Skocz do zawartości

Zdjęcie

Duże zmiany w urlopach - nowy Kodeks pracy 2018

wróć do serwisu Kadry 52 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515620 postów

Napisano 30 październik 2017 - 13:52

Jeden wymiar urlopu dla wszystkich pracowników – 26 dni, udzielanie urlopów w godzinach, bezpłatny urlop na żądanie - to propozycje, które mają znaleźć się w nowym Kodeksie pracy. Więcej o nowym Kodeksie w wywiadzie z prof. Arkadiuszem Sobczykiem, przewodniczącym zespołu ds. opracowania projektu ustawy – Kodeks pracy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Powrót do artykułu: Duże zmiany w urlopach - nowy Kodeks pracy 2018

#2 Guest_kadrowa

Guest_kadrowa
  • Goście

Napisano 30 październik 2017 - 13:52

Te wszystkie proponowane zmiany wynikają z praktyk stosowanych przez nieuczciwych wobec prawa pracy, kodeksu pracy i pracowników, pracodawców którzy mają własne interpretacje na temat urlopów wypoczynkowych. Uderzy to niestety potężnym rykoszetem w zakłady pracy, które prawa przestrzegają, regularnie są kontrolowane przez inspektorów PIP, ZUS, Sanepid itd. Programy kadrowo-płacowe już nie nadążają za zmianami, a co będzie gdy znów nastąpią zmiany.Pracuję już ponad 30 lat i nigdy nie miałam problemu z wykorzystaniem urlopu, pracodawca nigdy mi nie utrudniał. Pozdrawiam i proszę o rozsądek, oby to nie był kolejny bubel, z którym przyjdzie się zmierzyć w nierównej walce, ale ktoś po sobie coś pozostawi, żeby nie było że nic nie zrobił....

#3 Guest_Inkya

Guest_Inkya
  • Goście

Napisano 30 październik 2017 - 14:30

Bezpłatny urlop na żądanie? Czyli rozumiem, że będzie 26 dni normalnego urlopu + taki na żądanie? Pomijam, że zamiast urlopu na żądanie ludzie będą brać L4 i tyle. A narzucanie urlopu przez pracodawcę to jakaś kpina.

#4 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 30 październik 2017 - 14:48

Tak to wygląda, jak za zmiany biorą się teoretycy.

#5 Guest_Zdziwiona

Guest_Zdziwiona
  • Goście

Napisano 31 październik 2017 - 09:38

Te zmiany wydają się bardzo niekorzystne dla pracowników. I gdzie tutaj mówimy o równości wobec prawa przy ujednoliceniu statusu prawnego poszczególnych jednostek, skoro ktoś ukończył studia (zadając sobie dodatkowy trud, bo kwestie finansowe wcale tego nie wynagradzają, bo ludzie po studiach zarabiają tak samo małe pieniądze, jak ludzie bez studiów), to znaczy, że nie ma takiego samego statusu prawnego jak osoba, która ich nie ukończyła, a równość wobec prawa zdaje się właśnie tego dotyczy. A te urlopy na żądanie i to dzień wcześniej? Wydaje mi się, że właśnie dlatego jest on zwany na żądanie, bo jest brany w pilnych przypadkach i przez to jest na żądanie, bo człowiek nie jest w stanie ich przewidzieć. Taka komisja kodyfikacyjna i jest postanowienia są hańbą dla polskiego prawa.

#6 Guest_Ula

Guest_Ula
  • Goście

Napisano 31 październik 2017 - 09:41

Przez czterdzieści lat pracy nigdy w moim zakładzie pracy nie było problemów z wykorzystaniem urlopu, ponieważ te urlopy w uzgodnieniu z przełożonymi były wcześniej planowane. Wierzę, że tak pozostanie. Pozdrawiam.

#7 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 01 listopad 2017 - 21:31

26 dni... a kto zapłaci za zastępstwa? Pracodawca płaci za urlop i jeszcze placi dodatkowo ludziom innym za zastępstwa czyli ponosi olbrzymie koszty. Teraz o 6 dni więcej.

#8 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 01 listopad 2017 - 21:37

Co w sytuacji, gdy zatrudnionych jest 2 pracowników (np. male stoiska, male sklepiki, stragany), jeden idzie na 14 dni ciągłego wolnego a drugi w tym czasie musi go zastępować czyli pracuje podwójnie i jest bardzo zmęczony.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 listopad 2017 - 10:18

Co w takiej sytuacji Beato? Zatrudniasz 3 pracownika lub Ty sama stoisz za ladą. Najlepiej byłoby mieć 1 pracownika, który pracuje po 16 godzin dziennie i nie chodził w ogóle na urlopy i nie daj Boże na chorobowe! Znieczulica! Pracodawcy- Wy tylko liczycie swoją kasę, ale kompletnie nie liczycie się z pracownikami! Uwierzcie, to też ludzie.

#10 Guest_heniutek

Guest_heniutek
  • Goście

Napisano 02 listopad 2017 - 14:29

znowu gora pracodawcy ,mysle ze związki zawodowe nie zgodza się na to by pracodawca decydowal o terminie mojego urlopu !!!!! jeśli solidarnosc przegra walke o wolne niedziele oraz o urlopy to czas na zmiane zwiazkow zawodowych bo te które nas reprezentuj mogą okazac się do niczego !!!!!!

#11 luke45

luke45

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 595 postów

Napisano 03 listopad 2017 - 13:21

Od kiedy te zmiany mają wejść? Coś już wiadomo?

Always look on the bright side of life!

#12 Guest_Goszek

Guest_Goszek
  • Goście

Napisano 06 listopad 2017 - 10:57

A co z takimi pracownikami którzy po prostu nie chcą iść na urlop? Mam dwóch takich w ponad stu osobowym zakładzie pracy. Zrezygnowaliśmy z planu urlopów i dobrze to funkcjonuje poza tymi przypadkami. Są to typowi pracoholicy co przychodziliby do pracy w sobotę i niedzielę gdyby się dało. Wysłać bez ich zgody mogę dopiero na urlop zaległy. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie płacić ekwiwalentu za niewykorzystany w danym roku urlop bo to jest to co by im bardzo odpowiadało. Zresztą nie wiem czy nie znalazłoby się więcej chętnych na dodatkową kasę zamiast urlopu.

#13 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14983 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 listopad 2017 - 11:02

Ekwiwalentu nie możesz wypłacać, jeśli pracownik nadal pracuje, urlopy będą po prostu przepadały, taka jest propozycja zapisów w nowym KP

#14 Guest_nowy

Guest_nowy
  • Goście

Napisano 06 listopad 2017 - 16:29

To jest niesprawiedliwe. Czemu osoba która przepracowała kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat ma mieć tyle samo urlopu co osoba która nie ma przepracowanego nawet roku ( osoba po szkole).

#15 Guest_Głupi

Guest_Głupi
  • Goście

Napisano 06 listopad 2017 - 20:08

Świetnie. Pracodawca mi powie, kiedy jestem zmęczony

#16 Guest_on28

Guest_on28
  • Goście

Napisano 06 listopad 2017 - 20:23

Jeśli urlop na żądanie ma być bezpłatny, pracodawca powinien stracić możliwość odmowy udzielenia takiego urlopu. To oczywiste. Mam nadzieję, że związki zawodowe takie rozwiązanie poprą.

#17 Guest_uki

Guest_uki
  • Goście

Napisano 07 listopad 2017 - 07:15

Odbierają wszystkie prawa... Na żądanie bezpłatny. Pracodawca wyśle mnie na urlop kiedy mu się podoba- pewnie najlepsze miesiące- Luty styczeń listopad, a wafle w lato... Mogąc zaoszczędzić sobie urlop na przyszły rok mogę planować dłuższe wyjazdy, teraz na siłę będę wysyłany w danym roku... wszystko zrobione pod pracodawce.... Ja jako długo letni pracownik nic nie zyskuje, tylko trace i to znacząco

#18 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 07 listopad 2017 - 07:29

To jest niesprawiedliwe. Czemu osoba która przepracowała kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat ma mieć tyle samo urlopu co osoba która nie ma przepracowanego nawet roku ( osoba po szkole).

A tobie ubędzie, jak ktoś inny dostanie więcej?

Nie rozumiem podejścia - ja nie dostanę więcej, to drugiemu też nie dać.

#19 Guest_Dominika

Guest_Dominika
  • Goście

Napisano 07 listopad 2017 - 10:03

Czyli może się okazać, że na wakacje będziemy jeździli nie całą rodziną, a każdy osobno. Męża jego pracodawca wyśle w jednym terminie na urlop, mnie w innym, a dziecko ma określone terminy wakacji. Ot, polityka prorodzinna

#20 Guest_Olo

Guest_Olo
  • Goście

Napisano 07 listopad 2017 - 10:27

Komuś na głowę poszło z takimi zmianami !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych