Skocz do zawartości

Zdjęcie

Testament a zachowek

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Emeryt

Emeryt

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 10:19

W internecie można znaleźć sprzeczne informacje. Dlatego bardzo proszę o wyjaśnienie: mój żyjący ojciec przepisał mi testamentem przed notariuszem spadek w postaci domu, w którym obecnie samotnie zamieszkuje. Zgodnie z treścią testamentu jestem jedynym spadkobiercą. Dom wraz z działką będzie moją własnością po śmierci ojca. Mam dwie siostry. Wcześniej, tj. przed 30 i 15 laty ojciec moim siostrom podarował po ich zamążpójściu odrębne posesje (każdej z osobna) z domami mieszkalnymi gdzie do chwili obecnej zamieszkują. Mają własne domy z posesjami podarowanymi przez ojca. Ja, po zawarciu związku małżeńskiego dostałem pieniądze. Moje pytanie brzmi: czy to, że ojciec podarował moim siostrom przed tyloma laty wymieniony majątek uniemożliwia im żądanie ode mnie zachowku w przypadku śmierci ojca z tytułu odziedziczenia przez mnie wymienionego domu?

#2 cz.roma

cz.roma

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 20:17

Pz  =  Ws  +  Wds1  +  Wds2  + Wdp

Pz          - podstawa zachowku,

Ws         - wartość spadku (wartość majątku ojca w chwili jego śmierci, w tym domu zapisanego dla                           Pana),

Wds1     - wartość darowizny na rzecz jednej z sióstr,

Wds2     - wartość darowizny na rzecz drugiej siostry,

Wdp       - wartość darowizny na rzecz Pana

Wartość darowizny

- wyceniamy wartość darowizny będącej w takim stanie,

w jakim była w chwili przekazania obdarowanemu

ale stosujemy przeciętne rynkowe ceny obowiązujące w chwili wyceniania

Można domagać waloryzacji pieniędzy,

jeżeli siła nabywcza uległa zmianie od chwili darowania 

Z1 = 1/6 ( lub 2/9)  x Pz

Z2 = 1/6 ( lub 2/9)  x Pz

Zp = 1/6 ( lub 2/9)  x Pz

Z1, Z2, Zp - zachowek dla siostry 1, siostry 2 i dla Pana

2/9 - jeżeli osoba uprawniona do zachowku jest trwale niezdolna do pracy

Siostrom może należeć nie zachowek, a jego uzupełnienie ( Uzs1, Usz2 ),

jeżeli różnica będzie dodatnia

Uzs1  =  Z1  -  Wds1

Usz2  =  Z2  -  Wds2

Pana odpowiedzialność za ewentualne uzupełnienia zachowków

ogranicazją się do nadwyżki ponad Pana zachowek

cr

#3 Guest_Saaa

Guest_Saaa
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2017 - 21:35

Proszę o informację. Moi rodzice całe gospodarstwo rolne wraz z domem zapisali mojemu bratu, rodzice mogą mieszkać w domu do śmierci. Czy mi i moim siostrom będzie przysługiwał jakikolwiek spadek po rodzicach?

#4 Emeryt

Emeryt

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 10:03

Cz.roma bardzo serdecznie dziękuję za zainteresowanie się sprawą. Wartość każdej z darowizn przekazanych siostrom znacznie przekracza wartość zachowku jaki należałby się im w racji dziedziczenia ustawowego. To nie ulega wątpliwości. Nie odpowiedział mi Pan jednak na moje pytanie dotyczące czasu w jakim siostry darowiznę otrzymały. W jednym przypadku było to przed 30 laty. Czy tak odległy czas nie ma wpływu na obecna sytuację. Czy w przepisach nie ma określonego terminu? Znalazłem jedynie zapis o treści: ,,Zachowek nie przysługuje temu spośród uprawnionych, który otrzymał od spadkodawcy za jego życia darowizny, których wartość jest co najmniej równa wysokości należnego zachowku." Z tego jakby wynika, że czas przekazania nie jest okreslony. Ważne by darowizna przekazana była ,,za życia spadkodawcy". Czy dobrze to rozumiem? Cz.roma - proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

#5 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2017 - 10:49

W waszym przypadku nie ma czegoś takiego jak przedawnienie. Liczą się wszelkie darowizny bez względu na to kiedy miały miejsce.

#6 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2017 - 10:50

Proszę o informację. Moi rodzice całe gospodarstwo rolne wraz z domem zapisali mojemu bratu, rodzice mogą mieszkać w domu do śmierci. Czy mi i moim siostrom będzie przysługiwał jakikolwiek spadek po rodzicach?

tak, po ich śmierci, chyba, ze umowa darowizny była umową z dożywociem - wówczas nie przysługuje

#7 Emeryt

Emeryt

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 12:33

Bardzo serdecznie Wam dziękuję za pomoc. Pozostaje mi tylko dokonać waloryzacji. Korzystając z okazji życzę wszystkim wesołych a przede wszystkim spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku. Pozdrawiam, raz jeszcze dziękuję.

#8 cz.roma

cz.roma

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 20:43

Nie odpowiedział mi Pan jednak na moje pytanie dotyczące czasu w jakim siostry darowiznę otrzymały. W jednym przypadku było to przed 30 laty. Czy tak odległy czas nie ma wpływu na obecna sytuację.

Odpowiedziałem na Pana pytanie,

bo darowizny uwzględniłem.

W Pana sytuacji upływ czasu nie ma znaczenia (art. 994 kc)

Czy w przepisach nie ma określonego terminu?

Jest. 10 lat.

Ale nie dotyczy to osób, które zostają spadkobiercami ( Pan)

oraz osób uprawnionych do zachowku (siostry)

Znalazłem jedynie zapis o treści: ,,Zachowek nie przysługuje temu spośród uprawnionych, który otrzymał od spadkodawcy za jego życia darowizny, których wartość jest co najmniej równa wysokości należnego zachowku." 

O zachowku mówimy tylko wtedy, gdy uprawniony do zachowku nic nie otrzymał z majątku spadkodawcy.

A jeżeli otrzymał darowiznę, to

może mu  przysługiwać lub nie przysługiwać uzupełnienie zachowku.

cr

Podane przez mnie wzory

Uzs1  =  Z1  -  Wds1

Usz2  =  Z2  -  Wds2

są prawidłowe

#9 cz.roma

cz.roma

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 21:10

Spadkiem po każdym z rodziców będzie  ten majątek,
który będzie własnością każdego z nich w chwili  śmierci.
Gospodarstwo już nie jest własnością rodziców,
a więc udział w tym gospodarstwie nie wejdzie w skład  spadków po rodzicach.
Korzystne dla was byłoby, aby to "zapisali" oznaczało darowiznę

cr

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych