Skocz do zawartości

POMOCY darowizna a zachowek

darowizna wkład mieszkaniowy

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 październik 2017 - 15:14

Witam. Proszę o pomoc, w 2006r zmarł mój Tata który był  właścicielem wkładu mieszkaniowego i głównym najemcą  mieszkania spółdzielczego lokatorskiego. Po śmierci Taty wystąpiłem do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Decyzją sądu w 2007r Mama i ja zostaliśmy właścicielami wkładu mieszkaniowego w wartościach jak określa prawo. Mama w dniu 04.04.2007r przepisała swoją część wkładu na mnie wyłączając go z masy spadkowej, od tego momentu ja stałem się właścicielem całego w/w wkładu i głównym najemcą lokalu. w 2008r wykupiłem mieszkanie na własność. Dnia 04,03,2017r Mama zmarła nie pozostawiając po sobie testamentu ani żadnych aktywów, Mama miała dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa które teraz przypomniały sobie o spadku i zachowku. Czy w/w darowizna lub mieszkanie może być brana pod uwagę w temacie spadku lub zachowku. Nadmieniam że dzieci z pierwszego małżeństwa mojej Mamy nigdy się nie interesowały Jej bytem czy stanem zdrowia --
Z poważaniem Dariusz

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 15 październik 2017 - 11:59

Dzieci z pierwszego małżeństwa Twojej mamy mają prawo do zachowku. Bez znaczenia jest czy się mamą interesowały czy nie. Mam mogła je wyłączyć ze spadku poprzez wydziedziczenie ( w szczególnych przypadkach).

#3 Darekkapsel

Darekkapsel

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaŁÓDŹ

Napisano 15 październik 2017 - 16:27

Dzieci z pierwszego małżeństwa Twojej mamy mają prawo do zachowku. Bez znaczenia jest czy się mamą interesowały czy nie. Mam mogła je wyłączyć ze spadku poprzez wydziedziczenie ( w szczególnych przypadkach).

Bardzo dziękuję za zainteresowanie moją sprawą. Jeśli się orientujesz to proszę odpisz czy zachowek będzie brany od kwoty darowizny (wkład mieszkaniowy) czy od mieszkania które wykupiłem na własność

#4 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 15 październik 2017 - 19:28

Od całej wartości spadku. Wartość wylicza się wg cen dzisiejszych ale na dzień dokonania darowizny. Czyli na Twoim przykładzie obliczą ile wkład wynosiłby wg obecnych cen.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych