Skocz do zawartości


Zdjęcie

Umowa o dzieło a umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich


wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy
 • 197707 postów

Napisano 09 październik 2017 - 18:19

Zgodnie z regulacjami Kodeksu cywilnego zawierając umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o dzieło jest odpłatną umową rezultatu, co oznacza, że w wyniku jej wykonania, zamawiający powinien otrzymać określony, konkretny i sprawdzalny wynik np. mebel, rzeźba. Przedmiotem umowy o dzieło może być stworzenie utworu w rozumieniu prawa autorskiego i związane z tym przeniesienie praw autorskich na nabywcę lub udzielenie licencji na korzystanie z utworu. W zależności od tego jakie będą konkretne postanowienia umowy, umowa wywrze różne skutki prawne, m.in. także podatkowe.

Powrót do artykułu: Umowa o dzieło a umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

#2 Guest_Wik

Guest_Wik
 • Goście

Napisano 09 październik 2017 - 18:19

Mam pytania do artykułu: 1. czy na pewno "opracowanie autorskiego programu treningowego i realizowanie go z ćwiczącymi " może być przedmiotem umowy o dzieło? Czy nie stanowi to próby obejścia konieczności objęcia takiego zatrudnienia składkami zus? 2. Czy taki charakter pracy nie kwalifikuje się bardziej na umowę - zlecenie? 3. Czy umowa z instruktorem fitness, w której przenosi on prawa autorskie na klub (zleceniodawcę) automatycznie muzy być w 50 kosztami uzyskania przychodu?

#3 koleżanka

koleżanka

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 13093 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 październik 2017 - 18:45

Realizowanie programu treningowego to na pewno nie jest dzieło, lecz zlecenie lub nawet umowa o pracę dla trenera/instruktora.  #4 Guest_Sylwabos

Guest_Sylwabos
 • Goście

Napisano 11 lipiec 2018 - 22:30

Praw autorskich nie można zbyć. Można zbyć lub przenieść prawa majątkowe do utworu.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych