Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakaz zatrzymywania się - zasady stosowania się do znaku

19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moto

Admin Moto

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 49535 postów

Napisano 23 listopad 2017 - 13:54

Jakie są zasady stosowania się do zakazu zatrzymywania? Czy znak zakazu zatrzymywania zawsze zabrania zatrzymywania się na chodniku? A, co w przypadku,, gdy ktoś zaparkuje po lewej stronie ulicy i nie widząc znaku zakazu zatrzymywania się?

Powrót do artykułu: Zakaz zatrzymywania się - zasady stosowania się do znaku

#2 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 23 listopad 2017 - 13:54

a z jakiego przepisu wynika, że pojazd, który zatrzymał się na chodniku /patrz foto nr 2/ - "jest zaparkowany... nieprawidłowo"? Przecież art. 47 pkt. 2. stanowi: Dopuszcza się... /przy zachowaniu szerokości chodnika pozostawionego dla pieszych min. 1,5 m/ zatrzymanie lub postój na chodniku - przy krawędzi jezdni - całego samochodu osobowego. Przepis nie mówi o żadnych dodatkowych awrunkach, ani oznaczeniach, tabliczkach, itp. tj. WOLNO!!!

#3 Guest_Rudy1022

Guest_Rudy1022
  • Goście

Napisano 12 luty 2018 - 19:08

@Marek  - wynika dokładnie z przepisu który wybiórczo zacytowałeś:

Art. 47. o ruchu drog.

Zatrzymanie pojazdu samochodowego na chodniku

1.
Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1)
na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2)
szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3)
pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2.
Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

#4 Guest_michal

Guest_michal
  • Goście

Napisano 17 marzec 2018 - 13:01

Pytanie do ilustracji nr 1. W tej sytuacji kierowca widzi znak przed sobą, wystarczy podejść i zobaczyć że jest to znak zakazu, a co jeśli znak ten byłby umiejscowiony na początku wjazdu w tą drogę kilometr od tego miejsca, i co, kierowca ma wysiąść nie widząc znaku i przejść kilometr żeby sprawdzić czy jest tam znak? Nonsens

#5 Guest_tadelo2005

Guest_tadelo2005
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2018 - 13:42

co oznacza znak zakazu zatrzymywania ze strzałką pod spodem w obu kierunkach?

#6 Guest_Przemek

Guest_Przemek
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2018 - 09:51

co oznacza znak zakazu zatrzymywania ze strzałką pod spodem w obu kierunkach?

To, że nie wolno się zatrzymywać zarówno przed znakiem, jak i za nim. Jeżeli strzałka pod znakiem pokazuje w górę, to zakaz obowiązuje za znakiem, a jeżeli strzałka jest w dół, to nie wolno się zatrzymać przed nim.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 październik 2018 - 14:27

co odwoluje zakaz zatszymywania

#8 Guest_Jakub

Guest_Jakub
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2019 - 13:48

Ustawa

#9 Guest_łysy

Guest_łysy
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2019 - 21:07

Nawet laik potrafi udowodnić że ma fotografii nr:3 pojazd jest nieprawidłowo zaparkowany,gdyż widać że pojazd pozostawił mniej niż 6 płytek chodnikowych. Jak powszechnie wiadomo płytki chodnikowe mają wymiar: 30x30 cm, w sporadycznych przypadkach stosuje się 50x50 cm. Tak więc niespełna 6 płytek nie daje 1,5m.

#10 Guest_łysy

Guest_łysy
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2019 - 21:17

Co z zatrzymywaniem się autobusów (na przystankach autobusowych) na pasie jezdni pomimo ustawionego znaku B 36 (zakazu zatrzymywania). Przecież to najwyższa kategoria prawa jazdy. Zapraszam do Słupska.

#11 Guest_Jerzy Piotr S.

Guest_Jerzy Piotr S.
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2019 - 17:24

Pan Jerzy Bitner wprowadza ludzi w błąd pisząc: [Kierowca] "Powinien podejść i sprawdzić czy znak nie zabrania zatrzymywania pojazdu.". Jeśli to nie jest bzdura, to proszę podać przepis Kodeksu drogowego, z ktorego wynika ta "powinność". Wg Pana redaktora kierowca po prawidłowym zaparkowaniu (zgodnym z art. 49 ust. 1 pkt. 7 ustawy pord) powinien (sic!) wysiąść i na piechotę szukać znaku B-36, a co jeśli ulica ma np. 2 km (w Warszawie są jeszcze dłuższe). Proszę Pana znak drogowy powinien być tak ustawiony, aby kierowca miał szansę zobaczyć jego przednią stronę, a stosować się musi do znaków od miejsca ich ustawienia (czyli od miejsca gdy go mija) aż do odwołania. Polecam Panu uważne przeczytanie przepisu § 15 pkt 2 i § 28 pkt 3 ppkt 1 rozporządzenia z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków drogowych.

#12 Guest_Faraon

Guest_Faraon
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2019 - 13:47

Fot. 5. Zapewne chodzi internautom o znak B-36 z tabliczką T-30 d-i, bo właśnie takie sytuacje się zdarzają. Wtedy internauci mają rację, bo takiego oznaczenia nie może być.

#13 Guest_Arek biala Podlaska

Guest_Arek biala Podlaska
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 10:31

Czy stosowanie takiej kombinacji znaków jest powszechne w europie?

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2019 - 11:20

czy można zatrzymać się w zatoczce autobusowej po znaku zakazu zatrzymywania z podpisem nie dotyczy zatoki

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 listopad 2019 - 20:43

czy pod znakiem "zakaz zatrzymywania i postoju" może być napis "nie dotyczy mieszkańców". Wcześniej takie znaki były.

#16 Guest_Mat

Guest_Mat
  • Goście

Napisano 04 luty 2020 - 15:37

A co z sytuacją dla pobocza? Tzn. gdy jezdnia (asfaltowa) na skraju od razu przechodzi w grunt nieutwardzony, bez krawężnika, a na dodatek bez żadnej linii ciągłej, ani przerywanej? Czy to pobocze należy do jezdni/ulicy i obowiązuje zakaz zatrzymywania (wcześniej znak stoi), czy właśnie brak tych linii i krawężnika powoduje, że zakaz nie obowiązuje, bo grunt to już nie pas drogowy?

I czy ważna jest również w tym przypadku własność terenu?

#17 Guest_Tadzio

Guest_Tadzio
  • Goście

Napisano 31 maj 2020 - 11:56

Ostatnio, nie wiedząc że zmieniły się przepisy ruchu drogowego jak i definicja znaku B-36 świadomnie zaparkowałem zamochód za znakiem na chodzniku. Siedząc w samodzodzie podjechał do mnie radiowóz Policji i zwrócił mi uwagę, że stoje na zakazie zatrzymywania się. Ja pewien swojej wiedzy odpowiedziałem, że nie było pod znakiem tabliczki że zakaz dotyczy równierz chodnika. Pan Policjant z usmiechem na twarzy wyprostował moją niewiedze i wytłumaczył, że ten przepis już dawno nie owbowiązuje i zakaz dotyczy zarówno ulicy, chodnika jak i pobocza. Zdziwiony, grzecznie przeprosiłem za swoją niewiedzę i zaraz po powrocie do domu zacząłem interpretować definicję tego znaku. Okazało się, iż Policjant miał rację. Szkoda tylko że po zmianie przepisów nikt o tym nigdzie nie glosno ,nie mowi tak aby kierowcy mogli zapoznać się ze zmianami.

#18 Guest_Tadzio

Guest_Tadzio
  • Goście

Ostatnio, nie wiedząc że zmieniły się przepisy ruchu drogowego jak i definicja znaku B-36 świadomnie zaparkowałem zamochód za znakiem na chodzniku. Siedząc w samodzodzie podjechał do mnie radiowóz Policji i zwrócił mi uwagę, że stoje na zakazie zatrzymywania się. Ja pewien swojej wiedzy odpowiedziałem, że nie było pod znakiem tabliczki że zakaz dotyczy równierz chodnika. Pan Policjant z usmiechem na twarzy wyprostował moją niewiedze i wytłumaczył, że ten przepis już dawno nie owbowiązuje i zakaz dotyczy zarówno ulicy, chodnika jak i pobocza. Zdziwiony, grzecznie przeprosiłem za swoją niewiedzę i zaraz po powrocie do domu zacząłem interpretować definicję tego znaku. Okazało się, iż Policjant miał rację. Szkoda tylko że po zmianie przepisów nikt o tym nigdzie nie glosno ,nie mowi tak aby kierowcy mogli zapoznać się ze zmianami.

#19 Guest_Tadzio

Guest_Tadzio
  • Goście

#20 Guest_Tadzio

Guest_Tadzio
  • Goście

Napisano 31 maj 2020 - 11:57

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych