Skocz do zawartości

- - - - -

Chorobowe,urlop,ciąża..

wróć do serwisu Księgowość 54 odpowiedzi w tym temacie

#41 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4323 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 10:42

Myślę, że obecnie masz zasiłek chorobowy płatny przez ZUS, a pracodawca obecnie wypłacił ci tylko za urlop. Dzieje się tak gdy pracodawca zatrudnia mało pracowników (poniżej 25).

W poście 17 piszesz o wypłacie za zwolnienie lekarskie od pracodawcy za miesiąc kwiecień, a wtedy miałaś płacone wynagrodzenie za czas choroby, którego limit wyczerpałaś, bo były to pierwsze 33 dni choroby w roku.

Odpowiedzą będzie liczba zatrudnionych pracowników.

#42 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14655 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 12 listopad 2017 - 12:20

Tyle, że pytająca wcześniej napisała że pracodawca zatrudnia poniżej 20 osób (25 to jakiś wymysł) i zasiłek wypłaca ZUS.

#43 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 12 listopad 2017 - 12:27

Tak, pisałam że pierwsze 33 dni wypłaca pracodawca, później natomiast ZUS.

#44 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 12 listopad 2017 - 14:19

I nie sądzę aby moja wypłata w tym miesiacu była tylko za urlop 😉 mój pracodawca nie jest taki hojny 😁😁

#45 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11205 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 listopad 2017 - 15:49

Tym bardziej muszą ci to wyjaśnić, bo za urlop wychodzi brutto 999,95 zł, więc na pewno dostałaś wypłatę także za chorobowe. Twój pracodawca zatrudnia mało pracowników, jak napisałaś, ale może na 30 listopada zgłaszał więcej osób do ubezpieczenia chorobowego i jednak wypłaca zasiłki, choć teraz jest mniej pracowników.  

#46 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11205 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 listopad 2017 - 15:54

To co wczoraj ci wyliczałam jednak powinno być trochę inaczej, bo liczyłam wynagrodzenie chorobowe, a przecież już masz zasiłek chorobowy. A zatem nie ma od niego składek zdrowotnych /które ja uwzględniłam/, ale za to jest większa zaliczka na podatek.

Choć w sumie kwota netto po poprawieniu wyliczenia aż tak bardzo mi się nie zmieniła, ale dalej wynosi więcej niż to co otrzymałaś. 

#47 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 12 listopad 2017 - 15:56

Ok czyli według Ciebie jest wypłata prawidłową za pełny miesiąc? W sensie za urlop i za chorobowe ciążowe 100% płatne. Bo już nic z tego nie rozumiem.

#48 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11205 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 listopad 2017 - 16:05

Tak jak wczoraj napisałam według mnie wypłata była za urlop i za pierwsze zwolnienie, a nie za cały miesiąc. Zasiłek liczyłam jako 100 % podstawy /czyli z 2.000 - 13,71 %/. 

#49 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 12 listopad 2017 - 16:16

Ok dzięki wielkie, dam znać w środę jak się czegoś dowiem.. 😉

#50 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 12 listopad 2017 - 21:29

Jeszcze trochę o tym czytam tzn. próbuje znaleźć jakąkolwiek informacje i trafiłam na artykuł który mówi że w roku kalendarzowym pracodawca musi wyplacic pracownikowi 33 dni chorobowego - może to być z przerwami jeśli np. pracownik choruje kilka dni w styczniu, trochę w marcu, trochę w lipcu. Więc może i tak ze mną jest, że skoro wykorzystałam już te 33 dni chorobowego w roku kalendarzowym za które dostałam wynagrodzenie od pracodawcy to teraz należność za chorobowe wypłaca mi ZUS. I nie ważne że był ten urlop, który trwał około 30 dni. Doczytałam jeszcze że jeśli nie było przerwy między chorobami 60 dni to będę musiała stanąć na komisję żeby pobierać dalej zasiłek ciążowy ponieważ okres choroby i ciąża przekroczy 270 dni.

#51 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11205 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 listopad 2017 - 21:47

No, przecież o 33 dniach wynagrodzenia chorobowego, które płaci pracodawca to nawet sama wyżej napisałaś, więc to nie nowość. Nie musi to być 33 dni ciągłej choroby, mogą być przerwy.

W październiku miałaś tylko 16  dni urlopu i to co dostałaś na pewno nie jest wypłatą tylko za urlop.

Co do komisji, to chyba sprawa o której czytałaś mogła dotyczyć innego przypadku. Nie jest powiedziane, że na pewno dostaniesz wezwanie na komisję do ZUS

#52 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14655 postów

Napisano 13 listopad 2017 - 08:09

Myślę, że Paulina, zbyt wiele kombinujesz na "do przodu".

Dowiedz się najpierw co otrzymałaś, za ile dni, od pracodawcy, napisz nam tutaj i wtedy zobaczymy.

Temat się rozwija na 3 strony a nic nowego nie wnosi.

Dawno wykorzystałaś 33 dni w tym roku, zobacz co piszesz na początku postu.

#53 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 15 listopad 2017 - 13:49

Hej Dziewczyny. Jestem Wam winna wyjaśnienia. Byłam u szefowej już wszystko wiem. Sama się zakręciłam (wybaczcie kobiecie w ciąży... 😊). Do rzeczy. Faktycznie wizytę pierwsza u lekarza ginekologa miałam 16.10, ale wtedy nie brałam jeszcze zwolnienia, bo wykorzystywałam urlop zaległy za 2015 rok. Pierwsze zwolnienie od lekarza wzięłam 25.10. Dlatego też moja wypłata wyglądała tak, a nie inaczej, a "dopelnienie" jej wyśle mi ZUS. Bardzo Was przepraszam za zamęt i zamieszanie. Dziękuję za wszystkie cenne uwagi. Cieszę się że trafiłam na tak fajne forum do tak profesjonalnych i pomocnych ludzi!

#54 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14655 postów

Napisano 15 listopad 2017 - 15:03

Super :)  Dzięki, że dałaś znać :)

#55 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11205 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 listopad 2017 - 22:21

I ja się cieszę, że sprawa pomyślnie się wyjaśniła.

Zamieszania żadnego tu nie było, nie myśl w ten sposób :)

Dzięki za miłe słowa :) 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych