Skocz do zawartości

macierzyński i wychowawczy dla współpracownika

wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Julia

Guest_Julia
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2017 - 22:47

Witam,

Jestem współpracownikiem w firmie u męża, aktualnie w 20 tygodniu ciąży. Niedługo będe zmuszona wziąść chorobowe i leżeć w domu już do porodu. Nie mamy żadnego dochodu z działalności, jestem dopisana ze względu na ubezpieczenia - ale jako małżonka nie mogę być pracownikiem - tylko współpracownikiem. Jako że nie mamy dochodu nie odprowadzamy podatków ale opłacamy zarówno męża jak i moje składki ZUSowskie.
Ile będzie wynosił zasiłek chorobowy?

ile będzie wynosił zasiłek macierzyński?

- księgowa mówi że minimalną krajową - ale czy to możliwe przy wykazywaniu dochodu zerowego?

Co po macierzyńskim? Czy wychowawczy jest płatny? Jak długo można korzstać?

Aha i kto opłaca składki za mnie w trakcie chorobowego, macierzyńskiego i później wychowawczego? I jakiej one są wysokości?

Pozdrawiam, Julia

#2 Guest_Eweli.na

Guest_Eweli.na
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2018 - 09:47

jakaś odpowiedz?

Mam podobna sytuacje i ciężko o jakiekolwiek info ?

#3 gosia kadry

gosia kadry

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 67 postów

Napisano 08 styczeń 2018 - 10:22

Witam,

Jestem współpracownikiem w firmie u męża, aktualnie w 20 tygodniu ciąży. Niedługo będe zmuszona wziąść chorobowe i leżeć w domu już do porodu. Nie mamy żadnego dochodu z działalności, jestem dopisana ze względu na ubezpieczenia - ale jako małżonka nie mogę być pracownikiem - tylko współpracownikiem. Jako że nie mamy dochodu nie odprowadzamy podatków ale opłacamy zarówno męża jak i moje składki ZUSowskie.
Ile będzie wynosił zasiłek chorobowy?

ile będzie wynosił zasiłek macierzyński?

- księgowa mówi że minimalną krajową - ale czy to możliwe przy wykazywaniu dochodu zerowego?

Co po macierzyńskim? Czy wychowawczy jest płatny? Jak długo można korzstać?

Aha i kto opłaca składki za mnie w trakcie chorobowego, macierzyńskiego i później wychowawczego? I jakiej one są wysokości?

Pozdrawiam, Julia

Po pierwsze dochód z działalności nie ma tu nic do rzeczy, składki zus nie zalezą od dochodu w żaden sposób. Jeśli zusy za Ciebie będą opłacane (w tym składka chorobowa) to przysługiwać ci będzie zasiłek macierzyński przez 52 tygodnie (macierzyński+rodzicielski). Podstawa zasiłku będzie wyliczana na podstawie średniej z opłacanych składek zus, a nie z dochodu firmy(!)

Po macierzyńskim przysługuje ci wychowawczy, ale jest on nie płatny dla Ciebie, jedyne co to zus płaci wtedy twoje składki do emerytury ale żadnego zasiłku za ten okres wychowawczego do ręki nie dostajesz.

Chorobowe wynosi 100% podstawy zasiłku, a macierzyński 80% podstawy zasiłku przez rok (lub pół roku 100% i pół roku 60%).

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych