Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

KUPNO mieszkania

kredyt wkład własny konkubinat

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Alina

Guest_Alina
  • Goście

Napisano 20 październik 2017 - 08:46

Dzień dobry.

Sprawa dotyczy zakupu mieszkania przez osoby będące w związku nieformalnym.

Mój partner ma zdolność kredytową, ja natomiast mam wkład własny (darowizna od rodziców i zaoszczędzone środki). Jako, że ja zdolności nie mam i jedynie ją obniżam, jeśli chcielibyśmy wziąć kredyt razem (kończę studia, pracuje jedynie dorywczo i otrzymuje dość wysokie stypendium). Zdecydowaliśmy się więc, że partner weźmie kredyt (około 250 tys + 26 tys MDM), ja natomiast pokryje koszty wkładu własnego (ok 60 tys). Kosztami urządzenia się podzielimy. 

Jak uregulować to prawnie? Jeśli partner weźmie na siebie kredyt, przez 5 lat jest jedynym właścicielem mieszkania. Czy da się jakoś zabezpieczyć mój wkład, uregulować to jakoś prawnie? Jeśli umowę deweloperską i kredytową podpisuje mój partner, a zadatek i wkład jest mój, mam mu to przekazać jako darowiznę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

A.

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 20 październik 2017 - 09:14

Powiem tak: w moim przekonaniu najbezpieczniej byłoby, abyś w jakikolwiek sposób była jednak właścicielem tego mieszkania, choć w niewielkim procencie. Lepiej pożyczka a nie darowizna (przypominam o podatku!!!). 

#3 kawartt23

kawartt23

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 207 postów

Napisano 27 kwiecień 2018 - 11:53

Ostatnio znajomy polecił mi serwis, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o stanie faktycznym nieruchomości. Nieważne, czy z rynku wtórnego, czy od dewelopera. Pracownicy serwisu jadą na miejsce, robią zdjęcia, opisują wygląd nieruchomości, stan prawny, gdzie jest szkoła, przedszkole, najbliższy sklep, przychodnia lekarska itp. Na koniec przygotowują dokładny raport. I to za śmieszne pieniądze. Planuję skorzystać z ich oferty, może też o nich słyszeliście, to https://www.homescanner.pl/cennik

#4 pooll12

pooll12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 02 lipiec 2018 - 10:24

Sprawdź ofertę https://vantage-sa.p...we/wroclaw.html Jest to spółka , działająca w branży od ponad 10 lat. Jeśli szukasz odpowiedniego mieszkania to na pewno coś znajdziesz, w dobrej cenie.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kredyt, wkład własny, konkubinat

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych