Skocz do zawartości


Przerwy na karmienie piersią - jak długo można korzystać


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Milena

Guest_Milena
  • Goście

Napisano 23 październik 2017 - 09:04

Dzień dobry, nasza pracownica korzysta z przerw na karmienie piersią dziecka w wieku 4 lat. Mamy wątpliwości co do tego. Co możemy zrobić w tej sytuacji?



#2 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 23 październik 2017 - 11:24

ewentualnie poprosić o zaświadczenie od lekarza, że nadal karmi. jeżeli nie będzie chciala go dostarczyć nic nie zrobisz. chyba że zwolnisz z jakiegoś powodu ......



#3 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14661 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 październik 2017 - 12:39

ewentualnie poprosić o zaświadczenie od lekarza, że nadal karmi. jeżeli nie będzie chciala go dostarczyć nic nie zrobisz. chyba że zwolnisz z jakiegoś powodu ......

Aga, weź ty się zastanów!!! zwolnić dziewczynę bo nie dostarczy zaświadczenia???? to proponujesz wymyślać powód???

oby ciebie ktoś też tak potraktował



#4 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14661 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 październik 2017 - 12:42

Dzień dobry, nasza pracownica korzysta z przerw na karmienie piersią dziecka w wieku 4 lat. Mamy wątpliwości co do tego. Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Pracownica ma prawo do przerw na karmienie i nie ma znaczenia, w jakim wieku są jej dzieci. Przepisy nie wiążą bowiem możliwości skorzystania z prawa do przerw w pracy z wiekiem dzieci, ale jedynie z faktem karmienia ich piersią przez pracownicę-matkę. W praktyce może się zdarzyć, że pracownica karmi nawet starsze dziecko niż trzylatek. Dlatego pracodawcy, którzy mają zastrzeżenia co do karmienia piersią dzieci, mogą żądać od pracownicy stosownego zaświadczenia lekarskiego. Obowiązek udowodnienia faktu karmienia dziecka spoczywa na pracownicy, która chce skorzystać z tego powodu z prawa do przerw w pracy (art. 6 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy).





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych