Skocz do zawartości

POMOCY darowizna a zachowek

darowizna wkład mieszkaniowy

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 październik 2017 - 15:14

Witam. Proszę o pomoc, w 2006r zmarł mój Tata który był  właścicielem wkładu mieszkaniowego i głównym najemcą  mieszkania spółdzielczego lokatorskiego. Po śmierci Taty wystąpiłem do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Decyzją sądu w 2007r Mama i ja zostaliśmy właścicielami wkładu mieszkaniowego w wartościach jak określa prawo. Mama w dniu 04.04.2007r przepisała swoją część wkładu na mnie wyłączając go z masy spadkowej, od tego momentu ja stałem się właścicielem całego w/w wkładu i głównym najemcą lokalu. w 2008r wykupiłem mieszkanie na własność. Dnia 04,03,2017r Mama zmarła nie pozostawiając po sobie testamentu ani żadnych aktywów, Mama miała dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa które teraz przypomniały sobie o spadku i zachowku. Czy w/w darowizna lub mieszkanie może być brana pod uwagę w temacie spadku lub zachowku. Nadmieniam że dzieci z pierwszego małżeństwa mojej Mamy nigdy się nie interesowały Jej bytem czy stanem zdrowia --
Z poważaniem Dariusz

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 15 październik 2017 - 11:59

Dzieci z pierwszego małżeństwa Twojej mamy mają prawo do zachowku. Bez znaczenia jest czy się mamą interesowały czy nie. Mam mogła je wyłączyć ze spadku poprzez wydziedziczenie ( w szczególnych przypadkach).

#3 Darekkapsel

Darekkapsel

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaŁÓDŹ

Napisano 15 październik 2017 - 16:27

Dzieci z pierwszego małżeństwa Twojej mamy mają prawo do zachowku. Bez znaczenia jest czy się mamą interesowały czy nie. Mam mogła je wyłączyć ze spadku poprzez wydziedziczenie ( w szczególnych przypadkach).

Bardzo dziękuję za zainteresowanie moją sprawą. Jeśli się orientujesz to proszę odpisz czy zachowek będzie brany od kwoty darowizny (wkład mieszkaniowy) czy od mieszkania które wykupiłem na własność

#4 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 15 październik 2017 - 19:28

Od całej wartości spadku. Wartość wylicza się wg cen dzisiejszych ale na dzień dokonania darowizny. Czyli na Twoim przykładzie obliczą ile wkład wynosiłby wg obecnych cen.

#5 cz.roma

cz.roma

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 23 październik 2017 - 20:03

1 Zachowek jest  na żądanie uprawnionego

2 Niech każdy poda, jakiej kwoty domaga

3 Po 1/6

4 Podstawa do wyliczenia 1/6:

wartość aktywów ( 0 zł ) - koszty opieki ( jeżeli nie były pokryte z majątku mamy ) + wartość darowizny

5 Wartość darowizny = wartość wkładu w chwili darowania (ale mogą domagać urealnienia siły nabywczej  tej kwoty )

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych