Skocz do zawartości

Problem z aktem zgonu do działu spadku

spadek dział spadku akt zgonu

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 10 październik 2017 - 16:19

Po zakończonej sprawie spadkowej założyłam sprawę o dział spadku. Jednym ze spadkobierców jest mój kuzyn, którego wcale nie znałam. Kuzyn zmarł w Danii (informacje uzyskałam od rodziny). W Polsce jest osobą nadal żyjącą - nikt nie wpisał jego aktu zgonu do polskich ksiąg. Miał on dwoje dzieci.

Moja sprawa o dział spadku stanęła w miejscu, gdyż nie mogę w żaden sposób uzyskać aktu zgonu, żeby przeprowadzić po nim postępowanie spadkowe, Pisałam do konsula do Kopenhagi i uzyskałam informacje, że jestem zbyt daleką rodziną, by w prawie duńskim wystąpić o akt stanu cywilnego kuzyna. Przedstawiłam korespondencję z konsulem dla sądu o braku możliwości uzyskania aktu stanu cywilnego kuzyna, poprosiłam o zobowiązanie dzieci o dostarczenie dokumentu. W aktach sprawy jest zwykła kopia (w żaden sposób nie poświadczona notarialnie) aktu zgonu kuzyna dostarczona przez jedno z dzieci, jednak sąd powrócił do mnie i zobowiązał mnie do przeprowadzenia postępowania spadkowego po zmarłym pod rygorem zwrotu dokumentów sprawy.

Czy na postawie zwykłej kopii odbitej na ksero można założyć sprawę spadkową? W jaki sposób rozwiązać problem uzyskania aktu zgonu kuzyna?

#2 cz.roma

cz.roma

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 23 październik 2017 - 19:09

W jaki sposób rozwiązać problem uzyskania aktu zgonu kuzyna?

Jeżeli w chwili śmierci posiadał obywatelstwo polskie:

Akt zgonu wystawi USC Warszawa- Śródmieście

na podstawie prawomocnego postanowienia sądu  o stwierdzeniu zgonu.

Sądem właściwym do wydania postanowienia jest wyłącznie Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy (Marszałkowska 82)

Nasz konsulat ma obowiązek pomóc w załatwieniu sprawy spadkowej, duński u nas  najprawdopodobniej - nie. Mimo to ja bym zwrócił z uprzejmą prośbą o pomoc

#3 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 24 październik 2017 - 13:30

W jaki sposób rozwiązać problem uzyskania aktu zgonu kuzyna?

Jeżeli w chwili śmierci posiadał obywatelstwo polskie:

Akt zgonu wystawi USC Warszawa- Śródmieście

na podstawie prawomocnego postanowienia sądu  o stwierdzeniu zgonu.

Sądem właściwym do wydania postanowienia jest wyłącznie Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy (Marszałkowska 82)

Nasz konsulat ma obowiązek pomóc w załatwieniu sprawy spadkowej, duński u nas  najprawdopodobniej - nie. Mimo to ja bym zwrócił z uprzejmą prośbą o pomoc

Problem polega jednak na tym, że akt zgonu jest wystawiony ale w Danii. A ja jako dalsza rodzina nie otrzymam odpisu.

Natomiast jedną z przesłanek do postępowania o stwierdzenie zgonu jest brak aktu zgonu. I koło się zamyka. Próbowałam już dzwonić i pisałam maile do konsulatu w Kopenhadze, ale telefonu nie odbierają, na maile nie odpisują.

Sąd zobowiązał dzieci do dostarczenia odpisu aktu zgonu, ale dzieci dostarczyły zwykła kopię niepotwierdzoną notarialnie. Czy na podstawie tej kopii można założyć sprawę?

#4 cz.roma

cz.roma

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 24 październik 2017 - 20:23

Zrozumiałem w ten sposób, że postępowanie o dział spadku zostało zawieszone do chwili ustalenia, kto jest spadkobiercą po zmarłym w Danii kuzynie.

Jednym z załączników do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po kuzynie powinien być odpis aktu zgonu.

Złożyć wniosek, załączając m.in. kopię aktu zgonu, którą przysłały dzieci. Sąd zadecyduje, czy jest to wystarczający dowód na zgon kuzyna. Jeżeli nie, to wezwie do usunięcia braków formalnych. I wtedy wykazać, że dołożyła Pani należytej staranności, aby uzyskać oryginał ale nie dało to oczekiwanych rezultatów i niech sąd robi, co chce, bo

sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą (art. 670 kpc), a więc rola sądu jest czynna, a nie bierna i nie może wszystkiego zwalać na wnioskodawcę 

#5 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 24 październik 2017 - 21:45

Dziękuję za pomoc, mam nadzieje że ruszy ta sprawa dalej.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spadek, dział spadku, akt zgonu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych