Skocz do zawartości

Urlop macierzyński

wróć do serwisu Kadry 28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 24 listopad 2017 - 17:31

Mam zwolnienie lekarskie do 27.11. Dzien 28.11 jest dniem porodu. Co w przypadku gdy nie urodzę do tego dnia? Wiem że nie dostanę już zwolnienia. Jak wglada sprawa z urlopem macierzyńskim? Co powinnam dostarczyć do zakładu pracy i w jakim terminie?

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4740 postów

Napisano 24 listopad 2017 - 20:22

Jeśli urodzisz później i nie będziesz miała zwolnienia lekarskiego do dnia porodu to wystąpisz z wnioskiem o macierzyński przed porodem.

Do pracodawcy dostarczasz wniosek o macierzyński, ksero aktu urodzenia (oryginał do wglądu).

#3 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 25 listopad 2017 - 07:18

Poród mam na 28.11 czyli jeżeli do tego dnia nie urodzę, składam wniosek w dniu 29.11 do pracodawcy że chce urlop macierzyński od 29.11?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 listopad 2017 - 11:40

Poród mam na 28.11 czyli jeżeli do tego dnia nie urodzę, składam wniosek w dniu 29.11 do pracodawcy że chce urlop macierzyński od 29.11?

Jeśli zwolnienie lekarskie masz do 27 listopada i dalszego nie otrzymasz, to musisz wystąpić o urlop macierzyński od 28 listopada, a nie 29

#5 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 25 listopad 2017 - 19:37

Czyli jeżeli nie urodzę to 28.11 składam do pracodawcy wniosek o urlop wraz z zaświadczeniem od lekarza że termin porodu mam na 28.11?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 listopad 2017 - 12:36

Czyli jeżeli nie urodzę to 28.11 składam do pracodawcy wniosek o urlop wraz z zaświadczeniem od lekarza że termin porodu mam na 28.11?

Tak.A po porodzie dostarczysz ksero aktu urodzenia.

#7 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 26 listopad 2017 - 17:38

A o jaki okres mogę wystąpić?

#8 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 26 listopad 2017 - 17:38

A o jaki okres mogę wystąpić?

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4740 postów

Napisano 26 listopad 2017 - 23:00

Macierzyński wynosi 20 tygodni, a rodzicielski 32 tygodnie

#10 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 27 listopad 2017 - 10:42

Nie chce popełnić błędu, czyli 28.11 składam wniosek że chce korzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem ( zaświadczenie mam że poród ma nastąpić 28.11) i występuje od razu o 20 tygodniu oraz o urlop rodzicielski 32. Dołączam zaświadczenie a potem odpis aktu urodzenia?

#11 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 27 listopad 2017 - 15:51

Czy mogę teraz łącznie wystąpić o 52 tygodnie?

#12 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 27 listopad 2017 - 16:22

Jeszcze jedno pytanie czy jeżeli mam termin porodu na 28.11 moge wystąpić np. o tydzień ulopu macierzyńskiego przed porodem ?

#13 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 listopad 2017 - 18:30

Najlepiej wystąpić 28.11 o 52 tygodni a potem dostarczysz akt urodzenia

#14 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 28 listopad 2017 - 20:37

Witam,

mam dokładnie taką samą sytuację, jak autorka postu i u mnie również lekarz nie chce przedłużyć zwolnienia, a kadry w pracy nie potrafią powiedzieć mi, czy taka sytuacja będzie OK. Wiecie może, jaka jest podstawa prawna takiej sytuacji, abym mogła powołać się na nią w rozmowie z kadrami? Niestety wszędzie piszą albo o urlopie macierzyńskim przed przewidywaną datą porodu albo też po porodzie, a co jeśli chcemy zacząć po przewidywanej dacie porodu...

Z góry dzięki.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2017 - 14:33

Jeżeli do porodu nie doszło w przewidywanej dacie i termin minął - poród nadal jest przewidywany w najbliższej przyszłości raczej krótszej niż 6 tygodni, które można wykorzystać na podstawie art.180 par. 2 kp.

#16 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 29 listopad 2017 - 22:18

Dziękuję za wyjaśnienie. Miałam wątpliwości, ponieważ przewidywana data porodu siłą rzeczy jest już w przeszłości, więc jeśli mamy zaświadczenie lekarskie o PDP określonej jako 30/11, a urlop macierzyński chcemy zacząć od 1/12, to jest to po PDP wskazanej na zaświadczeniu.

Czy w związku z tym zaświadczenie lekarskie powinno wyglądać jakoś inaczej ? Czy po prostu skoro poród nie nastąpił do PDP, data ta się przesuwa maksymalnie do 2 tygodni później?

#17 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 30 listopad 2017 - 13:46

Zaczynasz urlop 30.11 jeżeli masz zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu

#18 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 30 listopad 2017 - 13:47

A zwolnienie lekarskie do kiedy miałaś?

#19 gosia kadry

gosia kadry

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 82 postów

Napisano 30 listopad 2017 - 14:06

Dziękuję za wyjaśnienie. Miałam wątpliwości, ponieważ przewidywana data porodu siłą rzeczy jest już w przeszłości, więc jeśli mamy zaświadczenie lekarskie o PDP określonej jako 30/11, a urlop macierzyński chcemy zacząć od 1/12, to jest to po PDP wskazanej na zaświadczeniu.

Czy w związku z tym zaświadczenie lekarskie powinno wyglądać jakoś inaczej ? Czy po prostu skoro poród nie nastąpił do PDP, data ta się przesuwa maksymalnie do 2 tygodni później?

Jeżeli ginekolog nie chce ci wystawić zwolnienia bo już jest po dacie przewidywanego powodu, zawsze można iść do zwykłego lekarza rodzinnego i prosić o zwolnienie na przysłowiowy katar. L. rodzinny też wypisuje zwolnienie z kodem B i wtedy wcale nie musisz pisać wniosku o wcześniejszy macierzyński.

#20 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 30 listopad 2017 - 16:02

Ale zdarza się że nie chcą już wystawiać zwolnień lekarskich po terminie porodu

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych