Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ochrona przedemerytalna od 1 października 2017 r.


wróć do serwisu Kadry 29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 515750 postów

Napisano 14 październik 2017 - 10:37

Pracodawca nie może zwolnić pracownika, który osiągnął wiek emerytalny i ma prawo do emerytury. W związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r., obniży się również wiek pracowników, w którym wchodzą oni w okres ochrony przedemerytalnej i wyniesie: 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn.

Powrót do artykułu: Ochrona przedemerytalna od 1 października 2017 r.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 październik 2017 - 10:37

Co w przypadku kiedy wiek emerytalny osiąga się w czasie okresu wypowiedzenia.? Czy pracodawca może zwolnić takiego pracownika ?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 październik 2017 - 10:50

Co w przypadku kiedy wiek emerytalny osiąga się w czasie okresu wypowiedzenia.? Czy pracodawca może zwolnić takiego pracownika ?

Niestety, może zwolnić.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 październik 2017 - 21:52

renta I grupa wiek 62 lata bez zatrudnienia ,czy ZUS może odebrać rentę.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 październik 2017 - 10:09

renta I grupa wiek 62 lata bez zatrudnienia ,czy ZUS może odebrać rentę.

ZUS ma prawo odebrać rentę, jeśli stwierdzi że rencista może podjąć pracę zarobkową, bez uszczerbku dla zdrowia.

#6 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 27 październik 2017 - 11:31

Niestety, może zwolnić.

Błąd. Jeżeli trwa jeszcze okres wypowiedzenia to do rozwiązania umowy nie dojdzie, ale moim zdaniem pracownik powinien wystąpić z pismem do pracodawcy. Nie wystarczy wiek emerytalny ale prawo do przejścia na emeryturę (spełnienie wszystkich warunków np. lata pracy)



#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 październik 2017 - 11:54

Błąd. Jeżeli trwa jeszcze okres wypowiedzenia to do rozwiązania umowy nie dojdzie, ale moim zdaniem pracownik powinien wystąpić z pismem do pracodawcy. Nie wystarczy wiek emerytalny ale prawo do przejścia na emeryturę (spełnienie wszystkich warunków np. lata pracy)

Z jakim pismem do pracodawcy? O co ma prosić pracodawcę?Wyrażaj się jasno, a nie pisz "błąd".

#8 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 27 październik 2017 - 12:58

Błąd. Jeżeli trwa jeszcze okres wypowiedzenia to do rozwiązania umowy nie dojdzie, ale moim zdaniem pracownik powinien wystąpić z pismem do pracodawcy. Nie wystarczy wiek emerytalny ale prawo do przejścia na emeryturę (spełnienie wszystkich warunków np. lata pracy)

 


Czyj błąd?

 

Art. 39 kodeksu pracy mówi wyłącznie o wypowiedzeniu, pracownik nie podlega tu ochronie bezwzględnej (inaczej niż np. w art. 177 kp) - jeżeli wypowiedzenie wręczone zostało przed datą rozpoczęcia ochrony, to do rozwiązania umowy dojdzie nawet w przypadku, kiedy w trakcie biegu wypowiedzenia pracownik wejdzie w okres ochronny. Dla przykładu - wyrok SN III PK 94/05.



#9 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 24 listopad 2017 - 10:38

A czy można wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas określony z pracownicą w wieku 58 lat. Umowa zawarta jest na rok od 01.11.2017 do 31.10.2018



#10 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17049 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 listopad 2017 - 10:39

Nie,



#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 16:04

Czy mogę iść na zasiłek przedemerytalny z zasiłku dla bezrobotnych w wieku 56 lat

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2017 - 13:37

Czy mogę iść na zasiłek przedemerytalny z zasiłku dla bezrobotnych w wieku 56 lat

A to zależy, jaki masz staż pracy i czy jesteś kobietą czy mężczyzną.

#13 Guest_Ryszard

Guest_Ryszard
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2017 - 10:47

Czy w wieku 62 lat i przepracowaniu 42 lat mogę otrzymać świadczenie przedemerytalne w przypadku utraty pracy nie z winy pracownika ?

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 11:44

Czy w wieku 62 lat i przepracowaniu 42 lat mogę otrzymać świadczenie przedemerytalne w przypadku utraty pracy nie z winy pracownika ?

Możesz, po co najmniej półrocznym pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych.

#15 Guest_Marla

Guest_Marla
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 14:21

W 2013 w wyniku restrukturyzacji zwolniono mnie wraz z innymi pracownikami z pracy (byłam w wieku 53 lata i 31 lat pracy). Z braku możliwości otrzymania zatrudnienia w kraju, wyjechałam do U.K., gdzie pracuję ponad 3 lata. W styczniu skończę 58 lat i chcę wrócić do kraju. Czy będę mogła ubiegać się o zasiłek przedemerytalny.

#16 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17049 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 grudzień 2017 - 14:30

Zasiłek/świadczenie przedemerytalne otrzymuje ten kto został zwolniony z pracy z przyczyn pracodawcy i dopiero po okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych



#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2017 - 09:40

Czy pracownik na umowie terminowej rowniez podlega ochronie przedemerytalnej do momentu wygasniecia terminu umowy?

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2017 - 11:01

Czy pracownik na umowie terminowej rowniez podlega ochronie przedemerytalnej do momentu wygasniecia terminu umowy?

Tak, również podlega ochronie.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2017 - 03:22

Czy pracownik na umowie terminowej również podlega ochronie przedemerytalnej jeżeli jego umowa kończy się trzy lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2017 - 07:43

Tak, podlega.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych