Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ryczałt - szczegóły

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jarkoo87

Jarkoo87

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 październik 2017 - 16:11

Mnóstwo tematów o ryczalcie - wiem- lecz mimo to mam kilka dodatkowych pytań.
Prowadzę działalność od 14 kwietnia tego roku. Pracuje na umowę o pracę pełen etat. W związku z tym place zus w postaci składki zdrowotnej około 297 zł.
Składkę tę odprowadzilem w maju za kwiecień. W kwietniu nie miałem żadnego przychodu. Czy składkę zdrowotną odliczam na koniec kwietnia? W kwietniu nie płaciłem zusu tylko w maju za miesiąc poprzedni.
Idąc dalej. W styczniu będę płacić za miesiąc grudzień. Jak wygląda ostatnie rozliczenie za grudzień?
Z racji że jest to nowa działalność a przychody miesięczne nie przekraczają 5 tys zł miesiąc w miesiąc po obliczeniu 3 procent od handlu i odjeciu składki zdrowotnej w kwocie 255,99 jestem co miesiąc na minusie. Rozumiem że comiesięczne minusy sumuja się.
Zalozny że na koniec roku licząc grudzień wychodzi mi około - 500 zł. Czy dostanę jakiś zwrot podatku? Czy nie dostanę nic i w kolejnym roku będę mógł dalej sumowac te minusy?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11217 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 październik 2017 - 22:08

Zwrotu podatku z tytułu dg nie dostaniesz, bo w trakcie roku nie płaciłeś żadnego z dg.

Ale rozliczając przychody z etatu w PIT-37 masz prawo odjąć od wyliczonego podatku składki zdrowotne nie tylko podane w PIT-11, ale także te nieodliczone z działalności. Oczywiście tylko do wysokości podatku z etatu. Więc może  jakiś zwrot tu się przytrafi :)

Na nowy rok te minusy nie przechodzą.  

#3 Guest_Jarkoo87

Guest_Jarkoo87
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 15:46

Rozumiem po części chociaż gdzieś na forum czytałem że ktoś dostał zwrot. Może w ten sposób który opisujesz. A co do obliczania podatku to rozpoczynając w kwietniu załóżmy miałem przychód 1000 zł a zus za kwiecień płaciłem w maju to jak obliczyć podatek

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11217 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 październik 2017 - 18:29

Odliczeniu podlegają składki zapłacone, więc dopiero licząc podatek za maj mogłeś je odliczyć. 

A podatek za kwiecień liczy się najprościej jak można, bo przychód x 3 %. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych