Skocz do zawartości

SODiR- PFRON

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 październik 2017 - 16:27

Witam,

pierwszy raz chce się starać o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z racji osiągniętego wskaźnika 6 %, nigdy tego nie robiłam. Czy osoby doświadczone mogą mi podpowiedzieć od czego mam zacząć? Jakie dokumenty powinnam złożyć? Czy pierwszy raz wniosek mogę złożyć przez aplikację SODiR czy w wersji papierowej?

#2 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 16 październik 2017 - 06:20

Pierwszy wniosek - zgłoszeniowy - w wersji papierowej, elektronicznie można po uzyskaniu identyfikatora PFRON. Na stronie PFRON w zakładce dla pracodawców są informacje, kiedy można się starać o dofinansowanie (efekt zachęty!) i jakie dokumenty złożyć z pierwszym wnioskiem.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 październik 2017 - 16:03

A jeżeli we wniosku Wn-D poz. 39 jest mniejsza od poz. 41 to w ogóle mogę się starać o dofinansowanie? Czy składając wniosek za okres 09-2017 mogę starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnych zatrudnionych w latach 2013-2016, czy to tylko dla nowo zatrudnionych (na bieżąco)? Wcześniej na nikogo nie składałam wniosków gdyż nie osiągałam wskaźnika 6 %.

#4 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 12:59

Można występować o dofinansowanie jeżeli poz. 39 jest mniejsza od 41, ale dla nowo zatrudnionych musi być wykazany efekt zachęty jakościowy, tzn. z art. 26 b ust. 4 i 5 ustawy o rehabilitacji - zatrudnienie pracownika na to samo stanowisko, które zostało zwolnione w warunkach z art. j.w.

Co do wcześniej zatrudnionych, to należy zbadać, czy wystąpił efekt zachęty na moment ich zatrudnienia (spełnienie warunku 39>41). 

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 19:48

Dorka proszę Cie o pomoc, do pfron niestety nie mogę się dodzwonić. Moja sytuacja jest następująca:

zatrudniam 5 os.niepełnosprawnych: 1-szy od 03.2013, 2-gi od 04.2014, 3-ci od 06.2015, 4-ty od 01.2016 i 5-ty od 08.2017. Dopiero za miesiąc wrzesień osiągnęłam wskaźnik 6%. W przypadku pierwszych 4 os. przeliczajac stan zatrudnienia  na moment ich zatrudnienia nastąpił ogólny wzrost zatrudnienia czyli wystąpił efekt zachety? Zatrudniając ostatnia osobe niepełnosprawną w sierpniu nie nastąpił ogólny wzrost zatrudnienia czyli brak efektu zachety? Za miesiac wrzesnien poz. 39 jest mniejsza od pozycji 41  o 10 osób, czy mogę wystąpić o jakieś dofinansowanie?

#6 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 19 październik 2017 - 07:10

O dofinansowanie można wnioskować bez względu na to, czy w miesiącu za który składasz pierwszy wniosek wystąpił efekt zachęty - wcześniej zatrudnieni pracownicy, na których wnioskujesz o dofinansowanie muszą być zatrudnieni w warunkach efektu zachęty (dokumenty z wyliczeniami warto sobie przygotować, bo PFRON w ostatnim czasie to sprawdza, i potrafią wezwać do zwrotu dofinansowania bez sprawdzenia czy jest to zasadne), a pracownika zatrudnionego we wrześniu wykazujesz w pozycji 36 na Wnd, jako nowo zatrudnionego, ale jeżeli nie ma wzrostu zatrudnienia (lub nie możesz wykazać efektu zachęty metodą jakościową), to nie występujesz o dofinansowanie tylko dla tego jednego.

Jeżeli masz problem z dodzwonieniem się na infolinię PFRON, to spróbuj zadać pytanie mailem na kontakt w sprawie sod - odpowiadają zazwyczaj w miarę szybko.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 październik 2017 - 20:32

O dofinansowanie można wnioskować bez względu na to, czy w miesiącu za który składasz pierwszy wniosek wystąpił efekt zachęty - wcześniej zatrudnieni pracownicy, na których wnioskujesz o dofinansowanie muszą być zatrudnieni w warunkach efektu zachęty (dokumenty z wyliczeniami warto sobie przygotować, bo PFRON w ostatnim czasie to sprawdza, i potrafią wezwać do zwrotu dofinansowania bez sprawdzenia czy jest to zasadne), a pracownika zatrudnionego we wrześniu wykazujesz w pozycji 36 na Wnd, jako nowo zatrudnionego, ale jeżeli nie ma wzrostu zatrudnienia (lub nie możesz wykazać efektu zachęty metodą jakościową), to nie występujesz o dofinansowanie tylko dla tego jednego.

Jeżeli masz problem z dodzwonieniem się na infolinię PFRON, to spróbuj zadać pytanie mailem na kontakt w sprawie sod - odpowiadają zazwyczaj w miarę szybko.

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych