Skocz do zawartości

urlop wypoczynkowy a dzień wolny za 11.11.2017

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2017 - 12:27

Pracownica zgodnie z zakładowym zarządzeniem ma ustalony termin odbioru dnia wolnego za 11.11.2017 w dniu 22.12.2017. Teraz wypisała urlop wypoczynkowy na 8 dni na okres 18.12.-29.12.2017. Czy ten dzień wolny za święto w sobotę jej przepada?

#2 marta66

marta66

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 11 grudzień 2017 - 18:12

w takim razie urlop jest na 7 dni

#3 marta66

marta66

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 11 grudzień 2017 - 18:16

Zgodnie z art. 130 par. 2 kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dnia wolnego pracodawca udziela pracownikowi w danym okresie rozliczeniowym. Można udzielić wolnego w tym samym dniu wszystkim pracownikom lub oddawać wolny dzień indywidualnie. Jeżeli pracownik 15 sierpnia był na urlopie wypoczynkowym, to dzień wolny udzielony wszystkim pracownikom w zamian za 15 sierpnia dla niego także powinien być wolny. Gdyby w czasie urlopu wypoczynkowego (który zawsze przypada w dni robocze) wypadał dzień świąteczny, wówczas pracownik w tym dniu nie wykorzystywałby urlopu, tylko korzystał z dnia wolnego od pracy. Urlopu udziela się bowiem w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 1542 kodeksu pracy). Wydaje się więc, że dzień wolny będzie przysługiwał temu pracownikowi na takich samych zasadach, jak i pozostałym pracownikom.

cytat z art

http://praca.gazetap...e-w-sobote.html

#4 marta66

marta66

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 11 grudzień 2017 - 18:25

ale i znalazlam takie interpretacje:

Podobnie będzie z urlopem wypoczynkowym – jeśli pracownik przebywa na urlopie np. od 10 do 25 stycznia, a za święto sobotnie 6 stycznia 2018 pracodawca oddaje pracownikom dzień wolny w dniu 11 stycznia, to pracownik i tak ma wtedy wolne z powodu urlopu wypoczynkowego, a więc oddawanie dnia wolnego za święto sobotnie w innym terminie nie należy mu się.

Ale ja to rozumiem, że na ten dzień nie ma urlopu tylko "odbiera wolne".

Przecież wniosek mógłby wyglądać tak : 18-21.12.17=4 dni i drugi 27-29.12.17=3 dni i wtedy jednoznacznie jest 7 dni

Na 22.12.17 skoro to dzien wolny urlopu nie potrzeba

#5 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2017 - 19:04

Dzień dobry, mam takie pytanie otóż pracuję jako specjalista ds zakupów na umowie próbnej od października do grudnia, czyli przysługuje mi 5 dni wolnego. 3 listopada szef powiedział że każdy ma wybrać sobie dzień do odrobienia za 11 listopada, wybrałem 15.11. Dziś otrzymałem zaświadczenie wydawane przy każdej wypłacie ile zostało mi dni wolnych a tu niespodzianka 3 dni. Chcę zaznaczyć że 5.12 zaniosłem wniosek o wolne 12.12. I nie wiem czy on mi odliczył w listopadowej wypłacie wolne za 5.12 i 15.11 czy się ktoś pomylił, proszę o radę.

#6 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2017 - 07:50

ale i znalazlam takie interpretacje:

Podobnie będzie z urlopem wypoczynkowym – jeśli pracownik przebywa na urlopie np. od 10 do 25 stycznia, a za święto sobotnie 6 stycznia 2018 pracodawca oddaje pracownikom dzień wolny w dniu 11 stycznia, to pracownik i tak ma wtedy wolne z powodu urlopu wypoczynkowego, a więc oddawanie dnia wolnego za święto sobotnie w innym terminie nie należy mu się.

Ale ja to rozumiem, że na ten dzień nie ma urlopu tylko "odbiera wolne".

Przecież wniosek mógłby wyglądać tak : 18-21.12.17=4 dni i drugi 27-29.12.17=3 dni i wtedy jednoznacznie jest 7 dni

Na 22.12.17 skoro to dzien wolny urlopu nie potrzeba

No właśnie kto to rozstrzygnie, wniosek jest wypisany na 8 dni, zmienić zawsze można - bardziej chciałabym jednoznacznie wiedzieć: czy jeżeli pracownik w dniu odbioru dnia wolnego za dzień świąteczny ma urlop to ten dzień wolny mu się należy czy nie , bo ma już zwykły urlop  wypoczynkowy.

#7 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2017 - 09:15

Przecież w tym 'odbiorze dnia wolnego' chodzi o zbilansowanie czasu pracy, jeżeli potraktujesz ten dodatko wolny dzień jako urlop wypoczynkowy, to w rozliczeniu czasu pracy wyjdą ci nadgodziny.

Tu nie ma nic do rostrzygania - wniosek ma mieć na 7 dni urlopu.

#8 Guest_MAgda

Guest_MAgda
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2017 - 22:00

Hmm mam podobną sytuacje, tj pracownica kończy urlop rodzicielski 17.01 i zaraz po chce wykorzystać urlop wypoczynkowy. 18-31 styczeń do 10 dni roboczych a urlopu winna wybrac 9 + 1 dzień wolny za 6.01 - dobrze rozumuję??

Pracownica pracuje w biurze w standardowym systemie czasu pracy

#9 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2017 - 08:01

Hmm mam podobną sytuacje, tj pracownica kończy urlop rodzicielski 17.01 i zaraz po chce wykorzystać urlop wypoczynkowy. 18-31 styczeń do 10 dni roboczych a urlopu winna wybrac 9 + 1 dzień wolny za 6.01 - dobrze rozumuję??

Pracownica pracuje w biurze w standardowym systemie czasu pracy

W tym przypadku zależne jest to od tego, na jaki dzień pracodawca ustalił (a powinien to zrobić najpóźniej na tydzień przed początkiem stycznia) dodatkowy dzień wolny za 6.01 - jeżeli ten dzień ustalony został w okresie do 17.01, to nie ma konieczności udzielania innego dnia wolnego pracownicy powracającej z rodzicielskiego, jeżeli ten dzień został ustalony w okresie 18-31.01, to z puli urlopu odliczy się jej 9 dni.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych