Skocz do zawartości


Zdjęcie

koniec umowy na czas okreslony


wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Beatka

Beatka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 134 postów

Napisano 07 grudzień 2017 - 12:21

Witam,

mamy pracownika , któremu kończy się umowa 31.12.2017r.. Został o tym  poinformowany. Czy mogę pracownika wysłać na urlop wypoczynkowy (z tego roku) - firma jest w kiepskiej kondycji finansowej i nie chce płacić ekwiwalentu.

Beatka  



#2 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14957 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 grudzień 2017 - 12:30

"Wysłać" to możesz w okresie wypowiedzenia, a teraz możesz najwyżej zasugerować, żeby wykorzystał.



#3 awelko

awelko

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 48 postów

Napisano 07 grudzień 2017 - 23:28

Dlatego warto jednak wiedzieć na czym polegają poszczególne umowy https://6krokow.pl/z...zielo-zlecenie/



#4 Guest_Ana

Guest_Ana
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2017 - 10:43

"Wysłać" to możesz w okresie wypowiedzenia, a teraz możesz najwyżej zasugerować, żeby wykorzystał.

Czy może pani wyjaśnić dlaczego nie można wysłać pracownika na urlop w takim wypadku ?



#5 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14957 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 grudzień 2017 - 10:53

Ponieważ:wykorzystanie urlopu wypoczynkowego jest wyłącznym uprawnieniem pracownika, pracodawca nie może zmusić go do wykorzystania w sposób zgodny ze swoim oczekiwaniem.

 

Od zasady tej istnieją wyjątki określone w przepisach kodeksu pracy.

W praktyce – biorąc pod uwagę poglądy orzecznictwa – wyjątki od tej generalnej zasady są dwa.

Pierwszy wyjątek wynika bezpośrednio z ustawy a stanowi go art. 1671kodeksu pracy, zgodnie z którym w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.

W przypadku wypowiedzenia umowy pracownikowi pracodawca może m udzielić pracownikowi urlopu, a pracownik jest zobowiązany zastosować się do takiej decyzji pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 roku o sygn. II PK 302/11).

Takie polecenie pracodawcy może być sformułowane w dowolny sposób. Najczęściej znajduje się ono już w treści samego wypowiedzenia.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych