Skocz do zawartości

11 listopada 2017 - wolne za święto w sobotę

wróć do serwisu Kadry 26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 04 październik 2017 - 13:29

Witam,

Proszę o pomoc. Chodzi o święto 11 listopada 2017r...

Czy wolne za to święto oddaje się wszystkim zatrudnionym na umowę o pracę, bez względu na system pracy?

Chciałabym się upewnić, czy każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy?

Rozumiem, że osoby które pracują w systemie równoważnym, na różne zmiany, w tym w weekendy (praca wg grafiku) - też będą miały obniżony wymiar czasu pracy o 8 godzin? Czy o 12?

#2 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7052 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 04 październik 2017 - 16:59

Zgodnie z art. 130 § 2 każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

#3 Guest_Bodo

Guest_Bodo
  • Goście

Napisano 11 listopad 2017 - 08:35

Witam . Pracuję w firmie ochroniarskiej . Jestem w niej zatrudniony poprzez Agencję Pracy Tymczasowej . Jest to Umowa o pracę na pełny etat , zawarta na 13 dni ( jest przedłużana co 13 dni ) . Mam równoważny czas pracy i miesięczny okres rozliczeniowy . W związku z powyższym czy przysługuje mi w miesiącu listopadzie obniżenie miesięcznego czasu pracy o 8 h za Święto 11 Listopada wypadające w sobotę ? Mam w grafiku w tym miesiącu do przepracowania 168h . Ponieważ szefostwo firmy w której pracuję twierdzi że te te 8 h mi nie przysługuje .

#4 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7052 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 16 listopad 2017 - 18:15

Oczywiście że tak

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 listopad 2017 - 18:02

pracuje na 0,6 etatu. okres rozliczeniowy 1 miesiąc.

pracuje 3 dni w tygodniu po 8 h.

w listopadzie bede 13 dni w pracy po 8 h czyli 104 h

czy mi sie nalezy dzień wolny (8h) czy 5 godzin

Pani wyliczyła mi 4,8 czyli 5

#6 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 19 listopad 2017 - 11:51

Dzień wolny nie przysługuje 

#7 Guest_Gosc

Guest_Gosc
  • Goście

Napisano 19 listopad 2017 - 17:26

Do coli a jak liczyłam ze nie przysluguje

#8 Guest_Bejo

Guest_Bejo
  • Goście

Napisano 19 listopad 2017 - 19:54

Oczywiście że tak

Dyrektor ds. kadrowych i księgowości mojej firmy twierdzi że nie . To on zarządził że pracujemy w listopadzie 168h . Oczywiście pierdzistołki pracują 160h . Ponoć znalazł coś w Kodeksie Pracy że pracownikowi pracującemu w równoważnym czasie pracy , który dostaje w tygodniu dwa dni wolnego w innych dniach niż sobota i niedziela dzień wolny za 11 listopada wypadający w sobotę się nie należy .

#9 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 19 listopad 2017 - 20:11

Do coli a jak liczyłam ze nie przysluguje

W listopadzie jest do przepracowania 160h w 20 dni - Ty dni pracujących będziesz mieć 13 to jakim prawem ma Ci przysługiwać dzień wolny? 

Oczywiście pierdzistołki pracują 160h .

Nie tylko "pierdzistołki ' czas pracy jest dla wszystkich jednakowy , jezeli przepracujesz 168 h to przy miesięcznym okresie rozliczeniowym będzie przysługiwał dodatek 100% do normalnego wynagrodzenia za jeden dzień pracy .

W przypadku niewypłacenia należy złożyc skarge do PIP 

#10 Guest_Bejo

Guest_Bejo
  • Goście

Napisano 19 listopad 2017 - 22:24

W listopadzie jest do przepracowania 160h w 20 dni - Ty dni pracujących będziesz mieć 13 to jakim prawem ma Ci przysługiwać dzień wolny? 

Nie tylko "pierdzistołki ' czas pracy jest dla wszystkich jednakowy , jezeli przepracujesz 168 h to przy miesięcznym okresie rozliczeniowym będzie przysługiwał dodatek 100% do normalnego wynagrodzenia za jeden dzień pracy .

W przypadku niewypłacenia należy złożyc skarge do PIP 

Czy rzeczywiście w Kodeksie Pracy jest taki zapis że jeżeli pracownik dostaje w tygodniu dwa dni wolne w inne dni niż sobota i niedziela  to te wolne za 11 listopada się nie należy ? Czy ma to w ogóle jakieś znaczenie ? To jak w danym tygodniu pracuję zależy od tego jak w danym miesiącu jest ułożony grafik  . Może być tak że w danym tygodniu pracuję i w sobotę i w niedzielę . A może być i tak że albo sobota albo niedziela . Albo i też sobotę i niedzielę mam wolną . Czy to nie uprawnia mnie do dnia wolnego za święta wypadające w sobotę ?

#11 Guest_Gosc

Guest_Gosc
  • Goście

Napisano 20 listopad 2017 - 17:53

Nie patrzcie ze sobota jest swietem to tylko obniza wymiar pracy w m-cu. Można pracować różnie byle nie więcej niż 160 godzin. I z tego wnuka wolny dzień a nie czy ktoś pracuje czy ma wolne w sobotę.
A do wyżej ze 13 dni przy wymiarze 0.6 etatu to uważam że wolny dzień się należy bo pracując 13 dni po 8 h to jest 104. A należy 160hx0.6 etatu= 96 więc albo wolne albo nagdodziny

#12 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 20 listopad 2017 - 18:49

więc albo wolne albo nagdodziny

Nie wiemy jaki jest zapis w umowie odnośnie nadgodzin 

§ 5. Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1.

Mogą to być godziny za  normalną stawke 

Czy rzeczywiście w Kodeksie Pracy jest taki zapis że jeżeli pracownik dostaje w tygodniu dwa dni wolne w inne dni niż sobota i niedziela  to te wolne za 11 listopada się nie należy ?

Nie ma nic takiego w kodeksie 

W listopadzie jest do przepracowania 160h w 20 dni , każdy dzień pracy ponad to godziny nadliczbowe = przysługuje dodatek 100% do wynagrodzenia - przy miesięcznym okresie rozliczeniowym jak dłuższy okres rozliczeniowy to należy policzyć 

wrzesień  -168h  i 21 dni 

pażdziernik 176 h i  22 dni pracy 

listopad  160 h i  20 dni pracy 

grudzień 152 h i 19 dni pracy 

Nie ma znaczeni kiedy masz wolne dni czy to jest sobota i niedziela czy wolne jest na tygodniu 

#13 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 20 listopad 2017 - 19:43

Czy ktoś zwraca uwagę że chodzi o 0.6 etatu

#14 Guest_Gosc

Guest_Gosc
  • Goście

Napisano 20 listopad 2017 - 19:50

Z zapisem w umowie ze 3 dni po 8h mam tak napisane i 0.6 etatu. Korzystam często z forum czasami się zgadzam czasami mam wątpliwości ale to mnie motywuje do szperania czytania by popełnić jak najmniej błędów

#15 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 20 listopad 2017 - 20:00

Guest_Ja  - może rozwiniesz swoją myśl 

Napisz kiedy przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe - po ilu h pracy 

#16 Guest_Malwina

Guest_Malwina
  • Goście

Napisano 23 listopad 2017 - 09:02

Witam! Mam dylemat... Pracodawca wyznaczył wolne za 11.11 dnia 10.11. Co z osobami które w tym czasie były na zwolnieniu? Dodam że informacja o wolnym wystąpiła w czasie trwania ich nieobecności. Czy mamy wyznaczyć im inny dzień wolny?

#17 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8189 postów

Napisano 23 listopad 2017 - 09:06

nie wyznaczasz innego dnia

#18 Guest_Bejo

Guest_Bejo
  • Goście

Napisano 23 listopad 2017 - 12:36

Nie wiemy jaki jest zapis w umowie odnośnie nadgodzin 

Mogą to być godziny za  normalną stawke 

Nie ma nic takiego w kodeksie 

W listopadzie jest do przepracowania 160h w 20 dni , każdy dzień pracy ponad to godziny nadliczbowe = przysługuje dodatek 100% do wynagrodzenia - przy miesięcznym okresie rozliczeniowym jak dłuższy okres rozliczeniowy to należy policzyć 

wrzesień  -168h  i 21 dni 

pażdziernik 176 h i  22 dni pracy 

listopad  160 h i  20 dni pracy 

grudzień 152 h i 19 dni pracy 

Nie ma znaczeni kiedy masz wolne dni czy to jest sobota i niedziela czy wolne jest na tygodniu 

Już prawie dwa tygodnie czekam na odpowiedź pracodawcy dlaczego my jako jedyna firma ochroniarska pracujemy w listopadzie 168h . Do tej pory nie dostałem odpowiedzi i raczej jej nie dostanę . Tak że trzeba będzie to zgłosić PIP . Teraz pytanie . Ile mieliby zapłacić za te nadgodziny ? Nie mamy stawki godzinowej tylko wynagrodzenie miesięczne . Niezależne od ilości przepracowanych godzin w danym miesiącu . Jest to najniższa krajowa 2tys. brutto plus dodatek za godziny nocne . Jak to policzyć ? 2000 ( wynagrodzenie miesięczne brutto ) : 160 ( ilość godzin do przepracowania w listopadzie ) = 12,5zł /h . I pomnożyć przez ile ? 50 czy 100% ?  Czyli powinno być 12,5zł/h + 6,25zł (50% ) = 18,75zł /h x 8h = 150zł brutto . Albo 12,5zł/h + 12,5zł (100% ) =25,0 zł/h x 8h + 200zł brutto . Czyli w najgorszym przypadku powinni zapłacić 150zł brutto ?

#19 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 23 listopad 2017 - 12:49

mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy. z racji tego, że zatrudniamy powyżej 40 osób, dzień wolny za 11/11/17 każdy wybierał indywidualnie w okresie rozliczeniowym.

czy muszę wypłacić nadgodziny dziewczynie, która poszła na zwolnienie "ciążowe" 6 listopada, już nie wróci do pracy i nie złożyła wniosku o udzielenie wolnego za to święto?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 listopad 2017 - 13:10

mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy. z racji tego, że zatrudniamy powyżej 40 osób, dzień wolny za 11/11/17 każdy wybierał indywidualnie w okresie rozliczeniowym.

czy muszę wypłacić nadgodziny dziewczynie, która poszła na zwolnienie "ciążowe" 6 listopada, już nie wróci do pracy i nie złożyła wniosku o udzielenie wolnego za to święto?

Zawsze możecie jej zaplanowac ten dzień sami w grudniu - kp daje uprawnienie do wyznaczenia dnia wolnego pracodawcy, inaczej narażacie się na zarzut planowania czasu pracy w nadgodzinach. Przecież nawet jak w grudniu nadal będzie na chorobowym to grafik pracy musi mieć, żebyście czas pracy mogli rozliczyć.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych