Skocz do zawartości


zwolnienie ze świadczenia pracy a urlop wypoczynkowy


wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Zosia

Guest_Zosia
  • Goście

Napisano 18 październik 2017 - 10:41

dzień dobry,

jak prawidłowo napisać pracownikowi, że po wykorzystaniu urlopu zwalniamy go ze świadczenia pracy na podstawie art 362 kp, ale wcześniej na podstawie art 1671 kp wysyłamy go na należny mu urlop wypoczynkowy.

Czy powinnam umieścić konkretne daty zwolnienia ze świadczenia pracy, czy wystarczy informacja, że po wykorzystaniu całości przysługującego mu urlopu?

Co w sytuacji, gdy pracownik będąc na urlopie rozchoruje się i dostarczy L-4 a ja umieszczę konkretną datę zwolnienia ze świadczenia pracy, będę mu musiała wypłacić ekwiwalent za urlop?



#2 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14586 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 październik 2017 - 10:47

Zapisać właśnie tak jak proponujesz, konkretne daty.

Jak się rozchoruje no to wypłacisz ekwiwalent



#3 Guest_Zosia

Guest_Zosia
  • Goście

Napisano 18 październik 2017 - 11:02

okres wypowiedzenia trwa do 31.12.2017, a pracownik ma do wykorzystania cały urlop (26 dni), więc wyjdzie dosyć spora kwota. czy gdybym napisała w ten sposób:

 

na podstawie art. 1671  K.p. od dnia 23.10.2017r. udzielam Panu urlopu wypoczynkowego w przysługującym Panu wymiarze 26 dni. Po wykorzystaniu całości przysługującego Panu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 362 K.p. zwalniam Pana z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia, czyli do 31.12.2017r.

 

będzie to nieprawidłowe?

 

oczywiście mam świadomość, że pracownik i tak może mi dostarczyć L-4 na cały okres wypowiedzenia i wtedy będę już musiała wypłacić ekwiwalent



#4 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14586 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 październik 2017 - 11:30

Będzie OK



#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 październik 2017 - 11:37

Będzie OK

dziękuję bardzo za pomoc



#6 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14586 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 październik 2017 - 13:26

Proszę



#7 Guest_Dominika

Guest_Dominika
  • Goście

Napisano 31 październik 2017 - 15:13

Takie nurtujące mnie pytanie dotyczące tematu- jaka jest różnica pomiędzy wypłatą ekwiwalentu za 26 dni a wypłatą wynagrodzenia za urlop za 26 dni? Czy nie wychodzi na to samo? 

 



#8 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14586 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 31 październik 2017 - 16:06

Na nurtujące pytanie odpowiedź:jeśli jest stałe miesięczne wynagrodzenie, to jest - to samo.

#9 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 październik 2017 - 18:28

Finansowo powinno wyjść na to samo, ale "w naturze" skoro ktoś dostanie ekwiwalent to znaczy, że pracował i ma za to wynagrodzenie, a za niewykorzystany urlop swoją drogą ma należną kasę. 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych