Skocz do zawartości

Zdjęcie

Indywidualne rozliczanie się z podatku dochodowego

podatek dochodowy opodatkowanie pracy

wróć do serwisu Moja Firma 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Szakira28

Szakira28

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 26 listopad 2017 - 11:47

Witam,

Jak rozliczać się z pieniędzy, które pracodawca wysyła mi na konto bankowe (nie mam żadnej umowy)? Jakiemu opodatkowaniu to podlega i w jaki sposób przeprowadzić proces rozliczenia? Nie mam własnej działalności gospodarczej.

Z góry dziękuję za pomoc.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12238 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 listopad 2017 - 22:52

Dlaczego piszesz "pracodawca" skoro nie masz żadnej umowy ? Za co dostajesz te pieniądze ?

#3 Szakira28

Szakira28

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 28 listopad 2017 - 20:16

Pieniądzę dostaję za copywriting. Pracodawca napisałam dlatego, że dostaję pieniądzę od tej osoby za wykonaną pracę, więc myślałam, że można tak napisać :D

#4 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 28 listopad 2017 - 21:13

Albo masz z drugą stroną umowę o pracę, albo o dzieło, albo zlecenie albo zakładasz działalność i wystawiasz faktury.

Nie możesz otrzymywać od kogoś pieniędzy bez łączącej Was jakiejś umowy, bo US zakwalifikuje Ci to jako darowiznę np.

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12238 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 listopad 2017 - 22:54

popieram komentarz j23 

A co to jest copywriting ?

#6 Szakira28

Szakira28

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 29 listopad 2017 - 10:28

Redaguję lub piszę poszczególne treści, za które dostaję wynagrodzenie. Problem w tym, że to praca w stylu wolnego strzelca i nie ma tu nic na stałe. Nie jest to też praca, dzięki której się utrzymuję, więc własna działalność odpada ze względu na opłacanie ZUSu. Znalazłam informację o rozliczaniu się za pomocą PIT-36. Rozliczając się w ten sposób nie trzeba mieć własnej działalności. Ktoś może to potwierdzić? Rozliczał się ktoś z was w ten sposób?

#7 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 29 listopad 2017 - 11:01

Gdyby tak było to szara strefa by nam kwitła jak się patrzy :)

To co robisz albo podlega pod DG albo powinna się pojawić umowa zlecenie lub o dzieło (one są własnie dla takich krótkotrwałych przypadków). Ciekawe na jakiej podstawie firma robi Ci przelew ;).

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12238 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 listopad 2017 - 18:22

i znów popieram :)

#9 Szakira28

Szakira28

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 29 listopad 2017 - 20:59

Dzięki za informacje :) Chyba muszę się bardziej zainteresować tym tematem przy okazji następnych zleceń ;) Pozdrawiam

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12238 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 listopad 2017 - 22:57

Kilka dni już tu piszemy, ale do tej pory chyba nie napisałaś czy te pieniądze za zlecenia dostajesz od firmy/spółki czy od kogoś innego.

Jeśli od firmy, to z pewnością muszą być zawierane umowy cywilno-prawne, jak już wyżej pisano.

A jeśli od osoby fizycznej, która nie prowadzi DG, to sama w zeznaniu PIT-36 musisz wykazać te przychody i zapłacić od nich podatek. 

#11 Szakira28

Szakira28

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 30 listopad 2017 - 16:24

Przepraszam, ale nie napisałam, bo nie wiedziałam tego do dzisiaj. Tak jak napisałaś, będę się musiała rozliczyć sama za pomocą PIT-36. Osoba, która mi płaci to nie jest żadna spółka i nie ma DG. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12238 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 listopad 2017 - 16:35

i wzajemnie :)

#13 stahin

stahin

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 02 luty 2018 - 12:28

Bez obaw, rozliczanie się z takich dochodów nie jest trudne. Sama jeszcze parę lat temu miałam cały miks różnych umów (od pracy po dzieło) i dochody bez umowy, a dawałam radę rozliczyć się przez program PIT gdzie takie 'pieniądze bez umowy' sumowałam właśnie przy wypełnianiu PIT. Można to zrobić nawet online. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podatek dochodowy, opodatkowanie pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych