Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wypowiedzenie najmu mieszkania

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 levider

levider

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 11 październik 2017 - 11:39

Witam
Wynajmuję mieszkanie na czas określony - 12msc, przez jakieś 2 tyg.
Za jakiś czas (nie wiem jeszcze kiedy dokładnie, zapewne 1/2msc) planuję zerwać tę umowę.
Chciałbym dowiedzieć się czy nie będę miał później jakichś problemów i nieprzyjemności

Dodatkowo
1. W mieszkaniu są karaluchy, konkretnie w kuchni. Biegaja sobie po szafkach
2. Dane z umowy nie pokrywają się z tym prawdziwymi informacjami tzn
-konto bankowe w umowie jest zupełnie inne od tego na które mam przelać pieniądze
-w umowie są dwie różne ceny za wynajem miesięczny. Jedna prawidłowa, druga nie.

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 11 październik 2017 - 12:43

Umowę na czas określony - a taką masz - da się wypowiedzieć TYLKO w ściśle określonych warunkach:

1. art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego, "jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie" - masz taki zapis w umowie???

2. art. 664 § 2 K.c. oraz 682 K.c. jeśli lokal ma wady rzeczy najmowanej, których nie usunął wynajmujący w odpowiednim czasie lub gdy wady takie nie dadzą się usunąć lub gdy lokal ma wady  zagrażające zdrowiu najemcy - raczej nie widzę w Twoim opisie takich rzeczy, karaluchy da się usunąć

Błędne zapisy w umowie co do ceny nie są podstawą wypowiedzenia ( a nie zerwania!) umowy. Co do zasady jeśli umowę wypowiesz jednostronnie i opuścisz lokal właściciel ma prawo żądać od Ciebie zapłaty czynszu za cały okres trwania najmu i... generalnie sprawę wygra (na pierwszy rzut oka).

#3 levider

levider

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 12 październik 2017 - 07:19

Wątpię czy da się usunąć te karaluchy. To budynek ponad 14-piętrowy i zapewne są na każdym z nich poruszając się po rurach.

Trzeba by ewakuować cały budynek gdzie żyje sporo ludzi i dopiero. Raczej wątpliwe do zrealizowania

A jak wiadomo takie robactwo może dostać się do jedzenia itp.

Już nie mówiąc o tym, że wynajmujący o tym nie wspomniał

"Błędne zapisy w umowie co do ceny nie są podstawą wypowiedzenia ( a nie zerwania!) "

Nie rozumiem.. Są podstawą do wypowiedzenia, tak?

#4 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 12 październik 2017 - 07:26

Błędne zapisy w umowie co do ceny nie są podstawą wypowiedzenia.

A co do karaluchów to napisz do wynajmującego pismo z wnioskiem o ich usunięcie.

#5 levider

levider

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 12 październik 2017 - 07:32

Liczyłem, że karaluchy mogą być moim haczykiem :x

W umowie mam, że mogę rozwiązać umowę jeżeli znajdę innego lokatora. No ale pewnie to trochę czasu zajmie

#6 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 12 październik 2017 - 10:21

Karaluchy mogą być powodem wypowiedzenia, ale trzeba mieć ku temu odpowiednie dowody:

a. zdjęcia ( z datą, ilością)

b. świadków

c. napisać do właściciela z wnioskiem o usunięcie i wyznaczenie na to terminu

bo w razie sprawy w sądzie o zapłatę czynszu to Ty musisz udowodnić, że był wystarczający powód wypowiedzenia.

#7 levider

levider

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 12 październik 2017 - 18:52

Okey. Dzięki za informacje :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych