2017 r. firma wypożyczyła dla mnie skuter.Po miesiącu stwierdzili,że muszę się dokładać do wynajmu tego skutera w związku z czym potrącili mi z dwóch wypłat po 200 zł,mimo,że na początku przy wynajmie nie było o tym mowy i firma miała pokrywać wynajem.Czy mogę się ubiegać również o dopłatę tych pieniędzy? Na papierze nic nie podpisywałem,że się na to zgadzam.

Czytałem też ,że pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca.Czy jest tak zawsze bez wyjątku czy dotyczy to tylko umowy o pracę?Tutaj wynagrodzenie było płacone 20 dnia i zdarzały się opóźnienia.

Umowę miałem podpisaną do 30 września 2018 r.Zdarzały się sytuację ,że pogoda nie pozwalała na jazdę w związku z czym nie mogłem pracować.Czy w takiej sytuacji przysługuje mi jakieś wynagrodzenie?

Mam 20 lat i nie wiem co mam z tym zrobić,bardzo proszę o jakieś rady

Z góry dziękuje

Nie możesz się zgłosić do sądu pracy, bo nie miałeś umowy o pracę i to nie był twój pracodawca, tylko zleceniodawca. Pozostaje ci tylko sprawa cywilna o zaległe wynagrodzenie za wykonane zlecenie. Przy zleceniu dłuższym niż miesiąc obowiązujące przepisy nakładają obowiązek wypłaty co najmniej raz w miesiącu, ale nie ma tam przepisów, że wypłata musi nastąpić do 10 dnia następnego miesiąca. Jest to umowa cywilna. Przeczytaj dokładnie wszystkie zapisy w umowie, w rzeczach których umowa nie reguluje, obowiązuje Kodeks Cywilny.

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17459 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 grudzień 2017 - 09:19

".....16 zł Brutto,....."

za???

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17459 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 09:20

Tak, jak masz radę wyżej, przeczytaj dokładnie umowę, co masz tam napisane odnośnie wypłaty, składania r-ku, rozliczeń zapewne godzinowych.......

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12240 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 grudzień 2017 - 09:34

"Po miesiącu stwierdzili,że muszę się dokładać do wynajmu tego skutera w związku z czym potrącili mi z dwóch wypłat po 200 zł,mimo,że na początku przy wynajmie nie było o tym mowy i firma miała pokrywać wynajem.Czy mogę się ubiegać również o dopłatę tych pieniędzy? Na papierze nic nie podpisywałem,że się na to zgadzam." - wg mnie to nie było prawidłowe i masz prawo ubiegać się o zwrot potrąconej kwoty.

#6 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 10:29

".....16 zł Brutto,....."

za???

Za godzinę pracy

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17459 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 10:38

Za godzinę pracy

Jeśli tak to chyba składałeś/ podpisywałeś jakieś rozliczenie godzin za kolejne m-ce?

Bo inaczej to jak ustalić, czy za odpowiednią ilość godzin świadczenia zlecenia ci zapłacono?

Rozliczyłeś się z powierzonych rzeczy?

#8 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 11:34

Z każdego dnia wypełniałem kartę rozliczeniową i wpisywałem tam ilość przesyłek,aczkolwiek nie podpisywałem ich.Było tam tylko moje imię i nazwisko,nic więcej.

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17459 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 11:38

No ale ty miałeś za godzinę mieć płacone, a nie za ilość przesyłek

#10 Guest_Grzesiek

Guest_Grzesiek
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 11:41

Na umowie tylko tak miałem wpisane.W rzeczywistości płacili mi od przesyłki.W tym miesiącu dostałem 1500 zł po odcięciu 200 zł za skuter.Czyli wychodzi 1100 zł różnicy,a do tego jeszcze wrzesień i październik.

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17459 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 11:48

Posłuchaj, jeśli dojdzie do rozprawy w sądzie będą potrzebne dowody, umowa jest ważna i to co tam jest napisane.\

Według umowy i wystawionego po każdym m-cu r-ku z rozliczeniem ilości godzin powinieneś mieć wypłacone przysługujące wynagrodzenie.

Nie bardzo masz podstawę, aby dopominać się o cokolwiek , nie masz dowodu (ilości godzi na przykład) świadczenia zlecenia żeby można było policzyć dobrze czy źle ci wypłacono.

Wystawiałeś r-ek? pewnie nie, więc ktoś to robił za ciebie a t podpisując nie sprawdzałeś wyliczeń.

Nie da rady ci pomóc

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 13:31

Umówisz się ze mną?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pozew, wynagrodzenie, opóźnienie, sąd, pracy, pracodawca, niewypłacenie, części, wynagrodzenia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy