Skocz do zawartości

Delegacje zagraniczne

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_księgowa

Guest_księgowa
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 22:43

Witam,

mam problem z rozliczeniem zaliczki na delegację zagraniczną pracownika. Pracownik był w podróży służbowej w Bułgarii. Zgodnie z oszacowaniem kosztów delegacji pracownik otrzymał zaliczkę w PLN na zakup biletów lotniczych oraz zaliczkę w walucie Euro zgodnie z przedstawionym szacunkiem. Po powrocie z podróży służbowej pracownik złożył rozliczenie pod którym załączył fakturę za hotel, której wartość była wyrażona w walucie bułgarskiej - w Lewach. Na fakturze brak przelicznika na EUR. I czy teraz tę fakturę, przykładowo 100 BGN (Lewy) powinnam przeliczyć na PLN po kursie średnim z dnia wypłacenia zaliczki, a następnie PLN przeliczyć na euro po kursie średnim z dnia wypłacenia zaliczki i w ten sposób rozliczyć delegację (w końcu pracownik otrzymał zaliczkę w PLN i EUR a nie w PLN i BGN) czy może w jakiś inny sposób - np. wymagać od pracownika informacji, po jakim kursie wymienił EUR na Lewy (wydruk z kantoru?) i taki kurs zastosować do przeliczenia Lewy na Euro?

Ktoś może pomóc jakie powinno być prawidłowe postępowanie w takiej sytuacji?

#2 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14680 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 październik 2017 - 06:54

Pewnie ktoś może pomóc.............podpisujesz się "księgowa"??? ;)  To ja nie chcę pomóc, zacznij od rozporządzenia i komentarza do tegoż.

#3 Guest_księgowa

Guest_księgowa
  • Goście

Napisano 18 październik 2017 - 19:28

w rozporządzeniu jest, że pracownik otrzymuje zaliczkę na delegację zagraniczną w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji kosztów - która była w euro. W takiej walucie została ona wypłacona. Pracownik wydał zaliczkę w innej walucie (w lewach). W rozporządzeniu mamy "Rozliczenie kosztów podróży zagranicznej jest dokonywane w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej, według średniego kursu z dnia jej wypłacenia".

1. w walucie zaliczki, czyli w euro - ale nie wiem czy najpierw mam przeliczyć lewy na złotówki wg średniego kursu z dnia wypłacenia zaliczki a potem z pln na euro wg średniego kursu z dnia wypłacenia zaliczki???

2. w walucie wymienialnej, czyli w lewach - ale czy jak pracownik otrzymał przykładowo zaliczkę 100 euro, a wydał faktycznie 1000 lew, to muszę przeliczyć na złotówki zaliczkę 100 euro, przeliczyć na złotówki faktyczny wydatek 1000 lew, i różnicę w złotówkach oddać pracownikowi?

P.S. Rozporządzenie czytałam ale nie mogę niestety znaleźć w nim odpowiedzi na moją wątpliwość a myślę, że te forum służy temu, żeby poznać zdanie innych i uzyskać pomoc i chyba robienie takich przytyków nie wnosi nic do dyskusji.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych