Skocz do zawartości

ZFŚS 2018 - kwota wolna

wróć do serwisu Kadry 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 27 październik 2017 - 11:39

Od 1 stycznia 2018 r. ma wzrosnąć kwota wolna od podatku dla osób korzystających z ZFŚS z dotychczasowych 380zł/rok do 1000zł/rok.

Czy wiadomo coś więcej na ten temat? Ustawa została już uchwalona?

#2 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15020 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 październik 2017 - 11:45

A została? ;)

#3 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 27 październik 2017 - 12:08

Od 1 stycznia 2018 r. ma wzrosnąć kwota wolna od podatku dla osób korzystających z ZFŚS z dotychczasowych 380zł/rok do 1000zł/rok.

Czy wiadomo coś więcej na ten temat? Ustawa została już uchwalona?

Projekt został skierowany do Sejmu, jest po II czytaniu, po pracach w komisji. Druk 1878.

#4 Guest_Koss

Guest_Koss
  • Goście

Napisano 27 październik 2017 - 14:03

dzięki za numer dokumentu.

Sprawdziłem stronę Sejmu i wygląda na to, że projekt został uchwalony w dniu dzisiejszym i trafi teraz do Senatu

#5 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 21 listopad 2017 - 09:40

Przeczytałem artykuł z infora http://ksiegowosc.in...podatnikow.html

Nie ma wymienionych zmian w ZFŚS - kwota wolna. Czy ostatecznie ustawodawca zrezygnował z podniesienia kwoty wolnej od świadczeń socjalnych z 380zł do 1000zł rocznie?

#6 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15020 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 listopad 2017 - 10:12

a zrezygnował?

#7 Guest_Gosiaczek

Guest_Gosiaczek
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2017 - 10:10

Podpisane. Z 380 do 1000 :-)

#8 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2017 - 14:53

Dzień dobry,

mam pewien kłopot z rozliczeniem ZFŚS. Otóż nie wiem jak rozliczyć emerytów i emerytów pracujących. Emeryci, ci niepracujący juz u nas otrzymali pomoc finansową świąteczną-będę robic im PITy na koniec roku i nie wiem czy kwotę pomocy mam nanosic na PIT. Nie ma możliwości by potrącic z niej podatek a koleżanka obok twierdzi,że kwoty tej pomocy w ogóle nie uwzględniam w PIT (czyli dostali w prezencie i nie potrącam od tego żadnego podatku).Tak samo z tymi którzy pracują.Jednym słowem rozliczam tylko to co zostało wypłacone zanim przeszli na emeryturę. Mam wątpliwości co do tej interpretacji a nie wiem gdzie znaleźć przepisy, które mi potwierdzą lub wykluczą teorie koleżanki.

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11355 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 grudzień 2017 - 22:17

przepisy znajdziesz w ustawie o pdof, najlepiej od tego zacząć 

#10 Guest_Marzenka

Guest_Marzenka
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2017 - 07:24

Twoja koleżanka dobrze Ci mówi.Emerytom bez względu czy świadczą pracę czy nie do Pitów nie dolicza się swiadczen wypłaconych z ZFŚS.Wystawiając im PIT musisz sprawdzic od czego podatek został potrącony a od czego nie.Jeśli zdążysz do końca roku jeszcze wraz z wynagrodzeniem potracic podatek to ok ale jeśli nie zdążysz musisz im do Pita dodać w przychodzie kwotę nie wchodząca do limitu i dodać podatek który nie potracileś.

#11 Guest_Marta K.

Guest_Marta K.
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2017 - 10:52

Nie zgodzę się z przedmówczynią.Jeśli pracownik przeszedl na emeryturę prosto z Waszego zakładu rozliczasz tylko to co otrzymal do czasu emerytury.Jesli otrzymal po ustaniu zatrudnienia jakies świadczenie z ZFŚS to nie wykazujesz tego nigdzie bo w calosci kwota ta jest zwolniona z opodatkowania.W PIT wykazujesz tylko tą kwotę od której nie potrącono podatku z czasu pracy poza limit.Jeśli z kolei chodzi o emerytów pracujacych tzn rozwiazali stosunek pracy przeszli na emeryturę a następnie zawarli umowę o pracę z tym samym pracodawca wówczas rozliczasz fundusz w całości.Kwota 380 nadal jest aktualna a to co otrzyma jako pracujący emeryt podlega normalnemu opodatkowaniu.

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11355 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 grudzień 2017 - 19:16

Zwolnienie z pdof świadczeń dla emerytów /byłych pracowników/ o ile pamiętam jest do kwoty 2.280,- zł.

#13 Guest_Marta K.

Guest_Marta K.
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2017 - 08:28

Zgadza się.Znaczy to,że jeśli wartosc udzielonych swiadczen z ZFŚS po ustaniu zatrudnienia przekroczy 2280 zl bedzie trzeba takiemu emerytowi naliczyc od nadwyżki 10% podatku.

#14 Guest_Jakub

Guest_Jakub
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2017 - 08:32

A co z rozliczeniem emeryta który jest na etacie ale przed zatrudnieniem nie był pracownikiem zakladu?Tzn.zatrudnilismy emeryta który nigdy wcześniej nie było związany z naszym zakladem.Jaki limit go dotyczy?Czy swiadczenia są zwolnione z opodatkowania w jego przypadku aż do kwoty 2280 czy traktować go mimo faktu ze jest emerytem jak pracownika i stosować limit 380 zł?

#15 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2017 - 09:59

Jakub: Według mnie jest Twoim pracownikiem i stosujesz wobec niego kwotę wolną w wysokości 380zł rocznie

#16 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2017 - 10:56

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych;

art. 21 Wolne od podatku dochodowego są:

ust. 38 "świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280zł" (od 01.01.2018 r. - kwoty 3000zł).

ust. 67 "wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymywanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi" (od 01.01.2018 r. kwoty 1000zł).

Według mnie w momencie kiedy zatrudniamy emeryta (nie ważne czy to nasz były pracownik czy inny emeryt) to stosujemy zasady ujęte w art. 21 ust 67 ustawy, czyli kwotę wolną w wysokości 380zł rocznie (od 01.01.2018 będzie to 1000zł rocznie)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych