Skocz do zawartości

podróz służbowa a odpoczynek

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 22 listopad 2017 - 07:31

prosze o pomoc bo mam wątpliwości. 3 pracowników jedzie na szkolenie samochodem służbowym. z tego jeden pracownik kierowca .Prawdopodobnie wrócą w nocy ok 2. Prace zaczynamy od godz. 7.30 . Ile odpoczynku powinni mieć pracownicy 8 czy 11? do tej pory robiliśmy tak ze kierowca wykonuje prace wiec 11 pozostali 8 czy słusznie?

#2 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14983 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 listopad 2017 - 08:10

Są różne interpretacje

#3 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14983 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 08:11

Stosownie do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1632), pracownik usprawiedliwia nieobecność w pracy w drodze oświadczenia potwierdzającego odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny. Jeżeli pracownikowi nie zapewniono odpoczynku nocnego, to może on stawić się do pracy dopiero po ośmiu godzinach odpoczynku po zakończeniu podróży służbowej. W okolicznościach wskazanych w pytaniu nie występuje jednak jeden z zasadniczych elementów hipotezy powołanej normy - "warunki uniemożliwiające odpoczynek". Pracownikowi zapewniono miejsce sypialne, a zatem uważamy, że powyższe nie znajduje zastosowania.

W omawianych okolicznościach warto zwrócić uwagę na inny jeszcze aspekt dotyczący czasu pracy. W myśl K.p., co do zasady, pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku tzw. dobowego. Przepis nie precyzuje przy tym jak ten odpoczynek powinien być spożytkowany, zwłaszcza nie wyznacza ile godzin należy przeznaczyć na sen. Chodzi jedynie o zagwarantowanie pracownikowi przerwy od pracy, co dotyczy także pracownika powracającego z podróży służbowej. Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 23 czerwca 2005 r. (sygn. akt , M.Prawn. 2005/14/668), wyjaśniając, że jeśli podróż służbowa narusza ustaloną w Kodeksie pracy normę 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego, pracownik powinien z tego tytułu otrzymać dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie.

#4 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 22 listopad 2017 - 08:18

To może bezpieczniej bedzie jeśli wszyscy wezmą 11 godz. odpoczynku i dopiero po tym czasie wrócą do pracy?

#5 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14983 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 08:20

Decyzja należy do pracodawcy

#6 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 22 listopad 2017 - 08:24

Dziękuję

#7 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14983 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 08:31

Proszę

#8 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 22 listopad 2017 - 12:12

a mam jeszcze jedno pytanie. czy kierowca który zawiózł pracowników na szkolenie i czekał w samochodzie . Czy on wtedy tez wykonuję prace? czy ten czas czekania zaliczmy do czasu pracy?

#9 Guest_Jestem

Guest_Jestem
  • Goście

Napisano 27 listopad 2017 - 19:51

A ja mam pytanie czy pracownicy którzy po takiej podróży następnego dnia przychodzą później do pracy to ile godzin powinny w takim dniu pracować?

#10 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 79 postów

Napisano 28 listopad 2017 - 09:06

kończą zgodnie z harmonogramem 

#11 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7052 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 listopad 2017 - 19:50

a mam jeszcze jedno pytanie. czy kierowca który zawiózł pracowników na szkolenie i czekał w samochodzie . Czy on wtedy tez wykonuję prace? czy ten czas czekania zaliczmy do czasu pracy?

.

Tak wliczamy

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych