Skocz do zawartości

przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 październik 2017 - 17:23

Witam,

mamy w naszej firmie zatrudnioną osobę na umowę o pracę jednakże nie jest to jej główna umowa. Zatrudniona ona jest w innej firmie i główne dochody pochodzą właśnie z tego drugiego miejsca pracy. W tym mc-u po puszczeniu Zusów,otrzymałam pismo z ZUS informujące, że w/w pracownik przekroczył roczną podstawę wymiaru składek i w związku z tym muszę dokonać korekty RCA w/w pracownika oraz analogicznie dokonać korekty DRA.Naliczone zostały Mu składki emerytalna i rentowa a już nie powinny. Ubezpieczony nie poinformował nas o przekroczeniu a w naszym zakładzie od momentu zatrudnienia do teraz zarobił ledwo 3000 zł. Teraz mam pytanie odnośnie podstawy składki zdrowotnej bo ona ulegnie zmianie. Jak mam policzyć podstawę składki zdrowotnej korygowanego mc skoro składka emerytalna i rentowa jest 0.00? Czy mam odjąć od wynagrodzenia brutto tylko chorobową i od tego liczyć podstawę zdrowotnej?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 październik 2017 - 21:02

Bardzo proszę o pomoc.Do tego jeszcze dochodzi problem podatku.Podatek nie został jeszcze wpłacony do US wiec jest czas na jego poprawienie a nie wiem jak się do tego zabrać.Może podanie konkretnych kwot będzie pomocne?

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11212 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 październik 2017 - 21:50

Co do nowej kwoty składki zdrowotnej dobrze napisałaś, od przychodu odejmujesz składkę chorobową i masz nową podstawę składek zdrowotnych.

Zaliczki na pdof z tamtej listy płac nie poprawiałabym, tylko rozliczyłabym nadpłatę składek w nowej liście płac z bieżącą datą.  

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 07:35

Witam ponownie,sprawdziłam właśnie raz jeszcze RCA.. Wspomniany pracownik nie ma odciaganej składki chorobowej. Jak zatem mam Mu policzyć podstawę zdrowotnej? Wynagrodzenie brutto 1100,94 zł. Skoro mam zastosować zerową podstawę składki emeryt i rent to zdrowotną mam liczyc jako 1100,94 x 9% i odpowiednio 7,75%? W piśmie z ZUS widnieje informacja że podstawa na ub. emeryt. i rent. którą powinnam zadeklarować w okresie rozliczeniowym tj. sierpniu w którym nastapiło przekroczenie rocznego ograniczenia podstawy wymiaru to 915,23.Nie wiem skąd sie wzięła ta kwota skoro mam miec zerową podstawę...Muszę zrobic korektę a totalnie się pogubiłam.Prosze o pomoc.

#5 Guest_dorota

Guest_dorota
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 12:59

jest na umowie o pracę i nie ma odciąganej składki chorobowej?

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 16:11

Nie ma ponieważ jest członkiem Rady Nadzorczej naszej firmy. Podlega tylko obowiązkowej emerytalnej i rentowej oraz zdrowotnej.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 16:23

Dzwoniłam do ZUS z toku rozmowy wyjawił się kluczowy wątek. Otóż te 915,23 zł to podstawa składki emeryt.i rent. ustalona przez ZUS w miesiącu sierpniu a zatem w mc przekroczenia rocznego wymiaru skladki. Jest to kwota mniejsza niż 1100,94 zł ponieważ prawdopodobnie z racji dodatkowo prowadzonej przez w/w osobę działalności gospodarczej mógł on uzyskać dochód w trakcie miesiąca co spowodowało przekroczenie. Niestety ani ubezpieczony ani ZUS nie poinformował nas o tym fakcie więc składki zostały naliczone i zapłacone od kwoty 1100,94 z tego tytułu w ZUSIE mamy nadpłatę składek. Na dodatek w mc wrzesniu już powinnam zastosować zerową podstawę składek emeryt. i rentowej i odpowiednio ustalić podstawę zdrowotnej ale ze nadal nie miała informacji o przekroczeniu tak i tym razem składki poszły od kwoty 1100,94 zł. Finał jest taki,że muszę zrobić korektę zarówno sierpnia z podstawą ustalona przez ZUS tj.915,23 zł i korektę wrześniową z podstawą 0,00. Podatek również jest niewłaściwie policzony z racji składki zdrowotnej ale to podobno będę mogła wyprostować sobie na koniec roku Pitem i mam teraz nic nie robić z zaliczkami. Pozostał problem zwrotu nadpłaconych składek.Chyba najlepiej byłoby jak wspomniała "koleżanka" rozliczyć nadpłatę na nowej liście.Tylko mam jeszcze jedną wątpliwość-zwrot nadpłaty traktowany jest jako przychód ubezpieczonego. Czy zatem ustalając w kolejnym mc podstawę składki zdrowotnej muszę kwotę zwrotu dodać do brutta i z tego liczyć zdrowotną?

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 18:00

i jeszcze jedno: podstawa składki emeryt. i rent. w sierpniu ustalona została jako 915,23 zł czy wobec tego ustalając podstawę zdrowotnej za mc sierpień odejmuję składki społeczne od kwoty 915,23 czy od brutto 1100,94? coś mi tam świta, że zdrowotną przy przekroczeniu liczy się od brutta?wówczas składki spoleczne będą niższe niż zostały potrącone ale zdrowotna będzie w kwocie wyższej niż potrącona. Chyba dobrze to rozumuję...

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11212 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 październik 2017 - 18:12

Nie ma ponieważ jest członkiem Rady Nadzorczej naszej firmy. Podlega tylko obowiązkowej emerytalnej i rentowej oraz zdrowotnej.

I ta osoba naprawdę jest zatrudniona na umowę o pracę jako członek RN ?

Nigdy się z tym nie spotkałam.

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11212 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 październik 2017 - 18:20

"Tylko mam jeszcze jedną wątpliwość-zwrot nadpłaty traktowany jest jako przychód ubezpieczonego. Czy zatem ustalając w kolejnym mc podstawę składki zdrowotnej muszę kwotę zwrotu dodać do brutta i z tego liczyć zdrowotną?" - nie, tego nie dodajesz. W korektach RCA wyjdzie kwota nadpłaty składek społecznych i niedopłaty składek zdrowotnych. 

Robisz nową listę płac, w której przychodem będzie kwota nadpłaconych składek, od tego liczysz zaliczkę na pdof , od której normalnie odejmujesz 7,75 % podstawy i pobierasz resztę składki zdrowotnej.

Tej listy w raporcie RCA za bieżący miesiąc nie wykazujesz, bo przecież to jest w korektach za sierpień i wrzesień.   

#11 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11212 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 październik 2017 - 18:23

"coś mi tam świta, że zdrowotną przy przekroczeniu liczy się od brutta?wówczas składki spoleczne będą niższe niż zostały potrącone ale zdrowotna będzie w kwocie wyższej niż potrącona. Chyba dobrze to rozumuję..." - dobrze ci świta, nową składkę zdrowotną za sierpień liczysz od brutto minus nowe składki społeczne. 

#12 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3292 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 18 październik 2017 - 07:11

http://www.serwisbud...acownikowi.html

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 październik 2017 - 07:59

Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc. Jesteście nieocenieni!

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 październik 2017 - 09:24

To znowu ja. Mam jeszcze pytanie dotyczące rozliczenia nadpłaconych składek-policzyłam sobie kwotę do zwrotu jaką muszę wypłacić pracownikowi ale jak teraz formalnie mam to ogarnąć.

Robisz nową listę płac, w której przychodem będzie kwota nadpłaconych składek, od tego liczysz zaliczkę na pdof , od której normalnie odejmujesz 7,75 % podstawy i pobierasz resztę składki zdrowotnej.

Tej listy w raporcie RCA za bieżący miesiąc nie wykazujesz, bo przecież to jest w korektach za sierpień i wrzesień.   

Wiem, że łącznie z obu mcy mam powiedzmy 214 zł do zwrotu. Pracownik ten otrzymuje od nas wynagrodzenie wraz z końcem mc. Jak powinnam teraz Mu tą kwotę zwrócić na konto? Jako dodatkowy składnik?

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11212 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 październik 2017 - 10:43

Możesz mu zwrócić przelewem teraz, nie trzeba czekać aż do wypłaty poborów. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych