Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r.

wróć do serwisu Kadry 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515769 postów

Napisano 08 grudzień 2017 - 14:31

Emeryci lub renciści mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń, jeżeli osiągnęli powszechny wiek emerytalny. W pozostałych przypadkach ZUS zawiesi lub zmniejszy emeryturę. Od 1 grudnia 2017 do 28 lutego 2018 r. obowiązują nowe limity dorabiania.

Powrót do artykułu: Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2017 - 14:31

Kiedy zostana wprowadzone dodatki za mocne dy,uru

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 grudzień 2017 - 17:38

za co ?

#4 Guest_as55

Guest_as55
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2017 - 20:41

chyba 28 lutego

#5 Guest_xxx

Guest_xxx
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2018 - 09:25

A jak sprawa wygląda w przypadku gdy pobiera się rentę socjalną, jak ja? W moim przypadku to prawo do niej nabyłem z tytułu niepełnosprawności powstałej w 10 r. ż.

#6 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2018 - 14:52

Przy rencie socjalnej obowiązują te same przepisy..

http://kadry.infor.p...ego-2018-r.html

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2018 - 20:49

Jestem wielce zdziwiony dlaczego firmy inwalidzkie sa blokowane wielkoscia dochodow przy tak niskich świadczeniach!

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2018 - 10:47

a jak jest w przypadku gdy się ma rentę częściowo niezdolna do pracy ile można dorobić

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2018 - 12:49

a jak jest w przypadku gdy się ma rentę częściowo niezdolna do pracy ile można dorobić

Tak samo, jak inni renciści i emeryci. Czytaj artykuł w pierwszym poście tego wątku.

#10 Guest_klemens

Guest_klemens
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2018 - 12:35

Czy ktoś może mi pomóc? W grudniu przeszedłem na emeryturę z uwagi na osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. Mam możliwość dorabiania kwoty ok 900 - 1000 zł miesięcznie ale nie od jednego zleceniodawcy, tylko od kilku osób fizycznych. W jaki sposób mam się rozliczać z US i ZUS? Byłem w obydwu instytucjach, ale nikt nie dał mi jednoznacznej odpowiedzi. A to, że muszę założyć firmę, a to zawrzeć umowę zgłoszenie ze wszystkimi konsekwencjami ponoszenia kosztów itp. W moim przypadku wykonanie umownej pracy wyceniam od 100 do 150 zł od pana Kowalskiego, pana Nowaka i tak dalej. Jeżeli mam płacić np ZUS to przecież będę musiał skasować od klienta 200 - 250 zł. Nie ma naprawdę prostego rozliczenia z państwem tak żeby haracz nie wynosił tyle samo lub więcej co ja zarobię?

#11 Guest_teRenia

Guest_teRenia
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2018 - 14:30

...W związku z tym, od 1 grudnia 2017 r. do 28 grudnia 2017 r. emeryci i renciści mogą dorobić do emerytury miesięcznie...

#12 Guest_teRenia

Guest_teRenia
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2018 - 14:41

Czy ktoś może mi pomóc? W grudniu przeszedłem na emeryturę z uwagi na osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. Mam możliwość dorabiania kwoty ok 900 - 1000 zł miesięcznie ale nie od jednego zleceniodawcy, tylko od kilku osób fizycznych. W jaki sposób mam się rozliczać z US i ZUS? Byłem w obydwu instytucjach, ale nikt nie dał mi jednoznacznej odpowiedzi. A to, że muszę założyć firmę, a to zawrzeć umowę zgłoszenie ze wszystkimi konsekwencjami ponoszenia kosztów itp. W moim przypadku wykonanie umownej pracy wyceniam od 100 do 150 zł od pana Kowalskiego, pana Nowaka i tak dalej. Jeżeli mam płacić np ZUS to przecież będę musiał skasować od klienta 200 - 250 zł. Nie ma naprawdę prostego rozliczenia z państwem tak żeby haracz nie wynosił tyle samo lub więcej co ja zarobię?

W sytuacji gdy działalność jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (cykliczny lub stały), prowadzona jest we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, to mamy do czynienia z pozarolniczą działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy, a to z kolei oznacza konieczność zarejestrowania tej działalności.  Jeżeli od czasu do czasu  może umowa o dzieło, jednak i tu nalezy podatek wpłacić do US

#13 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2018 - 13:52

W marcu odchodzę na emeryturę z uwagi na osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (60l) Firma w której pracuję od 20 lat chce mnie zatrudniać nadal, ale chciałabym pobierać już emeryturę i ewentualnie pracować, żebym mogła w każdej chwili zrezygnować. Pracodawca oczekuje mojej propozycji. Co mogę zaproponować ?

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 styczeń 2018 - 21:46

Możesz zaproponować, że jesteś gotowa podjąć pracę jako emerytka. 

#15 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 17 luty 2018 - 04:21

Witam! Wiadomo, że limit dorabiania do renty socjalnej bez konieczności jej zawieszania od 1 marca 2018 r. do 31 maja 2018 r. wynosi 3161,70 zł (brutto). Pytanie - jeżeli w lutym zarobiłem 3100zł brutto, ale wypłata za miesiąc luty jest 10 marca to mieszczę się w limicie? Decyduje data wypłaty pensji czy decyduje miesiąc jaki przepracowałem? Dodam, że poprzednio, tj. od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r. limit wynosił 2979,00 zł (brutto). Boje sie, że go przekroczyłem :(

#16 radek1234

radek1234

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 17 luty 2018 - 16:45

Witam! Wiadomo, że limit dorabiania do renty socjalnej bez konieczności jej zawieszania od 1 marca 2018 r. do 31 maja 2018 r. wynosi 3161,70 zł (brutto). Pytanie - jeżeli w lutym zarobiłem 3100zł brutto, ale wypłata za miesiąc luty jest 10 marca to mieszczę się w limicie? Decyduje data wypłaty pensji czy decyduje miesiąc jaki przepracowałem? Dodam, że poprzednio, tj. od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r. limit wynosił 2979,00 zł (brutto). Boje sie, że go przekroczyłem :(

Decyduje data wypłaty ;) Raz kiedyś przekroczyłem znaczy nie ja ale firma szybko chciała się rozliczyć w jednym miesiącu wypłacili mi 2 wypłaty :/ Sędzia pracy mówiła żeby się pilnować ale skąd mamy pewność kiedy firma zmienia termin wypłaty :/ 

Chory jest ten limit w tym ZUSie.

#17 Guest_Mikołaj

Guest_Mikołaj
  • Goście

Napisano 05 marzec 2018 - 09:52

ZUS ma,, CHORE",, LIMITY"dorabiania przez Polaków Emerytów i Rencistów !!!!!!!!!!!!!

#18 Patka79

Patka79

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 242 postów

Napisano 23 marzec 2018 - 19:32

Z tego co wyczytałam na stronie https://zycieseniora...tkowo-dorabiac/ wynika, że odrębną sprawą jest to, ile dokładnie może zarabiać emeryt, zanim wpłynie to na jego emeryturę. Kwota ta, ulega zmianie co kwartał. Przykładowo podana przez GUS wartość za trzeci kwartał 2017 roku jest bazą dla ustalania wartości granicznych dla przedziału od początku grudnia do końca lutego. Zgodnie z nią, w tym czasie emeryci mogli bezproblemowo zarabiać poniżej 2978,90 zł brutto. Od tej kwoty wzwyż dochodziło do ograniczenia wielkości wypłacanych świadczeń.

#19 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 marzec 2018 - 22:26

Ale emeryci w wieku ustawowym nie mają żadnego ograniczenia w dodatkowym zarobkowaniu, trzeba o tym pamiętać pisząc o limitach przychodów dla emerytów. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych