Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiany w VAT od 2018 roku - mechanizm podzielonej płatności


wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy
 • 197364 postów

Napisano 17 październik 2017 - 09:38

Podatek od towarów i usług zapewnia budżetowi państwa największe wpływy spośród dochodów podatkowych. Jednocześnie jest podatkiem najbardziej podatnym na wyłudzenia. Wprowadzone dotychczas konstrukcje "uszczelniające" takie jak np. mechanizm odwrotnego obciążenia mające zapewnić więcej wpływów z podatku VAT, okazały się niewystarczające. W celu uszczelnienia podatku VAT, od 1 kwietnia 2018 r. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić kolejne rozwiązanie prawne - mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment).

Powrót do artykułu: Zmiany w VAT od 2018 roku - mechanizm podzielonej płatności

#2 Guest_Marek Promyk

Guest_Marek Promyk
 • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 09:38

Czy w kwestii optymalizacji kosztów, ktoś z Państwa korzystał może z tych rozwiązań? software-management.pl Ciekawi mnie, czy naprawdę oszczędności są tak duże, jak obiecują.

#3 ArturArturro88

ArturArturro88

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 3 postów
 • LokalizacjaPoznań

Napisano 17 październik 2017 - 09:45

Ponawiam. Też jestem ciekaw.. :)#4 Guest_Fizyk

Guest_Fizyk
 • Goście

Napisano 12 grudzień 2017 - 23:49

To wprost niewiarygodne, jak ludzie uwielbiają komplikować sobie życie, a podatek VAT jest tego chyba najlepszym przykładem. Z samej definicji VAT ma być neutralny w całym procesie przetwórczym dla wszystkich podmiotów od samego początku do sprzedaży towaru odbiorcy końcowemu, który po prostu podatek płaci w cenie towaru. Ilu producentów po drodze VAT naliczy i odliczy w teorii nie ma żadnego znaczenia - dokładnie taka sama kwota która jest przez jednego producenta naliczona - drugi producent odlicza. Państwo z tego nie ma ani grosza, nie licząc koszmarnych strat na próby utrzymania kontroli nad tymi bezwartościowymi przepływami. Jedynym prawdziwym powodem wprowadzenia tego mechanizmu może być tylko jedno: mechanizm ten pozwala na stosunkowo łatwe oszustwo polegające na odzyskaniu od państwowego pośrednika nienależnego zwrotu podatku przez świadomych takiej możliwości oszustów . Po co bawić się we włamania do banków, po co próbować fałszować banknoty - wystarczy podstawić fiskusowi fałszywe faktury zakupu i fiskus żywą, prawdziwą gotówką zapłaci. A uciec w każdym z wariantów i tak jakoś trzeba... Jak z tego wybrnąć - najprostszą z możliwych metod. Nie żadne split paymenty, nie żadne odwrócone VATy, nie żadne idiotyczne JPKi, których konstrukcja od razu byłą planowana, żeby niczego nie znaleźć. Najprostszą metodą załatwiającą problem jest likwidacja państwowego pośrednika w obrocie podatku. Skoro VAT z założenia w obrocie między przedsiębiorstwami ma nie przynosić Państwu dochodu - niech go po prostu firmy między sobą nie płacą ! Tak już było przed Balcerowiczem. Podatek ma płacić odbiorca końcowy w sklepie detalicznym. W ten sposób nikt niczego nie ukradnie a kontrola będzie tylko dotyczyć uprawnienia do zakupu bez podatku w obrocie między firmami. Czy będą nadużycia - będą tak jak dzisiaj, ale nikt miliardów nie ukradnie, bo ich nie będzie w obiegu. Dlaczego się tego nie robi ? Ja znam dwie możliwe odpowiedzi. Nie wiem która lepsza. Albo rządzący kompletnie nie rozumieją mechanizmu VAT i nie znają elementarnej matematyki, albo komuś zależy na łowieniu w mętnym stawie... Tertium non daturDodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych