Skocz do zawartości


podatek od darowizny gotówki, szczegóły


wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_att

Guest_att
  • Goście

Napisano 21 październik 2017 - 15:17

Dzień dobry,

 

Darczyńcą ma być brat, aktualnie obywatel szwedzki (nie ma ob. polskiego) a obdarowaną ma zostać jego siostra, mieszkająca w Polsce i posiadająca obywatelstwo polskie.

1) Czy zgłoszenie SD-Z2 ma wykonać obdarowana do Naczelnika US właściwego dla jej miejsca zamieszkania?

2) Czy wpłata gotówki bezpośrednio na konto obdarowanej jest wystarczającym dowodem faktycznego wykonania darowizny? Bo przepis mówi o 'dowodzie przekazaniu środków na rachunek płatniczy nabywcy', natomiast potocznie mówi się o przelewie.



#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 21 październik 2017 - 16:36

ad. 1 tak

ad. 2 tak



#3 Guest_att

Guest_att
  • Goście

Napisano 22 październik 2017 - 10:01

ad. 1 tak

ad. 2 tak

A byłbyś tak miły i jakieś uzasadnienie/interpretację porzucił dot. tej drugiej kwestii? Albo chociaż opis podobnego przypadku?



#4 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 22 październik 2017 - 11:23

ILPB2/436-353/14-2/ES



#5 Guest_att

Guest_att
  • Goście

Napisano 22 październik 2017 - 12:40

ILPB2/436-353/14-2/ES

Dziękuję,

jednak w  tej interpretacji jest wskazane, że nastąpi przelew, a ja właśnie pytam o wpłatę gotówki na konto.



#6 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 22 październik 2017 - 13:18

ale w ustawie o spadkach i darowiznach masz wprost napisane:

Art. 4a.
1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz,
2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

Gdzie masz zapis, że musi to być przelew Z KONTA darującego??? Przekaz pocztowy jest typowym przykładem, gdy ktoś gotówkę wpłaca.



#7 Guest_att

Guest_att
  • Goście

Napisano 22 październik 2017 - 17:19

Przecież sam w pierwszym poście ten przepis zacytowałem i nawet wytłuściłem. O przelewie napisałem "w potocznym rozumieniu". Gdybym rozważał przekaz pocztowy też bym nie miał wątpliwości.

Ale jednak wpłata gotówki nie jest przekazem. Nie znam logiki fiskusa ani intencji ustawodawcy, dlatego dopytuję, bo rzecz idzie o kilkadziesiąt tysięcy podatku. A mogłoby się okazać, że np. na wydruku operacji w banku XYZ nie pojawią się dane wpłacającego i fiskus uzna, że nie ma dostatecznego dowodu, że ta wpłata pochodzi od tego darczyńcy i zażąda podatku.

 

Zupełnie na marginesie... przekaz pocztowy to a. ok. 1%, b. do kwoty 99,999 zł. c. nawet się nie chcę zastanawiać, czy np. euro przekażą czy inne korony czy rupie.

Zatem ponawiam prośbę o uzasadnienie.



#8 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11217 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 październik 2017 - 22:11

Przecież wpłacający gotówkę na rachunek osoby obdarowanej otrzymuje potwierdzenie wpłaty na rachunek, z pieczęcią bankowca i jego podpisem. I z danymi osoby wpłacającej.  



#9 Guest_att

Guest_att
  • Goście

Napisano 23 październik 2017 - 19:31

Przecież wpłacający gotówkę na rachunek osoby obdarowanej otrzymuje potwierdzenie wpłaty na rachunek, z pieczęcią bankowca i jego podpisem. I z danymi osoby wpłacającej.  

Oczywiście. Więc bez wątpienia znajdzie się gdzieś opis takiego przypadku albo interpretacja? Logika i widzimisia zawodzą często wobec litery prawa....



#10 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 24 październik 2017 - 14:24

tu jest strona z interpretacjami,korzystaj sip.mf.gov.pl



#11 paulanka

paulanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 122 postów

Napisano 03 listopad 2017 - 12:54

tak





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych